• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
‘Bedelsiz arsa tahsisi’ sanayicileri sevindirdi

‘Bedelsiz arsa tahsisi’ sanayicileri sevindirdi

fas

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik olarak manâlı bir süreçten geçtiği bu dönemde, 4. aşama gelişmiş ilçelerdeki OSB arazilerinin bedelsiz tahsisine olanak tanınmasının son derece uygun olduğunu söyledi.

İSTİHDAM SAĞLANDI

Kütükcü, ülkenin 80 şehrinde 327 OSB bulunduğuna dikkati çekerek, laf konusu bölgelerde 50 binin üzerinde fabrikanın üretim yaptığını ve buralarda 1 milyon 700 binden fazla insana doğrudan istihdam sağlandığını ifade etti.

OSB’lerin Türkiye’nin imal, ihracat ve istihdam kaynağı haline geldiğini bildiren Kütükcü, “Iş dünyasının motivasyonunu artıracak bu cins kararların olumlu etkisiyle inşallah gelecek dönemde istihdam rakamlarının daha da yukarı çıkacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a OSB camiamız adına teşekkür ediyorum. Düzenleme gerçekten fazla manâlı ama gelecek dönemde kapsamın daha da genişletilerek, altyapısını bakanlık kredisi kullanmadan kendi imkanlarıyla yapan OSB’lerimizin de aynı imkanlara kavuşturulması son derece olumlu olacaktır.” dedi.

Kütükcü, ayrıntılarıyla veya kısmen bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesinin yatırımcıları motive edeceğini, böylece OSB’lerde yeni yatırımların artacağını dile getirdi. Kütükcü, söz konusu uygulamanın tüm bölgelerin kalkınmasına önemli anlamda destek sağlayacağını vurguladı.

“BEDELSİZ ARSA YATIRIMCILAR İÇİN CAN SUYU”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kültürlü, OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının, tembel durumda bulunan parsellerin üretime kazandırılması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Açık Fikirli, düzenlemenin OSB’lerde yatırım yapacaklar için “can suyu” niteliği taşıdığını ve ülke ekonomisine artı yansımaları olacağını ifade etti.

“BÜTÜN İLÇE VE OSB’LERİ KAPSAMALI”

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Idare Heyeti Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay da OSB’lerde yapılan yatırımlarda, sermayenin büyük kısmının arsa bedeli, altyapı ve tesisin yapımına ayrıldığını, sanayicinin cihaz- ekipman, çiğ madde temini ve işletme aşamalarında zorlandığını anlattı. Bu sebeple OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisi kararının sanayici için çok manâlı olduğunu belirten Tuncay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı göre hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar onaylanan kararı neşeyle karşıladıklarını bildirdi.

“DEĞİŞİKLİĞE GİTMESİNİ BEKLİYORUZ”

Tuncay, “Yatırımcıya OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisi kayda değer olmakla birlikte, kapsamı yeterli değildir. Gelişmiş sanayi ülkelerinde, yatırım yeri ve altyapılar yatırımları halk göre karşılanmaktadır. Sanayi sermayesi, yatırım yeri ve tesis inşaatına değil, makine-donanım ile üretimde kullanılmalıdır. OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisi, minimum yüzde 40’tan başlayarak tüm OSB’leri ve tüm ilçeleri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Bakanlığımızın üreticiler ve dolayısıyla ülkemiz lehine olacak bu yönde bir değişikliğe gitmesini beklemekteyiz.” diye konuştu.

Tuncay, sanayide imalatçı güçleri merkezine alan yapısal reformlarla “planlı yeniden yapılanma” sağlanabileceğine muhabere ederek, böylece “üretimle gelecek yaratan ülke” olunabileceğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: