• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Bakan Kurum: Yabancıya 5 bin 600 konut satışı gerçekleştirdik

Bakan Kurum: Yabancıya 5 bin 600 konut satışı gerçekleştirdik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Dünya Şehircilik Günü” zarfında düzenlenen AK Parti Çevre Büyük Kasaba ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’ndaki konuşmasında, Hükümetin 100 günlük eylem planındaki 39 eylemden bakanlık olarak sorumluluk sahibi olduklarını belirtti.

“KİRLİLİK HABERLERİYLE KARŞILAŞIYORUZ”

Kendisinin en çok önemsediği eylemin “Ülkenin mekansal strateji planı” olduğunu açıklayan Kurum, “Bunu bir örnekle izah etmek istiyorum. Hafta sonu Tekirdağ ve Çorlu’da ziyaretler yaptık. Orada 1950 ile başlayan eğri sanayileşmeyle şu an toplam 12 organize sanayi bölgemiz var. neredeyse her gün her hafta Çorlu Ergene Nehri’nin kirlilik haberleriyle karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

Kurum, balık ölümlerini, çevreye bahşedilen zararları ve oradaki tarımsal üretime etkileri üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’te ülkenin en büyük çevre projesini başlattığını, bunun 5 atık su temizleme tesisini içerdiğini anlattı.

Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 3,5 milyar lira olduğunu kaydeden Kurum, “Ilave yapılacak işlerle bunun 5 milyar seviyelerine geleceğini varsayım ediyorum. İnşallah bunu getirdiğimizde Çorlu Ergene Nehri eskisi gibi balıkların yüzdüğü tertemiz, organik ürünlerin yetiştirildiği bir bölge haline gelecek. Ancak şunu iyi bakmak lüzumlu, biz 12 organize sanayi bölgesini oraya yaptık plansız ve derme çatma bir şekilde. Hiçbir hesap yapmadan, şehre olan zararını acele ile ve bunu kurtarabilmek için 5 milyar liralık bir çevre projesi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Şehrin lokasyonu olarak organize sanayi bölgesi orada içten mudur? Acaba oraya mı yapılmalıdır?. Bunların hesapları geçmiş yıllarda yapılmamış. Bu eğri kentleşmeden kaynaklı tutumsuzluk dediğimiz yersiz harcamaları yapmamamız için bu ülkenin mekansal stratejik planını çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

“İMAR BARIŞI’NDAN 8,5 MİLYON VATANDAŞ İSTİFADE ETTİ”

Bakan Kurum, İmar Barışı konusunda sürenin 31 Ekim’de bitmesinin öngörüldüğünü, ancak bunu 31 Aralık’a kadar uzattıklarını anımsatarak, İmar Barışı uygulamasından 8,5 milyon vatandaşın istifade ettiğini, bunun 15 milyona değin çıkacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikler çok olan bir ülke olduğunu anımsatan Kurum, “Bu güzelliklerden muamele etmek isteyen, burada mal elde etmek isteyen yabancı vatandaşlar var. Daha önce 1 milyon dolar olan yabancıya mülk edinme yasasındaki bedeli, 250 bin dolara düşürdük. Bunun semeresini de aslında eylül ayında net bir şekilde aldık. Geçen seneki eylül ayına oranla yüzde 151 artışla takriben 5 bin 600 satış gerçekleştirdik.” bilgisini verdi.

“KANAL İSTANBUL PROJESİ’NİN PLANLAMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Hükümetin birincil 100 gününde 18 ilde 33 Ahali Bahçesi yaptıklarını belirten Kurum, “Bir kısmını yapıyoruz, bir kısmını projelendiriyoruz, bir kısmının açılışını yapacak duruma geldik. O bahçelerde de sadece yeşil alan yok, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar da giderilecek, ahali kıraathaneleri de olacak, gençlerin, yaşlıların, kadınların etkinlik gösterebileceği her türlü unsur projede yer alacak.” ifadesini kullandı.

Kurum, Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili planlama çalışmalarını tamamladığını ve daha alçak ölçekli tasarlama çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Bisiklet ve yürüyüş yolları ile şamata bariyeri projeleri hakkında da bilgiler veren Kurum, “Şehirlerimizde 3 bin kilometre bisiklet aracılığıyla başlayacağız, 3 bin kilometre yürüyüş yolu ve 60 bin metrekare de gürültü bariyeri yapacağız. Şamata bariyeri de şehrin ortasından geçen ulaşım yollarının şehre vereceği zararı en aza indirmek için yaptığımız bir proje. İnşallah biz tüm Türkiye’de 81 ilimizi birbirine bağlayacak bir bisiklet yolu düş ediyoruz. İnşallah bunu da çok kısa zamanda yapacağız. Bisikletini alıp Hakkari’den İstanbul’a dek gitmesini hedefliyoruz. Bunu ayrıca Avrupa hem de Orta Doğu ile bağlama hedefimiz de var.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: