• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Başkan Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi’ni açıkladı

Başkan Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi’ni açıkladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında konuşuyor. Erdoğan “önümüzdeki dönemde öğretmenlik meslek kanunu” çıkartılacağını duyurdu.

ÖĞRETMENLİK IŞ KANUNU ÇIKARILACAK

Başkan Erdoğan, “2023 Eğitim Vizyonu’nda öğretmenlerimiz fazla kayda değer yer tutuyor. Bu kapsamda bir öğretmenlik iş kanunu hazırlanıp çıkarılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

Öğretmenlerimizin keza çalışma şartlarını, hem de birikimlerini uygun bir yere taşımakta kararlıyız. Sözleşmeli öğretmenliği yeniden düzenliyoruz. Hala 4+2 edinmek üzere, toplam altı sene olan sözleşme süresinin 3+1 toplam dört yıla indiriyoruz.

Bu Nedenle birinci sınıfta öğrencileri devralan bir öğretmenimiz dört yıl sonunda bu evlatlarımızı bir üstteki okula gezgin edip atama süresini tamamlayabilecek. Ayrıca geri kalmış bölgelerde tayin yapan öğretmenlerimizi özendirme edecek bir takım tedbirler alacağız.

PEDAGOJİK FORMASYON

Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Bu eğitimi artık bakanlığımız kendisi verecek.

Ayrıca bütün öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerini meslek içi eğitim aracılığıyla hedeflerimize yerinde seviyeye çıkartacağız.

ANAOKULUNU GEREKLI ÜLKÜ GETİRECEĞİZ

Hala ihtiyari olan kreş eğitimini de gerekli altyapıyı oluşturduktan daha sonra zorunlu ayla getireceğiz. herkes gece karanlığını delen bir yıldız olarak gördüğümüz öğretmenlerimize imkanlar nispetinde her türlü desteği sağlamayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Başkan Erdoğan Eğitimde 2023 Vizyon Belgesi'ni açıkladı

Anaokulu gerekli oluyor.

Pedagojik formasyon kalkıyor.

• Öğretmenlik iş kanunu çıkıyor.

• Sözleşmeli öğretmenlerin ödev süreleri kısalıyor.

• Ücretli öğretmenlerin ücretleri artıyor.

• Elverişsiz koşullarda devir yapan öğretmenlere ve yöneticilere özendirme veriliyor.

• Öğretmenler ve okul müdürleri yüksek lisanslı oluyor.

• Okul müdürlüğü yüksek lisansa dayalı bir iş oluyor.

• Öğretmen yetiştirme programları dilekçe ağırlıklı hale geliyor.

• Öğretmenlere alt bölge yüksek lisans imkânı geliyor.

• Başarılı öğretmenler yurt dışına gönderiliyor.

• Okul yöneticiliğine atanmada liyakat temelli olarak bir değer biçme geliyor. • Mektep yöneticiliğinin özlük hakları iyileştiriliyor.

Başkan Erdoğan şöyle konuştu:

GEREKLI EĞİTİMİ 12 YILA ÇIKARDIK

“Öğretmenlerimize en kıymetli hazinemiz olan geleceğimizi, çocuklarımızı emanet ediyoruz.

Öğretmensiz geçen derslerden 60 şahsiyet derslik mevcudiyetine değin birçok sorun vardı önümüzde. Gerekli eğitimi 12 yıla çıkardık. Eğitimi de 4+4+4 olarak çevirdik. Takriben 1.5 milyon tableti öğrenci ve öğretmenlerimize dağıttık.

Atadığımız 607 bin yeni öğretmenle, toplam hoca sayımızı 920 binin üstüne çıkardık. Böylece hiçbir eğitim kademesinde sınıfların abes kalmamasını, derslerin boş geçmemesini temin ettik.

DERS KİTAPLARINI BEDAVA VERİYORUZ

Ders kitaplarını zengin yoksul demeden tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak verdik, veriyoruz. Müfredattan imtihan sistemlerimize kadar öyle çok farklı projeyi hayata geçirmiş olmamıza karşın bu konuda istediğimiz gelişmeyi elde edemediğimizi bir özeleştiri olarak söylüyorum. 2023 Eğitim Vizyonu ile eğitimde hedeflediğimiz seviyeye inşallah çıkacağımıza inanıyorum.

Bizim gözümüzde eğitim öğretim meselesi özünde bir insan meselesidir. İnsana dair olumlu ve olumsuz her şeyi eğitimin içinde bulmak mümkündür. İlim Çin’de bile olsa gidip arayınız tavsiyesi, eğitimin evrenselliğine işarettir. Ecdadımızın ihya ettiği medeniyete bakınca dünyanın her yerinden bilim insanlarını topladıklarını görürüz. Her mesele gibi eğitim de içinden çıktığı toplumun vasatını yansıtır. Küresel seviyede iddiası olmayan bir eğitimin millik vasfı abes sözden ibarettir.

Eğitimde çok ileri gidip de ekonomide geri kalmış ya da tam tersi toplum örnekleri bulmak o kadar mümkün değildir. Türkiye’nin sorunu geçmişte uzun zaman eğitimin insanı geliştiren yok, formatlayan, emir edileni nesillere aktaran bir mesele olarak görmesidir. Bu çarpık kavrayış nesillerimizin heba edilmesine yeteneklerinin körelmesine yol açmıştır. Bu süreçte ne sınav sisteminin, ne de ders kitaplarının daimi olmaması işin felsefesi konusundaki çarpıklığın neticesidir.

DİPLOMALAR HER ZAMAN EKSIK KALDI

Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak diploma kazandırma ardındaki koşarken onların gönüllerini bilgiyle doldurmayı ihmalkârlık ettik. Böyle olduğu için o diplomalar her zaman eksik kaldı. Talim ve terbiyeyi, eğitim ve öğretimi birlikte sağlamadan bir işin üstesinden gelemeyiz. Geçmişte FETÖ gibi terör örgütleri eğitim sistemimizin bu eksiğini kullanarak toplumumuzu ele geçirmeye kalkmıştır. PKK’nın insan gücünün kaynağı da eğitim sistemimizin boşluklarıdır.

Bunun için 18 başlık aşağıda sıralanan 2023 Eğitim Vizyonu’nun işe insandan başlıyor olmasını isabetli bulduğumu bilhassa spesifize etmek isterim. Eğitimde bugüne değin attığımız adımlardan istediğimiz sonuçları alamamış olmamızın muhasebesini kendi içimizde yaptık. 2023 Eğitim Vizyonu hazırlanırken geçmişteki tüm çalışmaların değerlendirildiğini biliyorum. Dünya, Türkiye değişiyor, dolayısıyla sorunlar ve onların çözüm yöntemleri de değişiyor. Bu akıcılık içinde geleceğe ilişkin beklentileri en yüksek oranda karşılayan bir çalışmanın ortaya çıktığına inanıyorum.

EĞİTİM İŞİ ACELEYE GELMEZ

Herhangi bir yatırım hatalı yapıldığında para ve vakit kaybıdır. Fakat eğitimde bir yanlış yapıldığında nesiller, asırlar kaybedilir. Bunun için attığımız her adımı özenle hesaplamak, tartmak ve ondan daha sonra hayata vermek zorundayız. Eğitim işi aceleye gelmez. Bunula birlikte eğitim işi ertelemeniz, geciktirilemez.

Türkiye’nin dershane meselesi, bunun en çarpıcı örneğidir. Millete verdiğimiz söz gereği eğitim sistemimizi dershanelere gereksinim duyulmayacak ülkü getirmeye çalıştık. Arkadaşlarıma “Dershaneler varsa, okullar niye var? Bir lahza önce dershaneleri öğüt etmemiz ve her şeyi okullarımızda halletmemiz gerekir” dedim. FETÖ’ye 1-2 milyar para kazandırıldı. Benim Anadolu’da bacım niye davarını, bileziğini satsın da çocuğunu dershaneye göndersin. Ama artık onlar tarih oldu. Hemen yeni bir dönem başlıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: