• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Bakanlık Alnında İğne Unutulan Genç Kız İçin Devreye Girdi

Bakanlık Alnında İğne Unutulan Genç Kız İçin Devreye Girdi

Zonguldak’ta geçtiğimiz Cuma günü geçirdiği trafik kazasında yaralanan Damla Toprak’ın (22) kafasına hastanede dikiş atıldı. sonra sevk edildiği hastanede kafasında iğne unutulduğu fark edilince Toprak, Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Hastane yönetimi iğnenin unutulmadığını, tedavinin devamı için bilinçli olarak bırakıldığını açıklama ederken Afiyet Bakanlığı ise olayla ilgili analiz başlattı.

BAŞINI ARACIN ÖN CAMINA ÇARPARAK YARALANDI

Geçen Cuma günü eşinin kullandığı otomobilin şehir merkezinde kaza yapması sonucu Damla Toprak, başını aracın ön camına çarparak yaralandı.

ALNINA DİKİŞ ATILDI

Diğer bir araçla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne dışarı giden Toprak’ın yaralanan alnına dikiş atıldı. Doktorlar, sonra hastanede plastik cerrahi uzmanı olmadığı için Toprak’ın Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Durumu Dilekçe ve Araştırma Merkezi’ne sevk edilmesine karar verdi.

YARAYI AÇAN DOKTORLAR İÇİNDEKİ DİKİŞ İĞNESİNİ FARK ETTI

GÜYA; ambulans devir edilmeyen Toprak, yakınlarıyla birlikte taksiyle sevk edildiği hastaneye gitti. Toprak’ın sargılı olan kafasındaki yarayı açan doktorlar, içindeki dikiş iğnesi ve ipliğini fark etti. İğne alınarak yarası temizlenen Toprak, tedavisinin peşinde taburcu edildi.

GENÇ KIZ SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNDU

Kazanın arkasından gittiği Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi yetkililerini arayan Toprak, iğne ve ipliğin unutulmadığını dikiş devam edeceği için mahsus bırakıldığını ileri sürdüklerini söyledi. İğne ile birlikte Zonguldak Adliyesi’ne dışarı giden Toprak, hastane hakkında Cumhuriyet Savcısı’na şikayette bulundu.

“HASTANE SEVKİ KABUL ETMEDİ, SİZE AMBULANS VEREMİYORUZ”

Toprak, hastanenin tedavisini önemsemediğini ve kendisiyle ilgilenilmediğini öne sürerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kazanın etkisiyle kafamı cama çarptım. Kafamda cam kırıkları vardı. Biz hastaneye çıktığımız sırada birincil müdahale yapıldı. Kanamadan nedeniyle sıradan bir kan kaybettim. Birincil müdahale yapıldı ve kanımı durdurdular. Sırça parçaları varmış gözümde. Dikişe başlandı fakat sırça parçaları olduğu için tekrar durdurdular. Kanamanın durmadığını söylediler. Bizi her tarafta müşahede odasına aldılar. Bu sırada hastanede plastik cerrahi uzmanı olmadığı için bize BEÜ’ye gitmemiz gerektiği söylendi. Hastaneden sevk aldık. Bu sefer de dediler ki ‘Hastane sevki kabul etmedi biz size ambulans veremiyoruz.’ Ondan sonra bitmiş yaram kapatıldı benim. Zaten kapalı şekilde bekliyorduk biz. Kendi imkanlarımız ile taksi tutarak hastaneye gittik.”

“UNUTULMADIYSA NEDEN BU İĞNE ALINMADI”

Sevk edildikleri hastaneye ulaştıklarında acil müşahedesine alındıklarını ifade eden Toprak, “Yaramı açtılar. Dediler oysa; ‘Yaranızda dikiş iğnesi unutulmuş.’ Bitmiş biz hastane ile görüştüğümüz vakit bize ‘iğne unutulmadı’ dediler. Madem plastik cerrahi dikecek benim yüzümü niçin o süre dikişe başladılar. Dikişe başladınız niye iğneyi yaranın içinde unuttunuz. Bize ‘Siz karşısında hastanenin dolduruşuna gelmişsiniz. Biz hasta gönderiyoruz kabul etmiyorlar. Biz bu çatışmayı kesintisiz yaşıyoruz.’ denildi. Hastanede hiçbir şekilde ilgilenmediler. İnsan sağlığı bu dek mı önemsiz? İğne parçasını kafamda bırakmışlar. Unutmadıklarını söylüyorlar, unutulmadıysa niçin bu alınmadı benden. Karşı hastaneye gittiğimde bunu görünce doktorlarda şok oldular. Hastaneden şikayetçiyim. İğnem zaten elimde” dedi.

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Hastane yönetimi ise olayın meydana geldiği saat içerisinde plastik cerrahi uzmanı olmadığı için hastanın sevk edildiğini belirtti. İğnenin ise hastanın kafasında unutulmadığı, birincil müdahaleyi yapan doktor kadar yaranın bir kısmına dikiş atıldığı, kanamanın durdurulduğu ve iğnenin alınmayarak gazlı beze sarıldığı ve sevk edilen hastanede müdahale sırasında dikişin devam edilebileceğinin düşünüldüğü açıklama edildi. öte yandan Sağlık Durumu Bakanlığı’nın konuyla ilgili tahlil başlattığı ve hastane yönetiminin konuyla ilgili savunmasını bakanlığa sunduğu öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: