• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Blok Zinciri Mühendislerine Talep Yüzde 400 Arttı! Maaşları 15 Bin Dolara Çıktı

Blok Zinciri Mühendislerine Talep Yüzde 400 Arttı! Maaşları 15 Bin Dolara Çıktı

Kripto para çılgınlığı, değerlerinin düşmesiyle durulmuşa benzese de arkasındaki teknoloji olan blok zincirine (blockchain) olan alaka gitgide artıyor. Merkezi ABD’nin San Francisco şehrinde yer alan araştırma şirketi Hired verilerine kadar blok zinciri mühendislerine olan talep tarihin en yüksek seviyesinde. Bu mühendislere ödenen aylık ise 12,500 ila 15,000 dolar aralarında değişiyor. Bu değerinde, yazılım mühendislerinin kazandığı sıradan maaştan yüzde 30 daha pozitif olduğu gibi teknolojinin favori alanı yapay zekacılarla da az kalsın eşit.

IŞ İLANLARI SAYISI YÜZDE 400 ARTTI

CNBC’nin haberine kadar, blok zinciri yazılımında uzmanlaşmış kişileri olan istek de rekor düzeyde yükselme gösterdi. Hired verilerine kadar, 2017 yılı sonundan itibaren blok zinciri deneyimi olan yazılım mühendisleri aranan meslek ilanları sayısında yüzde 400 arttı.

Hired CEO’su Mehul Patel, maaşlardaki artışta arzın düşük olmasına dikkat çekiyor ve yazılım mühendisliğinde dahi var olan açığın blok zinciri uzmanlığında çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Mart ayında Seatlle merkezli Globys göre işe alınan ve “baş blok zinciri mühendisi” titriyle çalıştırılan Dustin Welden her gün LinkedIn üzerinden durmak bilmeyen söyleşi teklifleri aldığını söylüyor. öte yandan, Hired’a kadar bu alanda çalışan şahısların unvanları back-end (arka uç) mühendisi, sistem mühendisi ya da çözüm mimarı da olabiliyor.

PROGRAMLAMA DİLLERİNE DOMINANT OLUNMALI

Blok zinciri üstünde uzmanlaşmak isteyen mühendislerin networking, veri tabanı dizaynı ve şifreleme konularını iyi bilmesi; Java, JavaScript, C++, Go, Solidity ve Python gibi programlama dillerinden birkaçına baskin olması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: