• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Başkonsolosluğu ve Rezidansı Arama İzni Verilmezse Suudi Diplomatlar Sınırdışı Edilecek

Başkonsolosluğu ve Rezidansı Arama İzni Verilmezse Suudi Diplomatlar Sınırdışı Edilecek

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın (59) akıbeti soruşturuluyor. Güvenlik birimleri, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na 2 Ekim günü girdikten daha sonra ortadan kaybolan Kaşıkçı’nın öldürüldükten sonradan gömülmüş olabileceği ihtimalini değerlendiriyor. bu nedenle gözler konsolosluk binası ve 300 metre yakınındaki Suudi Başkonsolos Muhammed el-Katibi’nin konutuna çevrildi.

Bu iki adrese girip arama gerçekleştirmek için Riyad’la müzakereler devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı’nın Riyad’a pazar gününe (yarın) dek mühlet verdiği, aramalar için zorunlu iznin verilmemesi halinde başkonsolos ve tüm çalışanlarının sınırdışı edileceği iddia edildi. Diplomatik dokunulmazlıkları aranjör Viyana Sözleşmesi, ağır bir kabahat işlendiğinin belirlenmesi durumunda evsahibi ülkeye bu hakkı tanıyor.

RİYAD HEYETİ GELDİ

SIRASI GELMIŞKEN Türkiye’ye ‘karşılıklı çalışma grubu’ öneren Riyad yönetimi, İstanbul’a bir heyet gönderdi. Uçakla Ankara’ya, gerisinde İstanbul’a gelen 11 şahsiyet Suudi heyet, başkonsolosluk binasına girerek burada yaklaşık yarım saat kaldı. Güvenlik birimleriyle bugün bir görüşme yapacağı öğrenilen heyetin, Türk polisinin kanıt arama amaçlı çalışmalarına katılmak istediği belirtiliyor. Yapılacak toplantıda konsolosluğun aranması noktasında nasıl karşılıklı hareket edileceğine yönelik tasarlama gerçekleştirilecek.

GÖMÜLMÜŞ OLABİLİR

4 araçla Levent’teki konsolosluk önüne gelen Riyad heyetinin binada kısa bir ön tahlil yaptığı belirtiliyor. Konsoloslukta yapılması beklenen aramanın Suudi heyetin gözetimi altında olacağı öğrenilirken, Suudilerin birincil etapta verdikleri arama izninin yalnızca ‘gözle bakabilirsiniz, arama ve kazma yapamazsınız’ şeklinde olduğu öğrenildi. Ama emniyet birimleri, bedeni parçalara ayrıldığı iddia edilen Kaşıkçı’nın iki adresten birinde gömüldüğüne inanıyor. Kanıt aramaya ilişkin Ankara ile Riyad arasındaki restleşmenin sürmesi halinde konsolos ve yardımcıları hakkında ‘sınırdışı’ mekanizması işletilecek.

BAŞKA ADRESLER VAR

Kazılması beklenen mekanlar yalnızca konsolosluğa ait binalardan ibaret yok. 2 Ekim günü Kaşıkçı’nın kaybolmasının gerisinde başkonsolosluğa ait bir minimüsün Avrupa yakasından Anadolu’ya geçtiği, Pendik’in arkadaki mahallelerini dolaştığı ve 6,5 saatlik bir yolculuktan sonra bitmiş Levent bölgesine döndüğü tespit edilmişti. Konsolosluğa ait vasıta ya da araçların seyahatine ilişkin detaylı alıştırma sonucunda belirlenecek noktalarda da kazıların yapılması bekleniyor. Polis, bu kazılarda Kaşıkçı’nın bedenine ait parçaları arayacak.

ARAÇLAR DURUYOLAR

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı infaz etmek için gelen suikast timini içeren araçların konsolosluk binası önünde durması uyarı çekti. Konsolosluğa ait 34 CC 1865 ve 34 CC 2248 plakalı araçlarla Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik ekip taşınmıştı. Kaşıkçı’nın girişinden 2 saat sonradan özel timi konsolosluk konutuna taşıyan o araçların dün de bina önünde park halinde durdukları görüldü.

SUUD’DAN TEŞEKKÜR

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı konusunda müşterek alıştırma grubunun kurulmasını kabul eden Türkiye’ye teşekkür etti. Suudi Dışişleri’nden yapılan yazılmış açıklamada, “Kardeş Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın, Suudi Arabistan’ın teklifini olumlu karşılamasından memnun etme duyduk.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: