• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Bakan Albayrak: Hal Yasasıyla Meyve ve Sebze Ucuzlayacak

Bakan Albayrak: Hal Yasasıyla Meyve ve Sebze Ucuzlayacak

İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki Türkiye 2023 Zirvesi’nde konuşan Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Hal yasası Meclis gündemine gelecek. Komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üstteki düzeye çıkacak. Yiyecek ürünlerine fazla daha akılcı oranlarla erişilmesi açısından bu önemli.” dedi.

”ENFLASYON VE FAİZDEN KURTULACAĞIZ”

Enflasyonla uğraş programına destek veren herkese teşekkür eden Albayrak, “Enflasyonla uğraş için yaptığımız çağrılar sonucunda başlatılan destekler seferberliğe dönüştü. Enflasyonla mücadelede önce ekim, arkasında kasım ve aralıkta aşağı yönü olan seyir sürecek. Bu sürecin sonunda enflasyon ve faizden ekonomimizi an be an kurtardığımızı göreceksiniz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

DOLAR VE EURODAKİ DÜŞÜŞ

“Ülkemize karşın yoğun hesaplı saldırı havası dağılamaya başladı” diyen Albayrak “Yatrıımcılaırn ekonomimize güveni her geçen gün artmaya başlıyor. Bu ataklarla herhangi bir ülke karşısında karşıya kalsaydı büyük bir krize düşerdi. Fakat Türkiye fazla enerjik bir şekilde güvenini kazanacak bir süreci ortaya koydu. Dövizde aşağıya yönlü bir seyir kendini göstermeye başladı.” şeklinde konuştu.

”KÖTÜ BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKTIK”

”Dış ticaret rakamlarının ardından ekonomide dengelenmenin başladığına tanık olduk. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58’lerden yüzde 88,4’e çıkarak fazla kuvvetli bir dengelenmesinin sinyalini verdi. Enflasyon, kur ve faiz açısından fena bir dönemi geride bıraktı.”

TÜRKİYE’DEKİ ALTYAPI DEĞİŞİMİ

”Çok daha küresel zorlukların beklendiği bir döneme çabuk yaklaşırken, Türkiye çok dinç bir altyapı ve başkalaşım süreci yaşıyor. Bunun etkilerini 2019 ve 2020 yılında fazla daha zinde bir şekilde gereceğiz. Bu yaşadıklarımızın sonucu atılan adımların Türkiye’yi fazla daha enerjik bir noktaya hazırladığını göreceğiz.”

HAL YASASI

”Hal yasası Meclis gündemine gelecek. Komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üstteki düzeye çıkacak. Yeni haller, yeni atış alanları ve üreticilerinin satmak kabiliyetlerinin artırıldığını göreceğiz. Gıda ürünlerine fazla daha makul oranlarla erişilmesi açısından bu önemli.”

”AZ HASARLA ATLATTIK”

”Bu süreci beklenilenin çok daha aşağı bir hasarla atlattık. Ağustos ayında yaşanan işlem, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi baştan başa maruz kaldığı en büyük idareli saldırıdır… Bu süreçten nasıl çıkılacağını tribünden izleyenler, İtalya gerçeğine bakarak Avrupa’nın bu durumdan nasıl kurtulacağını kara kara düşünüyorlar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: