• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Bakan Dönmez: Bu Yıl Sonuna Kadar Doğal Gaz Gitmeyecek Hiçbir Şehrimiz Kalmayacak

Bakan Dönmez: Bu Yıl Sonuna Kadar Doğal Gaz Gitmeyecek Hiçbir Şehrimiz Kalmayacak

Türkiye 2023 Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu yıl sonuna kadar doğal gaz gitmeyecek hiçbir şehrimiz kalmayacak” dedi.

Türkiye 2023 Zirvesi İstanbul 3. Havaalanında gerçekleşti.Zirveye, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Enerji Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve birçok iş adamı katıldı. Zirvede konuşan Enerji ve Yan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, madenlerde yeni bir döneme geçildiğini belirtti.

“BU YIL ARDINA KADAR DOĞAL GAZ GİTMEYECEK HİÇBİR ŞEHRİMİZ KALMAYACAK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “70 takvim demokrasi tarihimizde ekonomide, siyasette, güvenlikte, dış politikada böylece fazla inişli çıkışlı zamanlar yaşadık. Yerli ve milli bir duruş sergileyerek Türkiye’yi büyütme gayreti içerisinde olanların çabalarına defalarca birlikte tanık olduk. Az Kalsın mevcut düzene meydan okuyarak Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmek için atılan her adımın aleyhinde olanların çabalarına da Türkiye’nin enerjide yakın tarihine baktığımızda net bir şekilde görebiliyoruz. Türkiye uzun yıllar güçsüz koalisyon hükumetlerinin elinde köhnemiş bir siyaset anlayışına maruz kaldı. 2002 seçimlerinin gerisinde yepyeni bir dönem başladı. Türkiye her alanda yenilenme dönemine girmiş oldu. Halkın reel manada iktidarı da bu dönemde başladı. En büyük atılımlardan biri de enerji sektöründe yaşandı. Enerji daha aşağı yapımız her yönüyle modernize edildi. Enerjide dışa bağımlılığı eksilmek için yerli ve yenilenebilir kaynakların payı da arttırıldı. Türkiye’nin 65 takvim rüyası nükleer enerjide fiziksel adım yine bu dönemde atıldı. Kendi gemilerimizle denizlerimizde arama ve sondaj faaliyetleri de tekrar bu dönemde başladı. Bor cevherini ileri teknoloji ürünlere dönüştürecek süreci de başlatmış olduk. Bu sene ardına kadar doğal gaz gitmeyecek hiçbir şehrimiz kalmayacak” dedi.

“ARTIK PATİNAJ YAPACAK ZAMANIMIZ DEĞIL”

Enerjide yerli ve ulusal olmanın ulusal bağımsızlıkla yakından ilişkili bir durum olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “Bizler bunun için 2 yıl önce ulusal enerji ve maden politikamızı açıklarken bağımsız enerji dinç Türkiye sloganıyla yola çıktık. Egemen enerji enerjik bir ekonominin kuvvetli diplomasinin dinç bir emniyet politikalarının esas taşlarından birisidir. Her türlü dış ve iç engellemelere karşın Türk ekonomisi 16 yılda büyük bir başarıya imza attı. Dinamik, enerjik ve güven veren bir hesaplı daha aşağı yapı oluşturuldu. Şimdi artık bu başarıyı daha yukarıya nakliye zamanı geldi. Bizlere sorun teşkil edebilecek her türlü meseleyi bir an önce çözerek seri bir yükselişe aşmak zorundayız. Bundan Böyle patinaj yapacak, duracak veya bekleyecek zamanımız yok” diye konuştu.

“SON 10 YILDA ENERJİ İTHALATINA 40 İLA 50 MİLYAR DOLAR AYIRMAK ZORUNDA KALDIK”

Türkiye’nin cari açığında en büyük kalemlerinden birinin enerji ürünlerinin ithalatı olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Son 10 yılda enerji ithalatına yıllık sıradan 40 ila 50 milyar dolar parçalamak zorunda kaldık. Bunun için de yapacağımız tek şey var. Yerli ve yenilenebilir kaynakların enerji sepetindeki ağırlığını çoğaltmak. Dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda teftiş edilebilir bir düzeye ulaşmak zorundayız. Dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olmayı hedefliyoruz. Bu hedefe dengelenmiş ve sürdürülebilir bir büyüme ile fakat ulaşabiliriz. Bu büyümenin esas dinamiği ise uygun maliyetli, nitelikli ve farklı kaynaklarla desteklenen enerji arzı olarak önümüzde durmaktadır” şeklinde konuştu.

“GÜNEŞ ENERJİSİ KURULU GÜCÜMÜZ BUGÜN 5 BİN MEGAVATI AŞMIŞ DURUMDA”

Son iki yılda yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payını yüzde 50’nin üstüne çıkardıklarını ifade eden Dönmez, “Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu gücü maksimum ülkelerden birisi oldu Türkiye. Son 10 yılda yenilenebilir enerjideki kurulu zorlama değişimimiz fiilen bunu gösteriyor. Hidroelektrik santrallerinde yüzde 50, rüzgar, jeotermal ve biokütlede yüzde 95 oranında artış sağladık. Güneş enerjisi kurulu gücümüz bugün 5 bin megavatı aşmış durumda. Toplam yenilenebilir enerji kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 70’ini de son 10 yılda gerçekleştirdik. Yerli kömür üretimine verdiğimiz destek ve teşviklerle galibiyet yakaladık. Rezervimizi 18 milyar tonun üzerine çıkardık. Yıllık kömür ithalatının yarısını yerli kaynaklarla üreteceğiz” diye konuştu.

“NÜKLEER ENERJİNİN NİMETLERİNDEN YARARLANACAĞIZ”

Yerli ve milli olmanın her şeyden önce kendi kaynaklarına sahip çıkmak olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “Bugün Avrupa’da yapımı sürekli 30’a yakın santral var. Türkiye yıllardan beri nükleerden uzaktan durdu ya da durduruldu. Dağıtılmış sebeplerle. Nükleer enerji muhakkak ülkelerin tekelinde kaldı. Çünkü nükleer enerji sadece enerji üretmek anlamına gelmiyor. İleri teknoloji, gelişmişlik göstergesi olarak görülüyor. Barındırdığı yüksek teknolojiyle sıhhat, endüstri, ulaştırma, haberleşme, uzay teknolojileri gibi pek fazla alanda da çığır açıcı gelişmelere de daima ön etap olmaktadır. Türkiye Akkuyu ile bu alanda birincil adımı atmış oldu. Bunun devamı da gelecektir inşallah. Yalnızca elektrik üretiminde değil, öteki alanlarda da nükleer enerjinin nimetlerinden yararlanacağız” ifadelerini kullandı.

“MADENLERDE DE YERLİ ÜRETIM AR-GE VE İNOVASYON DÖNÜŞÜMÜNÜ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ”

Enerji ve Bağlı Kaynaklar Bakanı Dönmez, madenlerde yeni bir döneme başladıklarını belirterek, “Madenlerde de yerli üretim Ar-Ge ve inovasyon dönüşümünü başlatmış bulunuyoruz. Biz bu güne değin madenlerimizi başlıca hammadde olarak ihraç ediyorduk. Teknoloji eksikliğinden nedeniyle bu hammaddeyi işleyerek katma değeri daha yüksek sırık ürünlere maalesef dönüştüremiyorduk. Madenlerde yeni bir dönüşümle yeni bir döneme başlıyoruz. Madenin işlenmesi için gerekli bütün teknolojik alt inşa ve yatırımlar artık burada yapılacak. Maden sahalarımızı benzeri mamül ve nihai mahsul üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihale etmeye başlıyoruz. Fabrika kurulumu ve Ar-Ge yapılmasını gerekli kılan bir sistemi hayata geçiriyoruz. Bundan Böyle hammaddeyi 1’e satıp dıştan 100 katına 200 katına geri alma dönemini geride bırakmamız gerekiyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: