• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Bakan son noktayı koydu! Artık yapmayacağız…

Bakan son noktayı koydu! Artık yapmayacağız…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum,  İkinci Kentsel Gelişim Zirvesi’ne katıldı. Programda bir söylev gerçekleştiren Bakan Kurum, bakanlık olarak Esenler Belediyesiyle bir protokol yapıp Esenler’de rezerv bölge duyuru ettikleri bölgede kentsel dönüşümü olması gerektiği şekilde yapmaya çalışacaklarını kaydederek, “Yürütmenin bir kanadı olarak her hafta illerimize gidiyoruz. İllerimizde sorunları uygun tespit edip ,süratli bir şekilde kararları yerinde alıp uygulamalara aşmak için  şehrin gereksinim olan projeler için kararlar alıyoruz. Gittiğimiz her tarafta lüzum şehrin daha aşağı yapısı lüzum üst gerek ahali bahçeleri, kıraathaneleri, kentsel dönüşümü, yapmamız gerekenleri konuşup bunlar üzerine kararlar alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“30-40 katlı binaları bundan böyle yapmayacağız”

 

 

81 ilde mekansal plan yapılması gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum, konuşmasına şöyle sürdürdü:

“Mekansal stratejik plan ne seslenmek? Şehrin geleceği, nüfusu, alt yapısı, üst yapısı için gerekli olan her şeyini planlamamız gerekiyor. Biz kentsel dönüşümde bu sıkıntıları sahada görüyoruz. her biri kendi içinde şehirsel değişim projelerine gidiyorlar. Fakat şehir ölçeğinde şehirsel dönüşümü de planlamamız gerekiyor. Şehirde satılabilecek konut sayısı emin. Bizim mekansal bir plan aşağıda da şehirsel dönüşüme ilişkin planlarımız olması gerekiyor. Şehirler için şehirsel değişim planlamamız gerekli. Hangi ilçelerden başlayacağız, önceliğimiz ne ya da rezerv alanına taşıyacağımız alanlar neresidir diye çalışmasını yapmamız gerekiyor.  Esenler de bunun bir örneği. Bir rezerv alan bulduk ve bu alanda kentin dönüşümünde mevcut yerleri olmayan sosyal daha aşağı yapının vatandaşımızın hizmetine sunulması anlamında yapmaya çalışacağız. Bir zaman ülkemizde yüksek binalar aslında ihtiyaçtı. Keza imar planlarının azlığı, ayrıca nüfusun yoğunluğu, kentlere göçün hızı bir şekilde olması yüksek bina ihtiyacını beraberinde getirdi. Fakat yüksek binalar bizleri sahiden rahatsız ediyor. 30-40 katlı binaları şehirsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi. Bizim gelecek nesillere Mimar Sinanların bize bıraktığı eserleri bizim de bırakmamız gerekiyor. 300-400 sene sora biz bu dönemde şu eseri yaptık diyebileceğimiz projelere ihtiyacımız var. Bu projeleri de hep birlikte yapmamız gerekiyor. Bu illa betonarme edinmek zorunda da değil. Ecdadımızın yaptığı hala ayakta olan ahşap binalar var. Bugünkü teknolojide bunların daha iyisini yapabilme imkanımız var. Gelecek  nesillere bizim de ecdadımız bunları yaptı diyebilecekleri eserlerimizi bırakmamız gerekiyor. Her ülkenin kendine özgü bir kültürü, mimarisi olması gerekiyor. Artık bizim şehirlerimizin hepsi birbirine aynı. Bir Zamanlar baktığınızda Selçuklu Osmanlı döneminde dahi farklılıklar vardı. Bu farklılıkları bizim yaşatmamız gerekiyor. Bu şehrin kültürü, mimarisi kendine özgü olmak zorunda. Bunlara karşın 2023 şehircilik vizyonu hazırlıyoruz. 2023 şehircilik vizyonu içerisinde mimari yapılarımızın nasıl olması gerektiği, bölge ölçeğinde nasıl olması gerektiğini ortaya koymaya çalışacağız.

“İklim değişikliğinden kaynaklı yapılması gereken her türlü alt yapıyı da yapıyor olacağız”

Bakan Kurum, kentsel dönüşümle birlikte şehirlerin iklim değişikliğinden kaynaklı bir tehditle karşısında karşıya olduğunu kaydederek, şehirlerin alt yapısının bu değişiklikten kaynaklı olarak yağışları kaldıracak durumda olmadığını vurguladı. Bunla ilişkin tedbirlerin alınması gerektiğini bildiren Bakan Kurum, “Yağış sonrasında çevreye bahşedilen zararlar ve maliyetleri kat kat çoğalan yeni yapılara sebep oluyor. Dolayısıyla biz bu eylem planında da şehirlerimizin daha aşağı yapısıyla alakalı iklim değişikliğinden kaynaklı yapılması gereken her türlü daha alçak yapıyı da yapıyor olacağız. Buna ilişkin bir eylem planı hazırlayacağız. Olması gereken her şeyi artık imar planında yapmamız gerekiyor ve bunları mecburiyet haline getireceğiz. Bu sayede iklim değişikliğine ilişkin şehirlerimizin daha alçak yapısı ve üst yapısı yağışlardan daha az zarar görecek diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bakanlık olarak yapmamız gereken en önemli işin kentsel mutasyon olduğunu düşünüyoruz”

Türkiye’nin deprem bölgesi bir ülke olduğunu dile getiren Kurum, “Türkiye’de takriben 5 milyon konutun görüşmesi gerekiyor. Fazla yol kat ettik, fazla dönüşümler yaptık oysa azıcık daha planlı, şehir ölçeğinde planlayarak, ne yaptığımız mahsus projeler gerçekleştirmemiz gerekiyor. Görüşlerin bittiği, uygulamaya geçilen zamana geçmemiz gerekiyor. Bakanlık olarak yapmamız gereken en önemli işin kentsel dönüşüm olduğunu düşünüyoruz. Buna ilişkin de yapacağımız stratejik eylem planı, mekansal eylem planımız da bunun altı olacak. Bundan Böyle azıcık daha planlı şekilde bütün şehirlerimizi dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Şehirsel Tasarımcı Talha Kös de her değişimin bir gelişim olmadığını lakin her gelişimin bir başkalaşım olduğunu kaydederek, sadece binaların dönüşümüyle kentlerin dönüşmeyeceğini belirtti.

Kurum ve Kös’ün yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katıldığı programın sonunda hatıra fotoğrafı çektirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: