• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Başkentin Yanı Başında Çekmeyen Telefon, Köy Sakinlerini İsyan Ettirdi

Başkentin Yanı Başında Çekmeyen Telefon, Köy Sakinlerini İsyan Ettirdi

Ankara’nın Bala ilçesine alt semt statüsündeki köyde telefon şebeke vericilerinin iyi çekmemesi nedeniyle Enise Cihaner askerdeki oğluyla hafta içi telefonda görüşemezken köy sakinleri ise cep telefonu görüşmelerini tepecik ve çatılara çıkarak gerçekleştirebiliyor.

YETKİLİLERDEN ACELE ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bala merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıktaki Aşağı Hacı Bekir Mahallesi’nin tümü mobil telefon hizmetlerinden faydalanamazken vatandaşlar telefon görüşmesi için köy çevresindeki yokuş ve çatılara çıkmak zorunda kalıyor. Mahallede GSM şebekelerinin iyi çekmemesi köy sakinlerini hemen hemen çileden çıkarıyor. Sevdikleriyle diledikleri gibi görüşemeyen vatandaşlar, köylerine bir şebeke alıcısı kurulmasını istiyor. Bölgede yaklaşık 100 ev bulunurken, vatandaşlar yetkililerden ivedi çözüm bekliyor.

“HANGİ TELEFON OLURSA OLSUN ÇEKMİYOR”

Köy sakinlerinden anne Enise Cihaner, Kocaeli’nde vatani görevi yapan oğlu Haydar Cihaner ile hafta içi telefonla röportaj gerçekleştiremediğini söyledi. Anne Cihaner, “GSM şebekelerinin çekmemesinden nedeniyle tepelere çıkarak mülâkat yapıyoruz. Kayınvalidem askerdeki torunu ile karşılaşmak istiyor fakat görüşemiyor. Şebekenin çekmemesinden dolayı fazla can sıkıntısı çekiyoruz. Askerdeki oğlum ile görüşebilmek için nedeniyle eve internet bağlattım ama o da zor oluyor daima ona ulaşamıyoruz. Hafta sonu çarşıya çıktığı vakit internet üzerinden röportaj yapıyoruz. Akrabalarımız dostlarımız ile telefon ile görüşemiyoruz. Hangi telefon olursa olsun çekmiyor. Hafta içi oğlum ile görüşemiyorum çok özlüyorum. Hafta sonunu dört gözle beklediklerini” ifade etti.

ÇOBANLARIN AİLELERİ İLETİŞİMLERİ ADAMAKILLI KESİLİYOR

Hatice Cihaner ise ailelerin, çobanlık yapan yakınlarıyla iletişime geçemediklerini aktardı. Cihaner, “Bu köyde yaşamış köy sakinleri telefonlarının çekmediğinden şikayetçi. Bu fazla kayda değer bir sorun. Bu köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu köyde 12 yakın sürü var. Çobanlar, yazın otlaklarda kalmak zorunda kalıyor. Çobanların aileleri ile iletişimleri ayrintilariyla kesiliyor. Acele bir şey olduğunda mesela kurt saldırıları olabiliyor, erzakları bitebiliyor. Bu yüzden fazla mağdur durumda kalıyorlar. Burası Ankara’nın Bala İlçesi’ne alt bir semt yani başkenttin bir mahallesi bu durumda mı olma. Akrabalarına ölüm olduğunda haber veremiyorlar” dedi.

GSM operatörlerine defalarca müracaat etmelerine karşın çözüm alamayan Aşağı Hacı Bekir Mahallesi muhtarı Cemal Bektaş, şöyle devam etti: “GSM şebekelerinin çekmemesinden nedeniyle sıkıntının en büyüğünü ben yaşıyorum. Gerek resmi dairelerden gerekse vatandaşlar bana ulaşmak istiyor. sürekli olarak yüksek bir yerde durmam gerekiyor. Bunu da yapıyorum. Bu sorunun çözülmesi için köy sakinleri zorlama yapıyor. Muhtar olarak bu soruna çözüm bulamamanın ezikliğini yaşıyorum. Psikolojik olarak etkileniyorum. GSM operatörlerine defalarca müracaat ettim. Somut bir yanıt alamadım. şimdi fazla mağduruz.”

KÖY SAKİNLERİ OLARAK EN FAZLA HEDIYE BİZİM ALMAMIZ LAZIM

GSM operatörlerinin şebekelerin çekmemesi durumunda hediye kampanyasına atıfta bulunan muhtar Bektaş, “Köylüler yaz ayında tepelere çıkıp mülâkat yapmaya gidebiliyor. Kış ayında ne yapacağız. Bizlerin haberleşme özgürlüğü değil mu? Bu ödev ırk uzaya çıkıyor. Biz ise, Bala merkeze 22 kilometre uzaklıktayız telefon görüşmesi yapamıyoruz. GSM operatörleri reklamlarda çekmezse armağan vereceklerini söylüyorlar. O süre en çok armağan bizim almamız lüzumlu. Gelsin kendileri de görsün. En çok hediyeyi biz hakkettiklerini” diye konuştu.

Köylerine Baz istasyonun kurulmasını isteyen Mikhail Cihaner, “5 yıldır telefonum çekmiyor. İnternete girmek gerektiği vakit yokuş bulmam lazım. Oraya çıktığımda da zor kullanarak girebiliyorum. İhtiyaçlarımı tamir etmek için yokuş arıyorum. Hayvancılık işiyle ilgilendiğim için bir takım yerlerde hayvan otlatıyorum. Oralarda ailem ve arkadaşlarım ile irtibata geçemiyorum. Illaki yüksek bir yere çıkmam gerekiyor. Buraya Baz istasyonu kurulmasını istiyoruz. Yaz ayında telefon mülâkat ihtiyaçlarımızı zorda olsa gideriyoruz. Önümüzde kış ayı var o vakit ne yapacağız” ifadelerini kullandı.

“ACIL KOŞUL OLDUĞUNDA TEPELERE ÇIKIYORUM”

Köy sakinlerinden Mehmet Yavuz, kendisine varmak isteyen kişilerin günün sonunda irtibata geçebildiğini, ivedi durumlarda tepelere çıktığını aktardı. Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Evlerimizde telefon çekmiyor. Çocuklarımız hep şehirlerde onlar ile görüşemiyoruz. Gündüz bir şekilde hallediyoruz lakin gece ne yapalım? Evlerin çatısına, tepelere mi çıkalım? Operatörlere iletiyoruz onlardan ses çıkmıyor. Ivedi bir durum olduğunda tepelere çıkıyorum. Bu seferde konuşurken telefon görüşmeleri kesiliyor. Arıyorum bu sefer düşüremiyorum. muhalif bana ulaşamıyorum. Çevremdeki kişilere arıyor bana ulaşana değin gün bitiyor. Buraya Baz İstasyonu kurulmasını istiyoruz.”

“KULLANAMADIKLARIM GEREKSIZ YERE GİDİYOR”

Aşağıda Hacı Bekir Cami imamı Gurbet Batıt, şebekelerin çekmemesinden nedeniyle konuşma ve internet paketlerinin azını kullanabildiğini, müftülükten internet üzerinden gönderilen Cuma Hutbesini tepelere çıkarak alabildiğini dile getirdi. Batıt, “Bala Müftülüğü’ne kayıtlıyım. İmamlar arasında WhatsApp grubumuz var. Şebeke çekmediği için müftülükten gelen kayda değer mesajları göremiyorum. Hutbelerin mesaj olarak atılacağı günde tepeye çıkarak alıyorum. Ailem Batman’da yaşıyor. Acele bir şey olsa ne onlar bana ulaşabiliyor ne de ben onlara ulaşabiliyorum. Karşılaşmak için Tepe’ye çıkmak istediğimizde de köpeklerden korkuyoruz. 10 GB internet paketim var. Sadece 500 MB kullanabiliyorum. Fatura geldiği zaman hemen ödüyoruz. Kullanamadıklarım gereksizce gidiyor. Geçen ay 750 dakika konuşma paketimden 400 dakikası boş yere gitti. Şebeke olmadığından nedeniyle konuşamıyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: