• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Balıkçıların Tesadüfen Bulduğu Tarihi Alanı Çekmek İsteyen Görevliler Elbiseyle Suya Daldı

Balıkçıların Tesadüfen Bulduğu Tarihi Alanı Çekmek İsteyen Görevliler Elbiseyle Suya Daldı

Adıyaman’da, prehistorik Paleolitik Dönem’e ait olan ve dünyada bugüne dek hiç görülmemiş, içerisinde sunum çukurlarının yer aldığı ‘dinsel’ tarihi bölge bulundu. ‘Yamaç yerleşkesi’ olduğu tahmin edilen başlıca kaya üzerindeki çizgisel motiflerin yer aldığı sahnede insan ve farklı alanlara yönlendirilmiş hayvan figürleri bulunuyor.Olayı görüntülemek için elbiseleriyle sarp kayalıklardan suya giren görevli ve gazeteciler zor anlar yaşadı.

TARİHİ MEKANIN DİNSEL ALAN OLDUĞU TAHMIN EDİLİLİYOR

Adıyaman’da tarih öncesine ait Paleolitik Devir’a ait izlere rastlandı. Atatürk Barajı’nın su seviyesi 10-15 metre us bugüne değin hiç görünmeyen Paleolitik Dönem’e ait duvar resimleri bulundu. Paleolitik Dönem’e ait olan ve kazıma tekniği ile yapılan stilize figürler ile ‘av sahnesinin’ resmedildiği esas kayada, sunum çukurları yer alıyor. Sunum çukurlarının da yer aldığı tarihi mekanın dinsel bölge olduğu varsayım ediliyor. Paleolitik Çağ’a ait bu kadar fazla çizimin yer alması bilim insanlarını da heyecanlandırdı. Tarihe ışık tutacak olan figürler ilk günkü canlılığını korurken, dinsel alan içerisinde sunum çukurları olan ilk yer olduğu kaydedildi.

İNSAN VE HAYVAN FİGÜRLERİ YER ALIYOR

‘Yamaç yerleşkesi’ olduğu varsayım edilen belli başlı kaya üzerindeki çizgisel motiflerin yer aldığı sahnede insan ve değişik hayvan figürleri bulunuyor. İnsan, dağ keçisi, at, kurt, tilki, leylek gibi farklı alanlara yönlendirilmiş hayvan figürleri ve öbür şekiller yer alıyor. Resmedilen sahnenin uzunluğunun 8 metre, genişliğinin ise takriben 70 santim olduğu öğrenildi.

TARIH ÖNCESINE AIT ALANIN KAÇ YILLIK OLDUĞU ARAŞTIRILACAK

Adıyaman’ın Kahta ilçesi Atatürk Barajı kıyısındaki kayalıklarda görülen Paleolitik Dönem’in izleri bugüne dek Anadolu’da sadece Karain Mağarası, Kars Kağızman Kaya Mezarları ve Adıyaman’da yer alan Palanlı Mağarası’nda görülürken, dünyada ise Paleolitik Dönem’e ait tarihlenen toplam 6 adet yer bulunduğu ifade ediliyor. Paleolitik Dönem’in 2 milyon sene önce başladığı ve 10 bin yıl önce son bulduğu biliniyor. Adıyaman’da yer alan bu tarihi mekanın ise daha alçak mı, orta mı yahut üst döneme mi ait olduğu yapılan tahlil sonrasında ortaya çıkacak. Kaynaklarda 21 medeniyete ev sahipliği yaptığı belirlenen Adıyaman, 300’ün üzerinde tarihi ve turistik yapısıyla ‘açık hava müzesi’ olarak adlandırılıyor. Bir çok tarihi mekana ev sahipliği yapan Adıyaman’da her geçen gün yeni eserler çıkmaya devam ediyor.

GAZETECİLER VE GÖREVLİLER ELBİSELERİYLE SUYA GİRDİ

Balıkçılar tarafından tesadüfen keşfedilen tarihi mekanı araştırmak ve tescil altına elde etmek için bölgeye giden Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan ve görevliler güç anlar yaşadı. Olayı görüntülemek isteyen gazeteciler de ellerinde kamera ve fotoğraf makineleri ile sarp kayalıklardan suya girdi. Omuzlarına dek suya batan görevliler ve gazeteciler hayatlarını tehlikeye atarak görevlerini yapmaya çalıştı.

DUVAR ÜSTÜNDE BEYGIR ÜZERINDE SÜVARI SINIFI FİGÜRÜ DE YER ALIYOR

Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan konuyla ilgili olarak, “Adıyaman’ın Kahta sınırları içerisinde balıkçılar kadar tespit edilen bu alanda duvar üzerine kazıma tekniğiyle yapılan hayvan figürlerin bulunmaktadır. Hayvan figürlerinden yaban keçisi, müşterek duruş şekilde verilmiş ve bir avcı göre ok ile vurulduğu resmedilmiştir. Öteki figürlere baktığımızda at üstünde stilize şekilde ve kazıma şekilde çizilmiş. At üzerinde bir süvari sinifi figürü görülmektedir. Tekrar bu alanın duvar üstünde 8 metre uzunluğunda 70 santim genişliğinde kazıma teknikleriyle çizilmiş olan farklı alanlara yönlendirilmiş semboller ve insan ve hayvan figürleri bulunmaktadır.

“10-15 METRE BARAJ SULARININ ÇEKİLMESİYLE ORTAYA ÇIKTI”

Bu dönem Paleolitik Devir dediğimiz döneme tarihlendirebiliriz. 40 bin öncesine var fakat daha da geç tarihte tarihlendirebiliriz. Bundan daha sonra detaylı incelemeler sonucu eğer tescilli değil ise Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvurarak tescil işlemini başlatacağız. Yaklaşık 10-15 metre baraj sularının çekilmesiyle ortaya çıkmıştır. Baraj suyunun tahrip çok eksik biçimdedir. Bu da geçmiş dönemdeki sanatın kaya üzerine işlenmiş sanatın iyi olduğunu göstermektedir” diye konuştu. Yeri keşfeden üç balıkçıdan biri olan Mustafa Aslıtürk ise “Biz hafta sonları hobi olarak olta balıkçılığı yapıyoruz. Balık yakalamak için buralara öyle sık geliyoruz. Tekrar bir gün geldiğimizde bunları ayrım ettik. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne bunu bildirmeyi kendimize görev bildik. Onlar da zorunlu incelemeyi yaptı” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: