• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Bakan Kurum: Kaçak yapılar şehrimizin silüetini bozamayacak

Bakan Kurum: Kaçak yapılar şehrimizin silüetini bozamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hilton Bomonti Hotel’de düzenlenen  ‘Sign Of The City Awards Ödül Töreni’ne katıldı.

“FAZLA ACIL GEREKSINIM OLMAYAN İŞLERİN TASFİYE EDİLMESİ KARARINI ALDIK”

Kendisinin de gayrimenkul sektöründen geldiğini açıklayan Bakan Kurum, “Yeni hükümette de Çevre ve Şehircilik Bakanı oldum. Geldiğimizde sektörümüzde toplantılar yaptık ve sektörümüzle bir araya geldik, problemler neyse bunları masaya yatırdık. Hem sektör temsilcileriyle ayrıca de sektörü ilgilendiren tüm kurumlarla istişarelerde bulunduk. Bize düşen süratli bir şekilde sektörün içinde bulunduğu problemleri devretmek için çalışmalar yapmaktı. başkaca ülkenin bulunduğu ekonomik savaş içerisinde bir takım şeyleri de gözden geçirmemiz gerekiyordu. Bu savaş noktasında bizim de yersiz gördüğümüz, başlamış fakat fazla ilerlememiş, yapmasına şu lahza için fazla ivedi gereklilik olmayan işlerin tasfiye edilmesi kararını aldık. Boşboğaz gördüğümüz işlerin tasfiyesi edilmesini ve bu işlere devam edilmemesini içeren bir yazı yazdık. Buna ilişkin de geveze işlerin tasfiyesini gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kurum: Kaçak yapılar şehrimizin silüetini bozamayacak

“ALANLARIN BÜYÜK KISMI EN İYİ LOKASYONDAKİ ARAZİLERDİR”

Halk Müziği Bahçelerinin büyük bir proje olduğunu söyleyen Kurum, “Cumhurbaşkanımızın, vatandaşımızın talebini fazla net görerek açıkladığı büyük bir projedir. Ilk yüz günde 18 ilde 33 bahçe yapıyoruz. İnşallah ikinci ve üçüncü yüz jurnal planlarda her ilimizde en düşük bir tane olacak şekilde Halk Bahçesi yapacağız. Bu bahçeler, yalnızca İstanbul’da kişi başı yeşil alan miktarını yaklaşık yüzde 10 artırıyor. Yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz ve imrendiğimiz ama ‘Burada neden değil?’ varsa da ‘Neden eksik?’ dediğimiz Ahali Bahçelerini şehirlerimize kazandıracağız. Bu bahçelerin içinde vatandaşımızın her türlü ihtiyacını giderecek irk kıraathaneleri, sosyal alanlar, kültürel alanlar, sporla alakalı aklınıza ne geliyorsa bunların yapılacağı alanlar da yapı edilecek. Bu yapı edilen alanların büyük kısmı en iyi lokasyondaki arazilerdir.” diye konuştu.

“8,5 MİLYONUN ÜSTÜNDE BİR ISTEK GELDİ”

İmar Barışı için çok ciddi talep olduğunun altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugünlerde yapılan firari yapıları ilgilendirmiyor. Bunlarla da ciddi bir çaba veriyoruz. Bu kaçak yapıların olmasına veya şehirlerimizin silüetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. 31 Aralık 2017’den önce üretilmiş, binaları içeriyor. Bu binaların aslına bakarsanız elektriğini, suyunu, doğal gazını alabilmesi, bunları ipotek gösterebilmesi için çıkarılmış bir yasa. 8,5 milyonun üstünde bir talep geldi. Biz de bunun karşısında duyarsız kalmadık. Bu süreci de 31 Aralık 2018’e değin uzattık. Öteki bir projemiz yeniden hazineye ait arazilerin kiralanması ve satışı. Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 takvim bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yıl sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk.”

Bakan Kurum: Kaçak yapılar şehrimizin silüetini bozamayacak

“YAKLAŞIK 5 BİN 615 SATIŞ GERÇEKLEŞTİ”

Türk vatandaşı olmayanlara mal edinme için yapılan düzenlemeleri anlatan Bakan Kurum, “Daha önce 1 milyon dolar olan sınırı, 250 bin dolara çektik. Yurt haricen yaşamış vatandaşların bunları alabilmesi noktasında da ciddi düzenlemeler yapıyoruz. Bu eylül ayını geçen sene eylül ayına kıyasladığımızda yüzde 151 çoğalma sergiledi, yaklaşık 5 bin 615 satmak gerçekleşti. Bizim bu yasadan beklentimiz, önümüzdeki süreçte takvim 12 milyar dolar seviyelerine gelmesidir. Çünkü bu ülke bunu yargı ediyor. Benim çok önemsediğim bir proje, mekansal stratejik planımızı hazırlıyoruz. Tüm ülke genelinde, ülkenin bu süreçten sonra yapılaşmasını, büyümesini öngören ve bu büyümeye yön verecek mekansal strateji planını hazırlıyoruz. Bu plana ilişkin 81 ilimize yazı yazdık, şehirlerin taleplerini, çoğaltma öngörülerini, nüfus artışlarını, şehirleriyle ilgili alması gereken kararları alıp bize bildirmelerini istedik ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte bir egzersiz grubu oluşturduk, bu çalışmaları mekansal planın altlığında birleştirip, bu süreçten sonraki yatırımlarımıza daha içten istikamet verebilmek adına bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmanın içinde bizim 2023 şehircilik vizyonumuz da olacak.” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: