• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Boğaz ağrısına ne iyi kazanç? | Boğazım ağrıyor ne yapmalıyım? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısına ne iyi kazanç? | Boğazım ağrıyor ne yapmalıyım? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısı çoğu hastalığın belirtisi olarak meydana gelebilir. Boğazda yanma ve hassasiyet olarak da görülen  ve katı veya değişken bir şey yutmakla ağrının arttığı gözlenen bu şikayetin bilinen en sık nedeni enfeksiyondur Enfeksiyonlara genellikle virüsler sebep olur. Hem genelde çocuklar da görülen suçiçeği  ya da kızamık gibi virüs hastalıklarının da  boğaz ağrısına sebep olabilmektedir. Daha eksik rastlanan bakteri’den kaynaklanan enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olur. Bademcik iltihabı bakteri kaynaklı boğaz ağrılarına bir örnektir. Ayrıca aşı yapılarak önlemler alınması ile genel anlamda sıklığı düşmüş durumda olan difteri ve boğmaca gibi bakteri türleri de sebepler aralarında sayılabilir. Her bir sebebe aleyhinde öbür çözüm yollarına uygulamak gerekir. Bilindiği üzere virüs hastalıklarına antibiyotik yararlı olmamaktadır. 

Boğaz Ağrısı nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Avusturya Sen Jorj Hastanesi’nden KBB Uzmanı Op. Dr. Gökhan Güvener ile yaptığımız sohbette çare yöntemleri hakkında bizleri bilgilendirdi. Boğaz Ağrısnın nasıl geçer ve boğaz ağrısına ne iyi gelir gibi sorular hakkında konuşan Güvener “Virüs enfeksiyonlarının spesifik bir tedavisi yoktur ve antibiyotiklerden etkilenmezler. Bu durumda tedavi semptomların giderilmesine yöneliktir. Dinlenme, bol istikrarsız alımı, sızı kesiciler; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi ilave bulgular varsa buna karşın tedaviler kullanılabilir. Virüs kökenli enfeksiyonların alışılmış seyrinde, bağışıklık sisteminin etkisiyle bulgularda hafifleme ve yaklaşık bir haftalık sürede bütün düzelme beklenir. Bakteriyel boğaz enfeksiyonları daha nadir görülmelerine karşın daha ağır seyreden, özellikle çocuklarda komplikasyon oluşturabilecek durumlardır. Bu durumda yine destekleyici tedavinin yanı sıra yerinde antibiyotikler de tedavide yer almalıdır” dedi.


 

Boğazım ağrıyor ne yapmalıyım?

Avusturya Sen Jorj Hastanesi’nden KBB Uzmanı Op. Dr. Gökhan Güvener sözlerine şöyle devam etti.

“Bakteri ve virüs kökenli enfeksiyonları ayırmada belirlenmiş kriterler olmamakla birlikte, antibiyotik kullanımına karar verirken bu ayrımı olabilmek önemlidir. Bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü fazla daha şiddetli ve uzun sürelidir. Genel durum daha belirgin olarak bozulmuştur, ateş çoğunlukla 38.3 derecenin üstünde ve dirençlidir. Boğazdaki tetkik bulguları (kızarıklık, mukoza düzensizliği, farenks bantlarında şişlik gibi) daha belirgindir. Eğer bademcikler tutulduysa şişmenin yanı sıra üzerlerinde beyaz iltihabi döküntüler görülebilir. Boyun lenf bezlerinde ağrılı büyümeler görülebilir. Bakteriyel boğaz ağrılarında; hapşırık, öksürük, burun akıntısı gibi öteki bulgular daha siliktir veya hiç yoktur. Doktorun uygulayacağı değişik kan tetkikleri, hızlı streptokok testi ve boğaz kültürü gibi testler de antibiyotik kararı vermede muavin olur. Boğaz ağrısının daha nadir görülmekle birlikte enfeksiyon dışı sebepleri de olabilir. Alerjiler, dinç burun solunumu olmaması ve ağızdan nefes almaya emrindeki boğaz kuruluğu, kirli havaya ve sigaraya maruz kalmanın yol açtığı kronik tahriş, fazla bağırma ve sesin fena kullanımına bağlı gırtlak ve kas ağrıları, reflüye bağlı ağrılar ve bir takım tümörler bu sebepler aralarında sayılabilir. çoğunlukla bir-iki haftadan uzun süren boğaz ağrılarında, olası öteki sebeplerin saptanması için doktor muayenesi önerilmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: