• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bitlis’in Hizan İlçesinde Üretilen Karakovan Balı İlçe Ekonomisine Yaklaşık Bir Milyon Lira Katkı Sağlıyor

Bitlis’in Hizan İlçesinde Üretilen Karakovan Balı İlçe Ekonomisine Yaklaşık Bir Milyon Lira Katkı Sağlıyor

Bitlis’in Hizan ilçesindeki yüksek dağ ve yaylalarda üretilen, tadı, aroması ve kalitesiyle benzerlerinden ayrılan karakovan balının hasadına başlandı. Hizan’da ilkbaharda zengin floraya sahip yüksek kesimlerindeki plato ve dağlara bırakılan kovanlarda organik üretilen karakovan balı ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Meşakkatli bir uğraşın peşinde üretilen, Hollanda, İngiltere ve Katar’a ihraç edilen balın, aralarında Suudi Arabistan, Almanya ve İtalya’nın da olduğu 10 ülkeye daha ihraç edilmesi hedefleniyor.

İLÇEDE YAKLAŞIK 60 BİN KOVAN BULUNUYOR

Hizan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Seyithan Ekinci, karakovan balıyla bilinen ilçede takriben 60 bin kovan bulunduğunu, bu rakamın Türkiye’deki kovan sayısının yüzde 39’una tekabül ettiğini söyledi. Hizan’ın en büyük kazanç kaynağının arıcılık olduğunu, bölgede fenni bal üretimi de yapıldığını anlatan Ekinci, “Havalar soğuduğu için karakovan balı hasadına başlandı. Hizan dağlık bir bölge, arıcılık için elverişli. İlçenin bitki florası da epeyce güzel. Dağlarımızda kekik ve geven yoğunlukta.” dedi.

“BALIN KİLOSUNU 500 LİRADAN İHRAÇ EDİYORUZ”

Ekinci, bal yarışmalarında dünya birinciliği ve ikinciliklerinin bulunduğunu vurgulayarak, “Balda iddialıyız. İngiltere, Hollanda ve Katar’a bal gönderiyoruz. Bunu genişletmek istiyoruz. Avrupa’da en az 10 ülkeye bal ihraç etmeye çalışıyoruz. Numunelerimizi gönderdik, sonuçlarını bekliyoruz. Sadece karakovan balı yaklaşık bir milyon lira ilçenin ekonomisine katkı maddesi sağlıyor. Balın kilosunu 500 liradan ihraç ediyoruz.” diye konuştu.

“BÖLGEDE 100 YILDIR ARICILIK MESLEĞİ SÜRÜYOR”

Türkiye’de karakovan sayısının maksimum olduğu ilçede bal üreticileri, hasat için sabahın erken saatlerinde yaylaların yolunu tutuyor.

Sağırkaya köyünde yaşayan ve Yolalan beldesindeki yaylada bal hasadı yapan 8 çocuk annesi 42 yaşındaki Saniye Gülmak ise bölgede 100 yıldır arıcılık mesleğinin sürdürüldüğünü ifade etti.

Dede ve babasının yanı sıra eşinin de arıcılık yaptığını anlatan Gülmak, “Sabah erkenden kalkıp ev işlerini yapıyoruz. Çocuklara kahvaltı verip okula gönderdikten sonra arılarımızın bulunduğu yaylaya geliyoruz. Burada akşama kadar bal hasadı yaptıktan sonradan bitmiş eve dönüyoruz.” dedi.

“BİN KOVANDAN 8 TON BAL HASAT EDİYORUZ”

Bal hasadı yapan 37 yaşındaki Ahmet Gülmak da çocukluğundan beri arıcılık yaptığını ve bu mesleği çocuklarına da aydınlatmak istediğini dile getirdi.

Arıcı Okumuş Gülmak ise karakovan balını üretmek için büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kovanları bahar ayında 70 kilometre uzaklıktaki yüksek rakımlı yaylalara bırakıyoruz. Yaylalarda ağırlıklı olarak geven bitkisi bulunduğu için bal daha nitelikli oluyor. Her sene ekim ayında hasat sezonu başlıyor. Bin kovandan yaklaşık 8 ton bal hasat ediyoruz. 140 kilometre geliş gidiş yapıyoruz. Zor ama geçimimizi arıcılıkla sağladığımız için mecburen bu işi yapıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: