• DOLAR
  5,2830
  % -0,39
 • EURO
  6,0001
  % -0,07
 • ALTIN
  227,6837
  % 1,05
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Baruthane Millet Bahçesi için tarih verildi

Baruthane Millet Bahçesi için tarih verildi

Toplu Ev İdaresi ( TOKİ) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen ve Ataköy’deki Baruthane arazisinde yapımına başlanan 60 dönümlük ‘Halk Bahçesi’nin tanıtımı yapıldı. Proje alanını yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve TOKİ Başkanı Ergün Turan yapımı süren Halk Bahçesinin açılışı için tarih verdi.

 

“ÖRNEK TEŞKİL EDECEK”

Baruthane Insanlar Bahçesi’nin 8 Kasım’da açılacağını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “TOKİ Başkanımıza teşekkür ediyorum. Burada bu dek değerli ve hoş bir alanı büyükşehrimize görev etti. Biz de Insanlar Bahçesi olarak şekillendirip milletimizin hizmetine sunuyoruz” dedi.

Birincil Irk Bahçesi kimliği ile yapalacak alanın diğer yapılacaklar için de bir misal olacağını kaydeden Uysayl ” 8 Kasım’da burayı bitirmiş olacağız. Zaten şu an da önemli bir aşama kaydedildi. Şunu da spesifize etmek lazım: Biz yalnızca sit alanı olarak belirlenen alanların dışındaki toplamda 50 dönüme yakın olan yeşil bölge kısımlarıyla ilgili bu tarihi veriyoruz. Arazideki tarihi yapıların proje çalışmaları ise devam ediyor. Ahali Bahçesinde yaptıklarımızı, sonradan yapılacak Ahali Bahçelerimize burası bir örnek teşkil edecek” diye konuştu.

TOKİ’NİN PORTFÖYÜNDEKİ EN DEĞERLI ARAZİ

TOKİ’nin portföyündeki en kıymetli arazi olan Ataköy sahilindeki bu alanın, İstanbul halkına yeşil bölge olarak hizmet edeceğini bildiren TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Burası 1991 yılından beri ve hali hazırda turizm-ticaret alanı imarlı bir yer. Lakin Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte buranın yeşil bölge olmasıyla alakalı fikrimizi Cumhurbaşkanımıza talep ettik. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle TOKİ’nin portföyündeki bu en değerli arazi İstanbul halkına yeşil alan olarak hizmet edecek. 28 gün önce inşaatı başladı ve projeyi bu ışık halkası getirdiler. 8 Kasım’da da bu projenin teslimi yapılacak. 60 bin metrekare bölge var. İstanbul’un ilk defa sahile 3 kilometrelik bir yürüyüş alanı olacak. Manâlı bir proje” dedi.

İSTANBUL’A YEŞİL BÖLGE KAZANDIRILIYOR

TOKİ Başkanı Turan Büyükşehir Belediyesi ile eş güdümlü bir egzersiz yaptıklarını ifade ederek, Pendik’te, Kayabaşı’nda, Hoşdere’de büyük araziler üstünde inşaasına başlanacak ve yapımı aralıksız 4-5 adet büyük yeşil alan çalışmalarının olduğunu kaydetti.

“YEŞİL ALANI POZITIF OLAN YERLER YAPIYORUZ”

Türkiye’de şehircilikte yeni bir dönem başladığının altını çizen Turan sözlerini şöyle noktaladı: “Son beş yılda yaptığımız binaların yüzde 85’i altı kat ve aşağısı olan binalar. Dolayısıyla biz zaten yeşil alanı fazla olan yerler imal ediyoruz. Oysa büyük kentlerde araziler kıymetli oldukları için oralarda zorlanıyorduk. Halk Müziği Bahçeleri ile beraber elimizdeki en değerli imarlı araziyi millete ait olarak onlara sunulacak.”

SON HALİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

ÖTE YANDAN Baruthane Halk Bahçesi’nin son hali havadan görüntülenirken, proje alanında vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak lokanta, kafeterya ve sosyal tesislerin de yapılacağı açıklama edildi.

 Ayrıca Halk Bahçesi dışındaki takriben 3 kilometrelik sahil vatandaşların yürüyüş yapacağı bölge olarak kullanılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: