• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Başkan Erdoğan konuşuyor

Başkan Erdoğan konuşuyor

Grup toplantısı ilişkin frekans bildirisinde İngilizce ve Arapça simültane çevirisi de yapılacağı duyurulmuştu.

Erdoğan, grup konuşmasına geçen hafta gerçekleştirdiği Moldova ziyaretine değinerek başladı. “Fazla verimli görüşmeler gerçekleştirdik” diyen Erdoğan, “Bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümzü Gökoğuz’da çeşitli programlara katıldık. 15 bin kişinin katıldığı meydan mitingini yerine getirdik” ifadesini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kapsamlı bir değerleme yerine getirmek istiyorum. Başta merhum Kaşıkçı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı diliyorum. Cemal Kaşıkçı 28 Eylül Cuma günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gidiyor. Kaşıkçı’nın ziyaretinin cinayeti planlayan ekibe haber verildiği ortaya çıkıyor. 1 Ekim tarihinde saat 16:30’da operasyondan bir gün önce. 3 kişilik bir takım İstanbul’a geliyor.

“BAŞKONSOLOSLUKTAN BİR TAKIM BELGRAD ORMANI VE YALOVA’DA KEŞIF YAPTI”

Başkonsolosluktan bir başka ekip de Belgrad Ormanı ve Yalova’da keşif çalışmaları yapıyor. 2 Ekim saat 13:45’te 3 şahsiyet bir diğer takım İstanbul’a geliyor. Aralarında generallerin de bulunduğu 9 karakter takım de bir başka otele gidiyor. 15 kişilik bu takım sabahtan 09:50 ile 11:00 saatleri aralarında ayrı olarak gelip başkonsolosluğunda buluşuyor.

Benzer gün erken saatlerde Londra’dan İstanbul’a dönen Kaşıkçı, 13.08’de konsolosluğa yayalara ait olarak giriyor. Bu saatten daha sonra da yeniden kendisinden haber alınamıyor.

Akşam saat 17:50 ülkemiz resmi makamlarına nişanlısı göre Kaşıkçı’nın alı konduğu veya başına kötü bir şey geldiğine karşın başvuru yapılıyor. Emniyetin ilgili birimleri hemen tahkikat başlatıyor. Kameraların incelenince Kaşıkçı’nın konsolosluktan çıkmadığı görülüyor.

“ARAŞTIRMA DERİNLEŞTİKÇE FAZLA ACAYIP BİLGİLERE ULAŞILIYOR”

Araştırma ve soruşturma derinleştikçe fazla acayip bilgilere ulaşılıyor. Ilk Kez cinayetin olduğu günün arifesinden başlayarak dağıtılmış uçaklarla 15 Suudi güvenlikçi ve adli tıpçının geldiği görülüyor. Kıyafeti, gözlüğü ve sakalıyla Cemal Kaşıkçı’ya benzetilmeye çalışılan bir birey ve diğer şahsın da tarifeli uçakla Riyad’a gittikleri ortaya çıkıyor. Suudi Arabistan yönetimi ise 4 Ekim’de yaptığı açıklamayla Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili iddiaları tamamen reddediyor. Başkonsolos 6 Ekim’de Reuters muhabirini konsolosluğa eğlence edip lakayıt bir havada kendini savunuyor.

“ZAN ALTINDA BIRAKMAMAK İÇİN SORUŞTURMANIN SONUCUNU BEKLEDİK”

Önce bir takım şeyleri sormak ve cevabını seslenmek zorundayız. Çünkü bu durum İstanbul’da akıntı ediyor. Bunu sorgulamak hakkımızdır. Meselenin üzerindeki sis bulutu kalkmaya başladıkça öteki ülkeler harekete geçti. Biz de bu olay karşı sessiz kalmayacağımızı açıklama ettik. Kimseyi hileli yere zan altında bırakmamak için soruşturmanın sonucunu bekledik.

“KONUŞMAMIZDAN BİR GÜN SONRADAN BAŞKONSOLOS GÖREVDEN ALINDI”

Kral’ın talimatı üstüne başkonsolosluk binasına giren savcılık ve güvenlik birimlerimiz tahlil yaptı. Başkonsolos konuşmamızdan bir gün daha sonra görevden alındı. 18 Ekim’de bir kere daha başkonsolosluk binasında çözümleme yapıldı.

19 Ekim tarihinde yani cinayetten 17 gün sonra Suudi yönetimi Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü resmen kabul etti. Yönetim adına yapılan açıklamada Kaşıkçı’nın arbede esnasında öldüğü söylendi.

“TRUMP İLE KAPSAMLI BİR TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Benzer gün Kral Selman ile bir mülâkat daha gerçekleştirdik. Olaya karıştığı kayıtlı 18 kişinin şuanda tutuklandığını bana ifade etti. Türkiye’ye Gelen 15 kişi fazla 3 birey konsoloslukta görevli olan. Bu gelişmeler şüphesiz önemlidir. 21 Ekim’de de sayın Trump ile ayrıntılı bir telefon konuşması gerçekleştirerek olayın aydınlatılması konusunda mutabık kaldık.

“BÖYLE BİR VAHŞETİN ÖRT BAS EDİLMESİ BÜTÜN İNSANLIĞIN VİCDANINI YARALAYACAKTIR”

Bu canice Suudi Arabistan toprağı farzedilen binada gerçekleşmiş olabilir lakin unutulmamalıdır ama burası Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisindedir. Biz sınırlarımız içerisinde işlenen bu cinayeti bütün boyutlarıyla araştırarak yerine getireceğiz. Şu başlıca değin meydana çıkan deliller Kaşıkçı’nın kaba bir cinayete kurban gittiğini söylüyor. Böyle bir vahşetin ört bas edilmesi bütün insanlığın vicdanını yaralayacaktır.

Suudi Arabistan yönetiminden bu olayın bütün sorumlularını ortaya çıkarmalarını bekliyoruz. Cinayetin anlık bir hadiseden kaynaklanmadığı, planlı bir organizasyon olduğu noktasında elimizde güçlü emareler var.

“15 KIŞI NEDEN İSTANBUL’DA TOPLANDI”

15 kişi niçin İstanbul’da toplandı? Biz bu soruya yanıt arıyoruz. Bu kişiler kimden emir alarak buraya gelmiş? Başkonsolosluk binası neden günler sonradan incelemeye açılmıştır. Suç Oluşturan ortadayken onca aykırı izah etme niçin yapılmıştır? Cemal Kaşıkçı’nın cesedi hala niye besbelli değil?

“YERLİ MESLEK BİRLİKÇİYİ AÇIKLAYIN”

Cesedin yerli meslek birlikçiye verildiği ifadesi şayet doğruysa soruyorum; Bu yerli iş birlikçi kimdir? Bayağı birisi bahsetmiyor Suudi Arabistan’ın yetkili bir ağzı söylüyor. Bunu açıklamaya mecbursun. Hiç kimse bu sorular cevaplanmadan meselenin üzerinin kapatılacağını aklının ucundan dahi geçirmesin.

“BU KİŞİLER İSTANBUL’DA YARGILANMALI”

Ben bir çağrı yapıyorum. Bu çağrım Suudi Arabistan Kralı ilk önce elde etmek üzere üstteki yönetimedir. Olayın cereyen ettiği yer İstanbul’dur. Dolayısıyla bu 15+3 birey 18 kişinin yargılanmasının İstanbul’da yapılması teklifimdir. Takdir kendilerinindir. Fakat bu benim teklifim ve talebimdir. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: