• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Bir babanın dramı… 363 ve 364 diye numaralandırılan çocuklarını istiyor

Bir babanın dramı… 363 ve 364 diye numaralandırılan çocuklarını istiyor

Anneleri kadar 4 yıl önce DEAŞ’a kaçırılan Umut K. (8) ve Hatice Nisa K. (6), annelerinin ölmesiyle Irak’ta babasız ve sahipsiz kaldı. İki kardeş Bağdat’taki Rusafa Hapishane’nde çocukların tutulduğu kampta Türkiye’deki babalarına kavuşmayı bekliyor…
Anne ve babalarının zor kullanarak DEAŞ’ın hüküm sürdüğü topraklara götürdüğü çocukların dramı sürüyor. Geçen hafta Bağdat’taki Salihiye Yetimhanesi’nden alınarak Türkiye’ye getirilen 17 çocuk açık havada bir kısmı yetim, diğerleri ise Bağdat’taki Rusafa cezaevinde tutsak ve mahkum annelerinin yanına kalan takriben 450 Türk çocuk bulunuyor. Bu çocuklardan ikisi olan 8 yaşındaki Umut ile kendisinden iki yaş minik kız kardeşi Hatice Nisa K. (6) Rusafa Cezaevi kompleksi içinde çocukların tutulduğu kampta hayatta kalmaya çabalıyor.

“Dayanacak gücüm kalmadı”

Gazete Vatan’dan İlker Akgüngör’ün haberine göre; Emniyet tarafından Irak’tan istenen kimlik doğrulaması için aileye çocukların fotoğrafları getirildi. Yılmaz K., Bağdat-363 ve Bağdat-364 numaralarıyla kimliklendirilen iki kardeşin kendi çocukları olduğunu doğruladı. Baba Yılmaz K., şöyle konuştu: Yıllar sonradan çocuklarımı öncelikle gördüm. Acilen her gece rüyama giriyorlar. Çocuklarımın yüzüne, sesine hasret kaldım. İmkanım olsa oraya gidip kavga, dövüş çocuklarımı alayım, geleyim diyorum. Ama elimizden bir şey gelmiyor. Umut’la son konuştuğumuzda ‘Baba seni çok özledik’ demişti. Sesi kulaklarımdan gitmiyor. Devletimizden tek isteğim çocuklarımı bir lahza önce bana getirmeleri. Bundan Böyle dayanacak gücüm kalmadı.

“Arkadaşları değiştirdi”

Tekirdağ’da taşıma şoförü olarak çalışan Yılmaz K. (32), 2008’de Fatma K. (28) ile evlendi. İki sene daha sonra 2010’da çiftin birincil çocukları Umut dünyaya geldi. 2012’de ise kızları Hatice Nisa K. doğdu. Yılmaz K.’nın anlatımına tarafından evlendiklerinde namazını kılan ama radikal olmayan Fatma K. bir vakit daha sonra gitgide artarak radikalleşti. Yılmaz K., “Eski eşimin o dönem bir takım çarşaflı arkadaşları vardı. Ben onların etkisinde kaldığı için fazla dindarlaştığını düşünüyorum” diyor.

Fatma K. bundan 4 yıl önce 2018’de bir gece ansızın iki çocuğunu da yanında alarak evden kaçtı. Eve geldiğinde çocuklarını ve eşini bulamayan Yılmaz K., anında emniyete başvurdu.

“Sen de gel, ölelim”

Yapılan araştırmalara karşın bir ses çıkmadı. Bir ay daha sonra evi arayan Fatma K., bir süre Türkiye’de saklandıktan sonradan Suriye’ye geçtiklerini söyledi. Eşi Yılmaz’a da, “Sen de Suriye’ye gel. Birlikte Allah yolunda ölelim” dedi. Yılmaz K., “Eşim Fatma gitmeden bir hafta, 10 gün kadar önce bana, ‘Suriye’ye DEAŞ’a gidelim’ dedi. Ben de nasıl olursa olsun benimle dalga geçiyor diyerek fazla önemsemedim. Fakat gitmeyi aklına o zaman koymuş” diye konuşuyor.

2 yıl önce konuştu

Yılmaz K., bu süre içinde aralıksız eşinden çocuklarını göndermesini istedi oysa Fatma K. buna hiç bir zaman olumlu yanıt vermedi. Fatma K., bir zaman daha sonra çocukları da alarak Suriye’den Irak’a geçti. Irak’ta ise Aralık 2017’de Türkiye’ye getirilen Alparslan K.’nın babası Muhammet Çelik ile evlendi. Alparslan K. da DEAŞ’a katılan babası Muhammet Çelik tarafından 4 sene önce zor kullanarak Suriye’ye götürülmüştü. İçişleri Bakanlığı’nın Terörden Arananlar Gri Liste’de aradığı Muhammet Çelik, 2015’te Irak’ta DEAŞ ile katıldığı bir eylemde öldürüldü. Bundan bir zaman sonra da Fatma K. hayatını kaybetti. Yılmaz K. eski eşinin çocuklarını kendisiyle son kez 2016 Eylül ayındaki Kurban Bayramı’nda görüştürdüğünü söylüyor.

Cezaevinde oldukları belirlendi

Annelerinin ölümünden sonradan Irak Ordusu’na teslim edilen kardeşler, Bağdat’taki Salihiye Yetimhanesi’nde sanılıyordu. Üç defa yetimhaneye giden Türkler, iki kardeşi bir defa bile göremedi. Irak hükümetinin Rusafa Cezaevi’ndeki kimlik tespiti çalışmalarında Umut ve Hatice Nisa’nın cezaevinde olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden Umut ve Hatice Nisa geçtiğimiz hafta Türkiye’ye getirilen 17 yetim çocuğun aralarında yer almadı.

öne çıkan haberler

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Cengiz Ünder için rekor vergi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: