• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Bakan Albayrak’tan enflasyon değerlendirmesi

Bakan Albayrak’tan enflasyon değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak A Haber ve A Para iki taraflı yayınında soruları yanıtladı.

“EYLÜLDE YANINA VARILMAZ PAHADA BİR FİYATLAMA ORTAYA ÇIKTI”

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından notlar;

“Eylül ayı en şiddet ayımız olacaktı. Ardından yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylülde yanina varilmaz pahada bir fiyatlama algısı ortaya çıktı ve bunun enflasyona yansıdığını gördük. Makro datalar gayet içten bir istikamette olduğumuzu gösteriyor.

“EKİM AYINDA ENFLASYON YAVAŞLADI”

Kur ve maliyetlerde düşüşü görmeye başladık bu da ekimde enflasyonun ciddi olarak yavaşladığını gösteriyor. Dolar 8.00-8.50’lardan bu noktalara geldi. Bu manalı şekilde düşeceğini görüyorduk.

Bakan Albayrak’tan enflasyon değerlendirmesi

“KASIM AYINDA FAZLA DAHA İYİ BİR SEYRİ GÖRÜYORUZ”

Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018’in ekim ayı 2017’nin ekim ayına yakın. Kasım ayında fazla daha iyi bir seyri görüyoruz. Çoğu anlamda enflasyonla mücadeleyi görüyoruz.

“YIL SONU HEDEFLERİ YAKALACAĞIZ”

Fazla seyrin ekim ayında devam ettiğini. Giyim beyaz eşyada ise kasım ayında iyileşmeyi göreceğiz. Ortaya koyulan rakamlar kasım-aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yıl sonu hedeflerini yakalacağımızı görüyoruz.

Bakan Albayrak'tan enflasyon değerlendirmesi

Lüzum kur gerek çiğ madde fiyatlandırmaları iyileşme laf konusu. Petrolde de 85 dolardan, 72 dolarlara düştü. Tepedeki yöneticilerle konuştuğumuzda beklentiler açısından daha düşük seyirde göreceği yönünde.

ENFLASYONLA MÜCADELE 2500 FİRMAYI GEÇTİ

Gerek kur lüzum ham madde fiyatlandırmaları iyileşme söz konusu. Petrolde de 85 dolardan, 72 dolarlara düştü. Tepedeki yöneticilerle konuştuğumuzda beklentiler açısından daha düşük seyirde göreceği yönünde. Bu bir gönüllük ilkesi. Bilhassa yiyecek ve giyimde çok yakın takip ediyoruz 2500 firmayı geçti enflasyonla uğraş. Ara Sıra haftasonları dolaşıyorum bakıyorum. Vitrinlerimizde baya görüyorum. Ben de bakanlığımız da takip ediyor. Kasım ve aralıkta daha çok ortaya çıkacak.

DAHA ALÇAK SEKTÖRLERE KADAR OYUN MARKAJINA DEVAM EDİYORUZ

Migros çok önemli bir şekilde uyguluyor. Ben teşekkür ediyorum. Bazı market zincirleri pek iyi uygulamıyor. Bir kısmına teşekkür edeceğiz. Kasım ve aralıkta alt bir yön göreceğiz. Açıkladığımız dört sektör otomotiv, ev, mobilya, beyaz eşya. Mobilya sektörü ciddi izlerken bakıyoruz sunta sektöründe bu fiyatlandırmalar hoş yok. Fahiş mi değil mi bakacağız.

Daha Aşaği sektörlere kadar izliyoruz. Trend zinde bir şekilde tam da planladığımız gibi işliyor. Yılsonu bakacağız. Sonrasında tekrar bakacağız. Maliye, bütçe disiplinlerine bakacağız. Fiyat istikrarı açısından bakacağız. Birini diğerinden vazgeçecek şekilde değil. Ekonomi futboldan daha sonra en çok görünürde konulardan biri. Kimse şunu beklemesin. Arabayı kökleyerek durdurmayacağız. Dengelenme yavaş ve vakit herif olacak.

Dengelenme ile disiplini bir şekilde yapacağız.

SAĞLAM ADIMLARLA OLUMLU GİDİYOR

(2500 katılımcı hakkında) Bu rakam ile ciddi bir sayıya ulaştık. Katılım arttıkça etkinliği büyüyecek. Ulaşılan firmaların pazar payına rakamına hacmine baktığımızda çok önemli bir şekilde varsayım ettiğimizin üzerinde bir rakama ulaştığımızı görüyorum. Burasının altını çizmek gerekli 2008 en büyük idareli kriz olarak geldiğinde 6-8 ay 1 yıl birçok ülkeyi etkiledi. Türkiye bu süreci üsteledi. Bu noktaya baktığınızda ağustos eylülde en büyük saldırıyı ekonomi açısından baktığında 2008’den bambaşka bir şekilde karşısında karşıya kaldı. Türkiye atlatıyor, atlatacak. Ne kadar çabuk geçiştirirsek, bayağı çoğaltma seyrini yakalarsak daha iyi olur. Stratejik müdahalelerle bugüne kadar atılmayan adımları attık.

Bakan Albayrak'tan enflasyon değerlendirmesi

Bu süreç enerjik ve sağlam adımlarla seyrediyor. Gayet olumlu ve iyi devam ediyor.

MEVDUAT FAİZİ DAHA DA DÜŞECEK

Yüzde 30-40 hatta 50’lere giden faizlerden böylece süratli bir normalleşme süreciyle bu noktaya geldik ki… Yüzde 30’un altına düştü günlük sıradan. Bu fazla manâlı. BDDK süreci yakından peşine düşüp takip ediyor. Mevduatlar 30’ların üstüne çıkmıştı. 20’lerde seyrediyor. Daha da düşecek. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte tek sac ayağı ile alakalı yok. Enflasyonu o yüzden düşürmeye çalışıyoruz.

Bu ekosistem normalleşmeye başladığı süre çok daha zinde noktaya ulaşacağız. Bu iyileşmeyi ekimde görmeye başladık. Kasımda daha iyi olacak. Define ve devlet anlamında daha aktif dönem bizi bekliyor.

BÜTÇE DİSİPLİNİNDEN DENGESİNDEN TAVIZ VERMEDİK

Fazla net bir şeyden bahsettik YEP’te. Koordinasyondan bahsettik. Tüm dinamiklerin bir hedefe ulaşmasından bahsettik. Anamalite bugünü yansıtmadığından bu süreçte gerekli adımlar neyse onu yapacağımızdan bahsettik.

Vergi süreci… Birçok şey bir arada. Piyasada hareketlilik diyoruz, enflasyonla çaba diyoruz. Yılsonu endişe duymuyoruz. Fazla daha iyi olumlu seyrediyor. Burada belirlenecek oranın en doğru çözümle ilerleyeceğimizi yakında açıklayacağız. İndirimle ilgili detaylı incelemeler devam ediyor. Hedefleneni yapmaya çalışıyoruz.

ARA FINANSAL ÖZENDIRME SÜRECİ İÇİN TOPLANTILAR SÜRÜYOR

(İhracat hakkında) Türkiye ithalata bağımlı ihracat yapıyor deniyor. Bu realist bir süreç değil. Ben her zaman şunu diyorum. İhracata bağımlı olan ithalat rakamı ile bu makası daha da açacak. Fazla daha iyi bir döneme gireceğiz. İhracata dayalı yükselme hakkında çalışmaları yapacağız. İthalat hakkında ise lüzum kur, lüzum yerli tüketimi teşvikten ziyade tüketimi teşvikle ilgili…

İhracatın ithalatı karşılamadığını da görüyoruz. Eylül ayı 2 milyarlardan bahsediliyor. Ekim tahminlerinde cari fazla konusunda eylülü geçeceği görünüyor. Bütün ihracat sektörünü tebrik ediyorum. Katma değerli alanlar otomotiv ekipman makine birinde 1.5 milyar, birinde 2.5 milyar payı yükseliyor. Kasımda ihracat anlamında da iyileşme süreci görüyoruz. Bu normalleşme sürecini maddi bir şekilde görüyoruz. İstihdama da etkisini görüyor ve göreceğiz.

2019 TİCARETTE DAHA KAVGACI VE FAZLA OLACAK

Firmalarımız ekonomiye güçlü takviye veriyor. bir bir takip ediyoruz. tek tek toplantı yaptım nakliyeciler, konutçular, otomotivciler… Konuta bakıyorsunuz artma var. Şubeler açıyorlar, ev satma noktasında önemli bir sayı. Beyaz eşya en önemli sektörlerden biri. Keza iç piyasa keza de ihracat noktasında manâlı. 2019’dan itibaren stratejik ihracat ithalat dengesi yaşayacak Türkiye. Stratejik planlama ile yürüteceğiz. 2019 daha zinde ve arti bir dönem olacak.

En kritik en manâlı ülkelerden biriyiz. Idareli siyasi gelişmeleri büyük bir akılla yönetmemiz gerekiyor. Yetişmiş insan kaynağı, bölgedeki manâlı, ekonomide 16 yıllık performansı besbelli. Ortaya koyduğumuz hedefleri incelememiz gerekiyor. Somut bir artma ve hakiki sektörle bunu ortaya koyacağız. Dönem dönem cari harcamalara dayalı. Bu noktada nitelikli büyüme dediğimiz dönüşümü ortaya koymamız lazım. Idareli dinamikleri dinç yürütmemiz gerekli.

SEÇİME GİTTİĞİMİZ HİÇBİR DÖNEMDE POPÜLİZM YAPMADIK

Gülüyorum… Türkiye’de herkes her şeyden anlıyor. Hiçbir mahsul satışı gerçekleşmezse siz devlet anlamında hangi üründen aidat alacaksınız. Ama adımlar atarsanız piyasa reel sektör canlanmış olur. Bütçenize de katkısı olur. Gayet iyi gidiyor. Gelir kısmında da fazla gidiyor. İmar barışı, bedelli askerlikte beklediğimizin üzerinde bir durum görüyoruz. Bu da pozitif bir şey. Yılsonuna dek bunu göreceğiz. Biz seçime gittiğimiz hiçbir dönemde popülizm yapmadık. 35 milyarlık tasarruf açıklar mı bunu yapan adam. Dinç bir şekilde çoğaltma ile alakalı dinç bir şekilde yürütme açısından her türlü koordinasyon adımları atacağız.

ABD YAPTIRIMLARI HAKKINDA

Temmuz ağustos eylülde şunu ifade ettim. Bu müşteri olaylar iki ülke arasında yaşanır. Devletlerin ilişkisinde her daim yaşanır. Ülkelerin menfaatlerini üste tutacak şekilde ilerletilir. Bu sürecin normalleşme seyrine girmesi gayet alışılagelmiş. Bu yaptırımların kalkması olumlu bir koşul. Daha pozitif olumlu adımlarla devam edecek. Türkiye ve Amerika’nın ortak düşündüğü hususlar var. Gayet olağan. En yakın arkadaş ülkelerde bile olabilir. Fazla alanlar devam eder. Türkiye olarak ülkemizi bölgede ve küresel rekabet ikliminde daha da güçlendirici adımlar atmaktan vazgeçmeyeceğiz.

HALKBANK’IN YAPTIRIMLARI İHLAL ETMEDİĞİNİ GÖRDÜK

Sayın cumhurbaşkanımızın Trump’la yaptığı mülâkat sonrası açıklama ettiğinden hareketle muhatabımız bakanla bir röportaj yaptı. Olumlu yapıcı bir röportaj oldu. Müşterek hafıza alışverişinde bulunduk. HalkBank ile ilgili öbür yollarda yaptırımla ilgili hiçbir şekilde yaptırımları ihlal etmediğini gördük, lüzum arkadaşlar gerek avukatlık firması belgeleri, raporları sağlamaya devam etti.

Yine isterlerse yakından peşine düşüp takip edeceğimizi belirttik. Raporların, çalışmaların da hukuk içinde bir irtibat içinde ortaya koyduk. Önümüzdeki günlerde devam edeceğiz.

PARİS GÖRÜŞMESİ HAKKINDA

Türkiye Cumhurbaşkanımızın senelerdir diplomatik ve siyasi rasyonalite üzerinde siyasi görüşmeler devam edecek.

BİZE TÜRKİYE’NİN MUAF OLDUĞU YÖNÜNDE BILGI GELDİ

(İran yaptırımları hakkında) 2009’da da yaşandı. Türkiye muafiyetler almıştı. Petrol ve gaz anlamında da almıştı. Bu 8 ilkeden 1 tanesinin Türkiye olduğu yönünde. Türkiye olarak biz bu anlamda kararlı liman açısından en manâlı ülkelerin başında geliyor. Enerji kısmında İran önemli bir ülke. Lüzum doğalgaz lüzum petrol açısından altyapısı çok manâlı. En kuvvet ve en fena dönemlere bile hazırlıklı. Bütün bu çerçevede Türkiye’nin bölgesindeki ticari faaliyetlerini dengeli bir biçimde yürüttüğünü görüyoruz. Bugün açıklanacak. Türkiye’nin de olduğu yönünde bu noktada önümüze bakacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: