• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bakan Kurum: Alt gelir grubuna yönelik konut yapacağız

Bakan Kurum: Alt gelir grubuna yönelik konut yapacağız

af

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, pazar günü beraberindeki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret etti. Burada bir söylev yapan Kurum, Mersin’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, bakanlık olarak bir bir illeri gezdiklerini aktardı.

“SAHADA HIZLI BİR ŞEKİLDE UYGULAMAK İSTİYORUZ”

Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerektirdiği şekilde yapmamız gerekenleri uygun vekillerimizle, bakanlarımızla, valilerimizle birlikte görüp, projelere ilişkin kararlar alıp, sahada süratli bir şekilde kullanmak istiyoruz.” diye konuştu.

“MERSİN’DE ÇARPIK YAPILAŞMA VAR”

Mersin’in büyük bir limana, önemli sanayi, tarım ve turizm potansiyellerine sahip olduğunu anlatan Kurum, “Bugün 2 şehit ailemizi ziyaret ettik. Bu ailelerimize taziyelerde bulunduk. bu arada ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine de başsağlığı diliyorum. Mersin’imizin, milletimizin başı sağ olsun. Ailelerimize bu arada helikopterle gitme ve şehri üstünden tahlil fırsatı bulduk. Ancak gördük oysa, şehrin az kalsın kuzeyden güneye rüzgarını kesen bir yapılaşmayla aleyhinde karşıya kaldık. Sırf bu yeni yapılaşmaların haricen da eğri bir yapılaşmayı Mersin’de gördük. Bu da Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak beni ve milletvekillerimizi de oldukça rahatsız etti. Bu, bugünün sorunu değil. Geçmişten bugüne gelen, maalesef yerel yönetimlerde alınan kararların sonucu bu duruma gelmiş durumda. Kuzeyden güneye rüzgarımızı engelleyen bir yapılaşmayla aleyhinde karşıyayız.”

Kurum, Mersin’e ilişkin bir master plan hazırlayıp, şehirsel dönüşüme başlanacağını bildirdi. Merkez Akdeniz ilçesindeki Ataş bölgesi ile Bahçe ve Uzlaştırma mahallelerinde vatandaşların rıza gösterdiği kentsel mutasyon projelerini yerine getirmek istediklerini vurgulayan Kurum, “Bu artık elzem. Çünkü fiilen orada keza sosyal donatı ayrıca de alt inşa anlamında büyük sıkıntılar var. Bu sıkıntıları bizim aşmamız gerekiyor. Misal dönüşümü Mersin’e inşallah yapıp, bütün kent için örnek bir proje yapma noktasında burada çalışmaları TOKİ eliyle başlatıyor olacağız.” diye konuştu.

Derelerin üzerinde çoğu yapılaşmayı da gördüklerine ilişkin veri veren Kurum, bu yapılaşmalardan ve iklim değişikliklerinden kaynaklı, taşmalar, su basmaları meydana geldiğini, şehri bir yağmurla daha alçak üstteki eden bir durumla karşısında karşıya kalındığını belirtti.

“GENEL MÜDÜRLÜKLERLE BİR ÇALIŞMA YAPILACAK”

Kurum, önümüzdeki süreçte tüm Türkiye’de buna ilişkin bir eylem planı hazırlayacaklarını vurgulayarak, “Mersin’de de süreç içerisinde akarsu güzergahı üstünde ne kadar inşa varsa bu yapıların ıslah edilip, derelerin ıslah edilip olması gereken düzeye getirilmesi noktasında yine çalışmalarımızı yapıyor olacağız. Bir taraftan da bu atık su temizleme tesisleriyle alakalı da eksiklikler var. Mevcutta derelere halen deşarjlar laf konusu. Bu da hem insan hayatını hem şehri olumsuz etkiliyor. Bunun da yine yapılmasına ilişkin genel müdürlüklerimizce çalışma yapılacak.”

“HER GELIR GRUBUNA YÖNELIK EV YAPILACAK”

Mersinlilere bir müjde veren Kurum, “Mersin’imizin çok beklediği, hem emeklilerimize keza de sosyal anlamda daha aşağı gelir grubuna yönelik konutlar için bugün arazilerimize baktık. Bunların da kararlarını aldık. İnşallah önümüzdeki süreçte ayrıca emeklilerimize keza de daha alçak kazanç grubuna karşin projeleri gerçekleştiriyor olacağız.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: