• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
BM’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü cuma namazını engelledi

BM’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü cuma namazını engelledi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Denya köyünün eski sakinleri Kıbrıslı Türklerin, ara bölgede kalan köylerindeki camide cuma namazı kılmak istediklerini BM Barış Gücü yetkililerine yazılı olarak illettiğini belirterek, etkinliğin keyfi ve dayanağı olmayan gerekçelerle iptal edildiğini bildirdi.

BM'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü cuma namazını engelledi

Denya Köyü Camii

“12 SAAT KALA KEYFİ İPTAL EDİLDİ”

Açıklamada, “Yaşanan son örnekle adada tayin yapan BM Barışma Gücü’nün iki tarafa adil ve eşdeğer davranmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Ara bölgedeki etkinliğin yapılmasına 12 saat kala böylesi keyfi ve dayanağı olmayan gerekçelerle iptaline sebebiyet verilmesi Denya’nın Kıbrıslı Türk köylüleri üzerinde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.” ifadesi kullanıldı.

“BM, RUMLARA ENGEL OLMADI”

Kıbrıslı Rumların, aynı şekilde ara bölgenin dört bambaşka uygun herhangi bir müsade ve kontrole emrindeki olmadan ayin gerçekleştirdiklerinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“KKTC hükümeti, lüzum ülkemizde gerekse ara bölgede yapılan bu türden etkinliklere mümkün olduğunca gerekli desteği tekrar tekrar göstermiştir ama Kıbrıslı Türklerin öncelikle yapılan yarı talebine yapay ve dayanaksız bahanelerle böyle bir tavır bölge BM Uzlaştırma Gücü’nün bu etkinliğin iptaline sebep olması tarafımızca makul bir şart değildir. BM Barış Gücü bu tavrıyla ayrıca Kıbrıslı Türkleri düş kırıklığına uğratmış ayrıca de kendi atama yönergesine tutarsız hareket etmiştir. Bu yaşananlar keza BM Uzlaştırma Gücü’nün yürüttüğü misyona da gölge düşürmüştür. Kendi tahsis yönergesi ve talimatlarına zeka uymayan böylesi bir yaklaşma iki toplum arasında değil güveni tesis etmek, BM Uzlaşma Gücü’ne olan güveni de maalesef zedelemektedir. BM Barışma Gücü bu konudaki anlaşılmaz ve rahatsız edici tutumu sebebiyle bakanlığımız kadar bugün gönderilen bir nota ile protesto edilmiştir.”

BM SÖZCÜSÜ: “ÜZGÜNÜZ”

BM’nin Kıbrıs’taki Uzlaşma Gücü Sözcüsü Aleem Siddique açıklamasında ise Denya’daki camide bugün yapılması planlanan ibadetin gerçekleşememesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siddique, BM Barıştırma Gücü’nün, Denya camisinde gelecekte planlanacak bir ibadet de dahil dini yükümlülüklerin yerine getirilmesine muavin olmaya istikrarlı olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: