• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Başsavcılık Sezgi Kırıt kararına “müddeti muhafaza” istedi

Başsavcılık Sezgi Kırıt kararına “müddeti muhafaza” istedi

Antalya’da Ağustos 2009’da evinden ayrıldıktan sonradan bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Algı Kırıt’ın cesedi, Isparta’nın Gönen ilçesi Koçtepe köyünde bulundu. Olayla ilgili biri bayan 3 birey gözaltına alındı. Daha önce Antalya 6’ncı Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen ve karara bağlanan davada, tutsak sanıklar Osman Minik ile Mehmet Mutlu Kurtlar’a ağırlaştırılmış ömür boyu ve 21’er sene hapis, Emine Karpi’ye ise 28 sene hapis cezası verildi. Karara davanın savcısı ve sanık avukatları ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle Antalya Alan Adliye Mahkemesi’ne itiraz etti. Sanıklar itirazdan sonradan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında adli tedbir kararı verildi.

1 ile 5 yıl arasında hapis

Geçtiğimiz Cuma günü görülen davanın karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Mehmet Mutlu Kurtlar ve Osman Ufak ile Seziş Kırıt’ın annesi Hanife, babası Hasan, ablası Sevgi Kırıt ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz davalı Emine Karpi’nin ise rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılmadığı açıklandı. Duruşmada, Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ve bir takım sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazırlanmış bulundu.

Öldürülen Seziş Kırıt’ın kardeşi Sevgi Kırıt, sanıkların cezalandırılmasını isterken, Kırıt Ailesi’nin avukatı Sibel Önder de adaletin yerine getirilmesini beklediklerini söyledi. Arkasında laf alan savcı, bir önceki celsede söylediği gibi sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Kısa aranın gerisinde kararını açıklayan duruşma heyeti, sanık Emine Karpi’ye ‘delilleri yok etme’ suçundan 4 sene, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında tutma suçu’ndan 1 sene hapis cezası verdi. Sanık Mehmet Mutlu Kurtlar, ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine ya da yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında tutma suçu’ndan 1 sene hapis cezası aldı. Sanık Osman Küçük ise ‘evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesine veya yetkili makamlara farkında olan etmeden yanında tutma suçu’ndan 1 yıl, ‘reşit olmayanla cinsel ilişki suçu’nu işlediği için de 2 yıl hapis cezasına hükümlü edildi. Sanıkların gözetim ve tutuklulukla geçen süreleri cezalardan mahsup edilmişti.

Başsavcılıktan “müddeti muhafaza”

Antalya Alan Adiye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı ise İstinaf Mahkemesi’nde görülen davada, 3 sanığa 1 ile 5 yıl aralarında suç oluşturan verilmesinin ardındaki “bahşedilen kararın cumhuriyet savcısı mütalaasına tutarsız olması” sebebiyle kararın temyiz edileceğini açıkladı.

Bölge Adiye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “S.K. adlı çocuğa karşısında sanıklar M.M.K., O.K. ve E.K. hakkında Antalya 6.Ağır Canice Mahkemesince bahşedilen mahkumiyet kararı ile ilgili istinaf incelemesi yapılmıştır. Buna kadar, “bahşedilen kararın cumhuriyet savcısı mütalaasına tutarsız olması” nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca müddeti muhafaza talebinde bulunulmuş olup, gerekçeli kararın yazımını müteakip karar temyiz edilecektir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Antalya Alan Adliye Mahkemesi 8.Cinayet Dairesinin 12/10/2018 tarihli duruşmasında “sanıkların olası kasıtla adam öldürmek, cinsel amaçla çocuğu engellemek” suçlarından mahkumiyetleri talep edilmişti. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8.Ceza Dairesi “Çocuğun cinsel istismarı suçuna iştirak, çocuğun cinsel istismarı sonucu ölümüne sebep olma” suçlarından sanıkların beraatlerine, sanıklar O.K., E.K. ve M.M.K. hakkında “Evi terk eden çocuğu rızası ile de olsa ailesini ve yetkili makamları durumdan farkında etmeksizin yanında alıkoyma, reşit olmayanla cinsel ilişki, kabahat delillerini imha etme, saklama ya da değişim” suçlarından hapis cezası ile cezalandırılmalarına, sanıklar hakkında “Ufak çocuğa uyuşturucu devretmek” suçundan keza kabahat duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. Karar, “Cumhuriyet Savcısı mütalaasına aykırı olması” nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca “müddeti muhafaza” talebinde bulunulmuştur. Gerekçeli kararın yazımını müteakip karar temyiz edilecektir” denildi.

öne çıkan haberler

Mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: