• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Başkan Erdoğan: Kaşıkçı cinayetiyle ilgili elimizde belge var

Başkan Erdoğan: Kaşıkçı cinayetiyle ilgili elimizde belge var

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili “Gerçekte fail kesin. Peki bu 15 kişinin Türkiye’ye gelmesi talimatını veren kim?” diye sordu ve ekledi “Elimizde diğer belgeler var.”

“ELİMİZDE DIĞER BELGELER VAR”

Erdoğan, “Itinalı çalışmalarımız sonucu Kaşıkçı meselesi büyük ölçüde aydınlandı. Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ayan ifade apaçık ceset nerede? Yerli işbirlikçi kim, açıklayacaksınız. Suudi Arabistan bu zandan kurtulamaz. Sahiden fail kesin. Peki bu 15 kişinin Türkiye’ye gelmesi talimatını veren kim? Elimizde diğer belgelerde var, gün ola harman ola. Ilk etapta Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak.” diye konuştu.

Başkan Erdoğan: Kaşıkçı cinayetiyle ilgili elimizde belge var

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

SİYASİ VE HESAPLI OLARAK FAZLA MANÂLI ATILIMLARIN İÇİNE GİRDİK

“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri üzerinden 4 ay geçti. Bu sürede yaşananları gözden geçirdiğimizde diğer ülkelerin 14 yılda yaşadıklarından fazlasına tekamül ettiğini görüyoruz.

Milletimizin ortaya koyduğu irade kimsenin inkar edemeyeceği dek açık ve net olduğu için sonuçları kabullenmek zorunda kaldı. Biz kabinemizi kurduk. Hem içeride hem dışında siyasi ve ekonomik olarak fazla kayda değer atılımların içine girdik.

ÜLKEMİZ İÇİNDEKİ KİMİ KESİMLER BU ATEŞE ODUN TAŞIDILAR

Ekonomide 2013 yılında Yolculuk olayları ile fitili ateşlenen, 15 Temmuz’da alevlenen sıkıntıların farkındaydık. Bunlar için çok önemli kararlar almış uygulamaya başlamıştık. Tam bu sırada kur saldırısı başladı. Ülkemiz içindeki kimi kesimler de bu ateşe odun taşıdılar. Bu saldırı dalgasını denetim altına almayı başardık. Her şerde bir hayır vardır. Cari açığımızı düşürmeye ve tasarrufa karşın adımlar atmış olduk. Yapı reformları hızlandırdık.

EKONOMİ KOZLARINI BOŞA ÇIKARDIK

Türkiye’ye diz çöktüremeyenlerin ekonomi kozunu da boşa çıkardık. Halen çözüm bekleyen sıkıntılarımız var. Piyasalarda nakit sıkışıklığı, istihdam gibi gelişmeler var. Hepsiyle ilgili çalışmalarımız var. Öncelikli sorunları hal yoluna koyduktan daha sonra sıkıntıları dinmek daha basit olacaktır. Herkesten katlanma istiyoruz. Tüm kesimlerin kendi kaynaklarını etkili şekilde kullanarak çarkların dönmesini sağlaması çok önemlidir.

MİLLETİMİZİN GÖNLÜNÜ FETHETMEDEN HEDEFE ULAŞAMAYIZ

Fevkalade dönemler, tedbirler ve bununla alakalı fedakarlıklar gerektirir. Bundan daha sonra işimiz daha kolay olacaktır. AK Parti milletiyle yola çıkmış, engelleri milletiyle aşmış bir partidir. Şehirlerinize döndüğünüzde bu durumu anlatmanızı istiyorum. Milletimizin gönlünü fethetmeden hedeflere ulaşamayız. Bu mesele seçim meselesi değildir, beka meselesidir, çocuklarımızın meselesidir, 2053, 2071 vizyonu meselesidir.

BİZİM KİTABIMIZDA BEN YOKTUR

Partimiz hiçbir vakit “ben” diyenlerin partisi olmamıştır. Bizim kitabımızda “ben” yoktur, “biz” vardır. Biz AK Parti’nin kaderiyle ülkemizin kaderini aynı görüyoruz. Türkiye’nin başına bir hal gelirse AK Parti olsa ne olur, olmasa ne olur. Onun için ülkemize sahip çıkacağız. İstiklal Marşımızda ifade edilen mesajları algı edeceğiz ve hayata geçireceğiz.

İDLİB DIŞ POLİTİKADAKİ EN BÜYÜK BAŞARI

Bizim tek andımız İstiklal Marşımızdır. Günümüz şartlarında hiçbir manası olmayan fuzuli tartışmalarla milletimizi yormak yerine işimize bakacağız. AK Parti olarak 17 yıldır bu şekilde yol yürüdük. İdlib’de milyonlarca insanın hayatını etkileyecek felaketin önüne geçmeyi başardık. Bu dış politikadaki AK Parti’nin en büyük başarısıdır.

CENEVRE ÇÖZEMEDİ ASTANA’YLA ÇÖZÜM BULDUK

Rusya ve İran’la yürüttüğümüz görüşmelerle bölgedeki hassasiyetleri çözen gelişmeler ortaya çıktı. Cenevre çözemedi, Astana’yla bir çözüm bulduk. İdlib konusunda, Soçi zirvesiyle bu işi iyi bir yere getirdik. Bölgede kolaylık, sükun var. Suriye’de Türkiye’nin güvenlik altına aldığı her yerde aynı güveni bakmak mümkündür. Dünya Türkiye’nin ne toprak işgali, ne de sömürgecilik için bulunmadığını kabullenmiştir.

KİMSEYİ CEBREN BU COĞRAFYAYA GÖNDERMEYİ AKLIMIZDAN BİLE GEÇİRMEDİK

Bizim tek bir amacımız, Suriye’nin toprak bütünlüğü kapsamında, adaletli, sürdürülebilir, demokratik bir siyasi çözümün bulunmasıdır. 3,5 milyon Suriyeli, 500 bin Iraklı kardeşimizin geleceklerini kendi vatanlarında görmeyi tedarik edebiliriz. Kimseyi zorla bu coğrafyaya göndermeyi aklımızdan bile geçirmedik.

Başlıca muhalefet sığabilir, biz kendimizden mesulüz. Biz burada sorumluluğumuzun bilinciyle adımlarımız atacağız. Suriye sorununu kendi mecrasında çözmeye sürat vermeliyiz.

FIRAT’IN DOĞUSUNDA BİR TERÖR ÖRGÜTÜ ELİYLE TÜRKİYE KORKUTMA EDİLİYOR

Sırada Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarının ortadan kaldırılması ve buraların Suriyeli kardeşlerimizin hayat yeri haline getirilmesi vardır. ABD, Mümbiç mutabakatını bizi oyalama aleti haline dönüştürmüştür. acilen devriye güçlerinin Gaziantep’te bizim askerlerle ABD’li askerlerin birlikte alıştırma yaptıklarını biliyorsunuz. Bundan Böyle Münbiç’te oyalanmak yerine, dikkatimizi Fırat’ın doğusuna çevirmekte kararlıyız.

Fırat’ın doğusunda bir terör örgütü eliyle Türkiye tehdit ediliyor. Biz kimseyi korkutma etmiyoruz, kimsenin de sınırlarımızın dibinde bize tehdit oluşturacak işler yapmasına müsade vermeyiz.

DEAŞ’ın bölgede yapılan operasyonlar için bahane olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. DEAŞ’a bahşedilen desteği meşrulaştırma gayreti devam ediyor.

SUUDİ ARABİSTAN BU ZANDAN KURTULAMAZ

2 Ekim tarihinde İstanbul’da bizi dehşete düşüren barbar bir suç oluşturan işlendi. Ölen de öldüren de bizim vatandaşlarımız olmamakla birlikte, olayın ülkemizde gerçekleşmesi hem de vicdani sorumluluklarımız bizi bu meseleyle yakından ilgilendirmeye zorladı.

Cemal Kaşıkçı, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğundan yeniden çıkamadı. Hadisenin makamlara haber verilmesinin gerisinde yapılan araştırma ve soruşturmalar Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü sonucuna götürdü.

Yapılan direktifler bizi endişelere sevk etti. Yapılan direktifler çok komikti. Cemal Kaşıkçı gibi bir insan dışarıya bekleyen nişanlısını almayacak. Bu olası mü? Bu çocukça açıklamalar devlet ciddiyeti, adamlığıyla uyuşmaz.

Dikkatli çalışmalarımız sonucu Kaşıkçı meselesi büyük ölçüde aydınlandı. Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ayan beyan besbelli ceset nerede? Yerli işbirlikçi kim, açıklayacaksınız. Suudi Arabistan bu zandan kurtulamaz. Gerçekte fail emin. Peki bu 15 kişinin Türkiye’ye gelmesi talimatını veren kim? Elimizde başka belgelerde var, gün ola harman ola. Birincil etapta Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak.

Biz meseleye günahsız birinin hunharca katli diye bakıyoruz, CHP Genel Başkanı’nın aklı fikri parada.

LOKAL SEÇİMLER

31 Mart’ta yapılacak seçimler için hazırlıklarımız sürüyor. YSK’nın takvimini beklemeden bazı süreçleri tamamlamak istiyoruz. Mevcut belediye başkanları ile değerlendirmemiz belli bir aşamaya geldi.

Aday tespit sürecini hızlandırmamız, milletimizin gönlüne girmemiz için yapacağımız çalışmalarda bize süre kazandıracaktır. Mahalli seçimlerin kendine göre dinamikleri vardır. Mahalli seçimlerde aday tespitleri çok önemli, bunun yanında belediye meclis üyeleri çok önemli, il genel meclis üyeleri fazla manâli. Her aşamada bu dinamikleri göz önünde tutumak gerekiyor.

Cumhur İttifakına bağlılığımızı sürdürmekle birlikte, tercih ittifakını bir kenara bıraktık. MHP ile ülke için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Fakat mahalli seçimlerde cümbür cemaat kendi yolunu izleyecek. 16 yılda ülkemize kazandırdığımız hizmetler bizim en büyük referansımızdır. Bunu anlatmakta acze düşersek yazıklar olsun bize.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: