• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bakan Soylu: YPG ve DEAŞ iş birliği yapıyor

Bakan Soylu: YPG ve DEAŞ iş birliği yapıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Antalya’da düzenlenen Uluslararası Jandarmalar ve Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği (FIEP) Zirvesi’nde konuştu.

Bakan Aristokrat, zirvenin açılış programında, küresel emniyet anlamında çelişkilerle dolu bir asır yaşandığını söyledi.

“DEAŞ VE YPG BİRBİRİYLE ÇATIŞIYORMUŞ GİBİ GÖZÜKÜP IŞ BİRLİĞİ YAPIYOR”

Bugün kimin kiminle ve neden savaştığı emin olmayan bir güvensizlik ortamı içinde olduğunu vurgulayan Bakan Asilzade şunları söyledi: “Radikalizm artan bir şekilde artıyor ve küreselleşiyor. Terör ve kuvvet, bir yana öldürürken, öteki yana kendi daha aşağı yaşam sistemlerini kurguluyor. Kendisini kurumsallaştırmaya çalışıyor. Şunu fazla net bilmenizi isterim, Suriye’de, Kuzey Irak’ta derme çatma göçmenleri, PYD alıp bir noktaya getiriyor, 500 dolar, 700 dolar cebine para getiriyor. Bir sınırdan bir sınıra DEAŞ getiriyor, o da 500 dolarını alıyor. O bırakıyor, değişik taraftan tekrar PYD, benzer uygulamayı gerçekleştiriyor. Birbiriyle sahada çatışıyormuş gibi gözüken fakat gelir kaynaklarında ve kabahat kabiliyetlerinde örtüşen ilişki 21. asırda dünyanın başına beladır.

“3 SURİYELİ ÇOCUK HİÇ BİNMEMESİ GEREKEN BİR BOTA BİNDİ”

Hepinizin üniformaları, hepinizin diğer taraftan vicdanları var. Önceki gün Suriyeli 3 çocuk, hiç binmemesi gereken bir botun batmasıyla hayatını kaybetti. Biz bunu 21. asırdan sonradan gelecek nesillere nasıl anlatırız, sizler nasıl anlatırsınız. 12-13 yaşındaki çocukları, PYD ve PKK terör örgütü dağa kaçırıyor. Çocuklara cinsel istismarda bulunuyorlar, aramızdan ayrılmasınlar diye. Peki, Suriyeli çocuklar, kendi evinde, annesinin babasının yanında yaşaması gereken çocukların dağa kaçırılmasının bedelini biz nasıl öderiz? Çocuklara nasıl anlatırız? Batıdan kimyasal uyuşturucu, sentetik, doğudan doğal uyuşturucu, sürekli bir akım halinde. Peki bunların hedefleri ne? Ufak çocuklar. Hepimizin üniformaları olabilir, hepimiz başka bir giysi giyebiliriz, lakin hepimiz vicdanımızı asla kaybetmemeliyiz. 21. yüzyılı suç örgütlerini, terör örgütlerinin yüzyılı haline getirmemeliyiz.”

“PKK UYUŞTURUCUDAN 1,5 MİLYAR DOLAR KAZANÇ ELDE ETTİ”

GENELDE Avrupa’daki uyuşturucu ticaretinin büyük bir bölümünün PKK’nın elinde olduğunu anlatan Asilzade, şu değerlendirmede bulundu:

“Örgütün uyuşturucudan elde ettiği takvim gelir 1,5 milyar dolar. Avrupa’da haraç topluyorlar. AB ülkelerinde eğitim kampları var, bu kamplardan örgüte eleman temin ediyorlar. bununla beraber silah ve insan kaçakçılığı da yapıyorlar. Tekrar bir çelişki; Amerika ile Suriye’nin arası takriben 11 bin kilometredir.

“ABD’NİN SURİYE’DE 22 ASKERİ ÜSSÜ VAR”

Aynı Amerika’nın, Suriye’de 22 askeri üssü olduğu biliniyor, PKK’nın kolu olan YPG’ye tırlarla, uçaklarla tabanca gönderiyor. aynı zamanda para ve eğitmen gönderiyor. Ortadoğu için 2019 yılı savunma bütçesinde ayırdığı kaynak bütün 69 milyar dolar. Türkiye olarak Suriye kaynaklı göç dalgasıyla uğraşıyoruz.

Dünyanın birçok ülkesi bu sorunla yüzleşiyor fakat takdir edersiniz ama Türkiye’nin yükü daha ağır. Pek ancak, dünyanın başka ülkelerinden göçmen kaçakçılığında uzmanlaşmış organize suç çeteleri, Türkiye’ye gelip bizim ülkemizde insan kaçakçılığı yapıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: