• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

Belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak

fa

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanların emlakçılık yapamayacağını bildirdi. Altun, il müdürlüğünde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 5 Haziran’da Devlete Ait Gazete’de yayımlandığını hatırlattı.

EMLAKÇILIK HUKUKI ALTYAPIYA KAVUŞTU

Yönetmelikle emlakçılığın hukuki altyapıya kavuştuğunu belirten Altun, “Bununla haksız rekabetin ve tescil dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe haysiyet kazandırılması ve iş gruplarına duyulan güvenin artırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti hedeflenmiştir.” dedi.

KOŞULLAR GETİRİLDİ

Yetki belgesinin ticaret il müdürlükleri data sistemi kadar 5 sene süreyle verildiğini aktaran Altun, “Mevcut işletmelerin 5 Haziran’dan itibaren 18 ay içinde yani 5 Aralık 2019’a kadar durumlarını yönetmelikte belirlenen şartlara yerinde ışık halkası getirerek yetki belgesi almaları gerekmektedir. Yaptığımız araştırmada, ilimiz genelinde esnaf odalarına alt 175, ticaret odalarına tabi 40 almak üzere toplamda 215 kayıtlı emlakçının olduğu saptandı. Yine yönetmelikle işletmede pazarlama ve satmak personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumluluk sahibi emlak danışmanı veya emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir. Mesleki tatminkarlık belgeleri Mesleki Yeterlilik Kurumunca yetkilendirilmiş ulusal yeterliliklere dayalı kuruluşlar kadar verilmektedir. Yetki belgesi verilmesinde meslek yerinin belirtilen fiziksel şartları taşıması, iş odasına kayıtlı olunması, gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmelerde bağımsız bölüm özelliğinde ve net alanının minimum 30 metrekare olması, evraklar bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olunması gibi koşullar belirlenmiştir.”

EMLAKÇILAR DENETLENECEK

Altun, yetki belgesiz çalışan emlakçılara 4 bin lira suç oluşturan kesileceğini kaydetti. Mahmut Altun konuşmasının arkasından Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı ve emlakçı Serhat Çeker’e “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi” verdi.

Çeker de bu evrak ile emlakçıların denetlenebileceğini belirterek, “Yapılan düzenleme ile emlakçılık Avrupa standartlarına, uluslararası standartlara ulaşıyor. Belgesi olmayanlar en kısa sürede edinmelidir. Teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: