• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy’ün yüzen evleri

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy’ün yüzen evleri

Selen KALDIRIM/ email protected

Köyler diyarı, Fenerbahçe’nin biricik aşkı, Osmanlı’nın iskân sahası Kadıköy, her gün karşımıza yeni bir nostaljiyle çıkıyor. Haydarpaşa’sı bir köşede izler denizi, martı sesleri kulağını gıdıklarken, köşede esnafın tezgahına daveti karşılar seni. Osmanlı’nın deniz hamamlarını hatırladınız mı? Halkın banyo ve yazın serinleme ihtiyacını yerine getirmek için deniz kenarına kurulan tahta kulübeleri… İşte bu yapıların bir öteki mimarisi, Kadıköy sularında karadan bağımsız yüzen evlerdi.

BİR YÜZEN EVE SAHİP OLMANIN BEDELİ 800 LİRAYDI

Yüzen evler, 40’lı yıllardan başlayarak; 25 metrelik bir tekne üstüne, bir yatak ve oturma odası, mutfak, helâ ve önünde ufak terastan ibaret olarak yapılmaya başlandı. İstanbul sahillerinde, banyo mevsiminde kullanılmak ve istifade edilmek üzere yapı adilmişti. O dönem Mimar Ahsen Yapanar’ın ticari olarak üretim ettiği yüzen evler Kadiköy ve civarında çabucak yayılmaya başladı. Bu eve sahip olmanın maliyeti ise o dönemin parasıyla 800 liraydı.

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy'ün yüzen evleri

ÇEKİRDEK AİLE İÇİN YAZLIK EV

Üç ya da beş karakter bir grubu barındırabilecek genişlikte olan evler, önündeki teraslarında dinlenip, denize girebilmek için rahat bir konseptle yapı edilmişlerdi. Büyük odanın içerisine iki yatak, bir dolap ve ufak bir masa sığdırılabiliyordu. Çekirdek aileler için öğüt edilen bu yüzen evler bir nevi yazlık evlerdi.

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy'ün yüzen evleri

MİMAR MELİH KORAY’IN İKONİK YÜZEN EVLERİ

70’li yıllarda, Kadiköy açıklarında bir yüzen ev daha. Bu kez Mimar Melih Koray’ın yaptırdığı katamaran evi görüyoruz. Altta iki filika üzerine dizayn edilmiş. Mimarinin yıllar içinde fazla daha çağdaş bir hal aldığını söylemek hatalı olmaz. 70’deki yüzen evler, kulübe tarzı yüzen evlerin tasarımına kadar çok daha şık ve özenli gözüküyor.

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy'ün yüzen evleri

”YAŞAM ALANI YOK, KİBRİT KUTUSU”

Kadıköy’ün mimarı’ Melih Koray’ın kendisiyle adaş oğlu, “Babam şimdiki mimarları beğenmez, ‘Hayat alanı değil kibrit kutusu yapıyorlar’’ derdi” diyor. Zira kendisi  Bağdat Caddesi ilk olarak olmak üzere ilçenin pek fazla yerinde ikonik yapılar yapı etmişti.

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy'ün yüzen evleri

Bilmediğiniz İstanbul: Kadıköy'ün yüzen evleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: