• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bodrum Kattaki Atölye, 90 Ülkeye İhracat Yapan Fabrika Oldu

Bodrum Kattaki Atölye, 90 Ülkeye İhracat Yapan Fabrika Oldu

Bursa’da 1980 yılında, bir binanın bodrum katında kurulan İnoksan, 20 bin metrekarelik kapalı alanda 460 çalışanıyla endüstriyel mutfak malzemeleri üreten, son teknolojiyle donanmış bir fabrika haline geldi. Firmayı kardeşi ve bir çırak ile kuran Idare Heyeti Başkanı Vehbi Varlık, “Tek kapı bir Anadol’u satıp sermaye ederek, bodrum katında 5 metreye 5 metre ışık görmeyen bir küçük atölyede, 3 karakter bir ekiple üretime başladık. Aradan 38 yıl geçti; bugün 6 alan müdürlüğü, 50 bayi, 110 servis ve takriben 50 temsilcilikle 90 ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

BUGÜN 46O ÇALIŞANI VAR

1980 yılında, bir binanın bodrum katındaki atölyede endüstriyel mutfak malzemeleri üretmeye başlayan İnoksan, Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık’ın hayallerini büyütmesi ile bugün 20 bin metrekarelik kapalı alanda 460 çalışanıyla üretim yapan, son teknoloji ile donanmış fabrikada etkinlik gösteriyor.

KEZA OKUDU HEM DE ÇALIŞTI

İnoksan için “Endüstriyel mutfak sektöründe ilklere imza atan lokal ve globalde kuvvetli bir sektör önderi” tanımını yapan Idare Heyeti Başkanı Vehbi Varlık, firmanın öyküsünü anlattı. 1967 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Alet Mühendisliği’ni kazanıp İstanbul’a gittiğini bildiren Varlık, şöyle dedi:

“İstanbul’da gece okuyup gündüz çalışarak tahsilimi devam ettirmek zorundaydım. Makine mühendisliği okuduğum için de mühendislik türü işlerde çalışmaya çaba gösterdim. Öbür birkaç firmada çalıştıktan sonradan, o zamanlar Türkiye’de sektörün en kayda değer üç firmasından biri İntergaz Mutfak’ta teknik usta olarak işe başladım. Usta, depocu, muhasebeci, idareci ne varsa, yapılacak işlerin hepsini üstlendim. Sonunda bir dönem geldi oysa müdürler gidiyor, Vehbi orada çalışıyor, işler de yürüyor. Sonuçta müdür aramaktan vazgeçtiler ama ben de bir öğrenciyim; nihayetinde gelen yaşlı başlı tanıdık olmayan konuklarımız da dahil almak üzere beni tanıtırken fazla zorlanıyorlardı. 1971 ile 1977 aralarında şirketi Türkiye’de o yıllarda sektörün lideri haline getirdik.”

İŞİ BIRAKIP AİLESİNİN YANINA DÖNDÜ

Firmada geçen 7 yılın ardındaki ailesinin yanında dönme kararı aldığını anlatan Vehbi Varlık, “7 sene sonunda ailemin yanına dönmek istediğimde patronum şaşkınlıkla karşıladı, çünkü bana şirketi bırakacağını düşünmüş. Beni razı etmek için elinden geleni yaptı lakin ben aileme söz vermiştim, geliyorum, diye fakat ben öğrenciyken evlenmiştim ve kucağımda diğer taraftan çocuğum vardı. Bursa’da Anadolu’da birincil defa mutfak şirketi kurma niyeti beni fazla cezbetmişti ve tepside sunulan Türkiye’nin en iyi işletmesi fırsatını geri çevirdim” dedi.

“BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞADIM”

Bursa’ya geldikten sonradan çok büyük zorluklar yaşadığını, kente gelmeden önce yakınları, büyükleri kadar verilen vaatlerin yerine getirilmediğini belirten Vehbi Varlık, “Sonuçta tek kapı bir Anadol’u satıp, anapara ederek, kol makası gibi çok iptidai el aletleri, makinelerle bir bodrum katında üretime başladık. Avantajım; gençlik yıllarımda çalışırken işçilerle birlikte kanımca imal yapmamdı. Imal yapmayı da öğrenmiştim. Dolayısıyla iş başa düştü. Kendim, kardeşim ve bir çırakla o bodrum katta sac büktük, ocak yaptık, fırın yaptık. Bursa’da geceleri otelleri, restoranları gezerek, kendimi tanıtmaya çalıştım. Geceleri pazarlama, gündüz üretim yaparak, Anadolu’nun her yerini gezerek pazarladım. Gezmediğim yer kalmadı, diyebilirim. Çok engebeli oldu fakat çok keyifliydi; zorlukları yaşamak, olmayan bir sektörün öncüsü almak, insanlara bunu açıklamak lakin daha sonra mutfakları kurduğunda sevinçle onu seyretmek” diye konuştu.

“DÜNYANIN 5 KITASINA MUTFAKLAR GÖNDERİYORUZ”

Bursa’da 3 birey ile başlayan serüvende bu işe gönlünü, emeğini koyabileceğine inandığı arkadaşları seçtiklerini vurgulayan Varlık, “Bugün endüstriyel mutfak sektörünün öncüsü, sürükleyicisi bir mutfak firmasını Bursa’da oluşturduk. Bugün mutfak sektöründe Türkiye; İtalya, Almanya ile yarışır bir ülke haline geldi. Avrasya’nın en büyük fuarını yapıyoruz. Dünyanın 5 kıtasına mutfaklar gönderiyoruz. Yani tereciye tere satıyoruz. Eksiden endüstriyel mutfak ithal edilen bir ülkeden, ihraç edebilen bir ülkeye döndük” dedi.

“TEKNOSAB’DA 30 BİN METREKARE YER ALDIK”

5 metreye 5 metre ışık görmeyen bodrum kattaki atölyeden bugünkü duruma geldiklerini hatırlatan Vehbi Varlık, “Derhal 20 bin metrekare kapalı alana ek 3 bin metrekare depo alanımız var. Dışarıda alt sanayilerimiz var. TEKNOSAB’da 30 bin metrekare yeni bir yer aldık. 2019 yılında orada inşaata başlayacağız. Kabuğumuza sığmıyoruz. Vardiya yapıyoruz, mesailer ile çalışıyoruz. Fazla yoğun bir sene geçirdik. Döviz krizi ile birlikte yaşanan huzursuzluk eksik da olsa etkin oldu lakin inşallah bunu da atlatacağız” diye konuştu.

“ULUSLARARASI HEDEFLERİ OLAN BİR FİRMAYIZ”

Sektördeki öncü firmalardan biri olduklarını kaydeden İnoksan Idare Heyeti Başkanı Vehbi Varlık, “30’a yakın mühendis dost ile Ar-Ge merkezi kurduk. Ar-Ge merkezi edinmek, devlet desteklerinden davranmak, öncü edinmek da öbür bir imtiyaz. ‘Turquality’ projesine dahil olduk. Devlet, ihracat hedefine gelmek için marka almak isteyen ve ihracat potansiyeli yüksek, yerinde şartları sağlayan firmaları projenin içine aldı. Biz de onlardan biriyiz. Milletlerarası hedefi olan bir markayız. Sektörde yapılması gereken bir şey varsa, önce bizim sorumluluğumuz oluyor, görevimiz haline geliyor. Daha Sonra sektörle birlikte paylaşıp Türkiye’nin meselesi oluyor bütün çalışmalarımız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: