• DOLAR
  5,2830
  % -0,39
 • EURO
  6,0001
  % -0,07
 • ALTIN
  227,6837
  % 1,05
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Bebeğinize verebileceğiniz en hoş armağan anne sütü

Bebeğinize verebileceğiniz en hoş armağan anne sütü

Anne sütünün tekrar tekrar hazırlanmış, temiz, ideal ısıda ve ekonomik olduğunu, her annenin kendi bebeğine yerinde olduğunu, doğumdan sonraki ilk yarım veya bir saat içinde bebeğin emzirilmeye başlanmasının ağırlık taşıdığını, birincil 6 ay ise sadece anne sütü verilmesi gerektiğini kaydetti.

“Bebeğe en uygun gıda kaynağı anne sütü”

Anne sütünün bebeğin ruh ve beden sağlığına en uygun besin olduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, anne sütünün her zaman hazırlanmış, pak, uygun ısıda ve idareli olduğunu belirtti. Her annenin sütünün kendi bebeği için en yerinde özellikte olduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, prematüre bebeği olan annenin sütünün prematüre bebeğe, bir aylık bebeği olan annenin sütünün bir aylık bebeğe, 3 aylık bebeği olan annenin sütünün ise 3 aylık bebeğe tarafından olduğunu belirtti ve anne sütünün organ ve sistemler üzerindeki gelişimini düzenleyici özelliği konusunda şunları söyledi; “Anne sütü organ ve sistemlerin gelişmesini aranjör çoğaltma faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeğin birincil 6 ayda ihtiyacı olan protein, yağ ve bunun gibi her türlü gıda değerine sahiptir. böylece D vitamini ve flor dışarıda hiçbir ilave besine, ek sıvıya, vitamine gereksinim duymaz. Fazla şişmanlama (obezite) riski daha azdır. Annenin birincil gelen sütü (ağız sütü) bebek için fazla önemlidir, bebeğin ilk aşısıdır. İçerdiği akyuvarlar ve koruyucu maddeler tamamen bebeği enfeksiyonlara karşısında korur” dedi.

“Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık az gözükür”

Anne sütünün ishale yol açan mikroorganizmaların oluşmasını engellediğini söyleyen Beslenme Uzmanı Gültaç Dayı, anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlığa daha eksik rastlandığını, ileri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların ise olasılığını azalttığını kaydetti. Beslenme Uzmanı Gültaç Dayı şöyle devam etti; “Anne sütü bölge bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha eksik görülür. Bebek için doğal bir sakinleştiricidir. Emzirmeyle anne ile bebek arasında var olan duygusal bono gelişir. Bebeğin zeka gelişiminin daha iyi olmasını sağlar. İleri yaşlarda alerjik hastalıklar, diyabet, astım, kanser, damar sertliği, diş çürükleri ve içerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı da koruma özelliğine sahiptir” dedi.

“Düzenli beslenmeye dikkat edilmeli”

Annelerin kendi beslenmesine hamilelik döneminden başlayarak özen göstermesi gerektiğini söyleyen Beslenme Uzmanı Gültaç Dayı, emziren annelerin dengeli ve tatmin edici beslenmesi gerektiğini belirtti. Günde ortalama 3 ya da 4 litre sulu gıdalar tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dayı, gün içinde ahenkli olarak taze sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekerek şöyle devam etti: “Gebeliğiniz boyunca içeriği bilinmeyen ve katkı maddesi olan besinleri (hazırlanmış çorbalar, hazır meyve suları) tüketmeyiniz. Kafeinli içecekler, içki sigara kullanmayınız. Günde en düşük iki bardak süt ya da yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini tüketiniz. Soğan, sarmısak, brokoli, kabak, karnıbahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu koşul bir takım bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturma, emmeyi yalanlama gibi) oluştururken, bazıları hiç fark etmeyebilir. Bebeğinizde önemli birtakım huzursuzluklar gelişirse, bu cins besinler ya daha eksik tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir. Doğumdan sonraki birincil yarım ya da bir saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Anne sütüyle birlikte 6 aydan itibaren ilave besinlere başlanmalıdır. İki yaşına dek ilave besinlerle birlikte anne sütü vermeye devam edilmelidir” dedi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: