• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Balıkçılar, Bolluğu Yaşanan Palamudun Fiyatının Düşmemesini Stokçulara Bağladı

Balıkçılar, Bolluğu Yaşanan Palamudun Fiyatının Düşmemesini Stokçulara Bağladı

Denizlerde av yasağı 1 Eylül itibariyle sona ererken, balıkçıların Karadeniz’e bıraktığı ağlar, palamutlarla doluyor. Son haftalarda daha da bollaşan palamudun, tezgahlardaki fiyatında gözle görülür bir başkalaşım olmaması da vatandaşları düşündürüyor. Yeni sezonda bolluğu yaşanan palamudun tane fiyatı 7,5 lira ile 10 lira aralarında kaldı. Balıkçılara kadar, palamut bolluğunda fiyatların düşmemesinin sebebinin stoklanması olduğu öne sürüldü.Geçen yıllarda yaşanan balık kıtlığı nedeniyle depoları boşalan stokçular, yeni dönemde bollaşan palamutları şoklayarak, depolarına kaldırıyor. Depolarda bekletilerek pazara sürülmeyen balıklar ise fiyatların düşmesine engel oluyor.

YURTTAŞ BALIĞI DAHA UCUZA ALABİLİRDİ

Palamudun bu yıl bol olduğunu lakin depolarda saklanan balıklar yüzünden palamut fiyatlarının düşmediğini ifade eden balıkçı Hami Çolak, “Balığı şokluyorlar. Yurt dışından istek de fazla pozitif. Palamut şu anda tezgahlarda 5 lira olacaktı, bu şok ve stoklama olayı yüzünden fiyat düşmüyor. Balık bol fakat fiyat düşmüyor. Bu da tezgahlara yansıyor. 10 lira, 7,5 lira arasında satıyoruz balığı. Bu şart olmasaydı cümbür cemaat gizli rahat alırdı” dedi.

5 LİRAYA ALINIP BUZHANELERDE SAKLANIYOR

Komisyoncuların balıkları 5 liraya alarak buzhanelerde sakladığını ifade eden Mehmet Örseloğlu ise, “Fiyatların düşmemesinin sebebi, komisyoncular. Bu balıkları 5 liraya alarak, buzhanelerine atıyorlar. Bu yüzden fiyat düşmüyor. Zaten 2 seneden beri palamut çıkmıyor, buzhanelerde olanlar da bitmişti. Komisyoncular bu balıkları düşük fiyata alıp, stoklayıp, balık olmadığı vakit çıkartıp satıyorlar bu da fiyata yansıyor” ifadelerini kullandı.

PİYASAYA SÜRÜLSE 5 LİRAYA DEK DÜŞER

Depolarda şoklanarak saklanan balıkların piyasaya sürülmesi halinde, palamut fiyatlarının 5 liraya inebileceğini ifade eden Cem Printer da, “Palamut bu yıl fazla bol lakin fiyatları görüyorsunuz, 7,5 ve 10 liradan aşağıya düşmüyor. Tek sebebi stok. Bu durumun çözülmesi için devlet yetkililerinin önlem alması lüzumlu. Depolardaki balıklar piyasaya sürülse, palamut 5 liraya iner” biçiminde konuştu.

Şoklanan ve stoklanan balıkların tazeliğinin anlaşılabileceğini ve bu durumda taze olmayan balıkları almayacaklarını açıklayan Mehmet Akyüz ise, “Hemen fiyatlar bana göre çok hoş. Stok durumu varsa zaten taze olup olmadığı ortaya çıkıyor, biz de bunları almayız zaten” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: