• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Bakan Albayrak: 2 ayda saldırıları püskürttük

Bakan Albayrak: 2 ayda saldırıları püskürttük

Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuştu.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 krizinden ayrı olarak kur faiz ve enflasyon noktasında da koskocoman işlem yapıldı.

“CIDDI BİR ISTEMSIZ HAREKET GÖSTERDİK”

Ancak biz 2 ayda öyle zinde adımlarla bunun en büyük sebeplerinden biri yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile çabuk refleksler vermemizdir. Ekonomi yönetimi olarak güçlü koordinasyonla aldığımız tedbirlerle ciddi bir refleks gösterdik.

“2 TEMEL ALANA ODAKLANDIK”

Bu ataklara aleyhinde koskocoman deneyim kazandık. Ekonomimizde meydana gelen etkileri teker teker ortadan kaldırdık. Bu kapsamda 2 temel alana odaklandık. Mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk.

Bakan Albayrak: 2 ayda saldırıları püskürttük

“BÜYÜK OPERASYONU 2 AYDA PÜSKÜRTTÜK”

Fiyatlandırmalar bunu daha da büyüttü daha da kayda değer ülkü getirdi. Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük.

Nitekim ekim sonu itibariyle yansımaya başlayan toplumun bütün paydaşlarını içine alan enflasyonla uğraş programı açıkladık.

“KASIM VE ARALIK AYINDA ÇOK KUVVETLI POZITIF SONUÇLAR ALACAĞIZ”

Bu sepet fiyatlama noktasında çok kayda değer bir adım ortaya koydu. Ekimin ikinci yarısında kampanyamız başlamasına karşın ve ekimin enflasyona fiyatlandırması fazla etkin olmasına karşın netice fazla daha iyi. Kasım ve aralık ayında çok daha güçlü ve pozitif sonuçlar alacağız.

Ben sektör sektör takip ediyorum. Türkiye ağustos ve eylüle tarafından fazla daha dinç. Lüzum kurda gerek kredilerde fazla daha iyi noktaya gelecek. Bu çerçevede eylülden bugüne sağladığımız gelişmeler pozitif yansıdı daha da yansıyacak.

“OTOMOBIL ÇALIŞIYOR”

Fırsatçı davranışlar geride kaldı. Enflasyonla mücadeleye yardım için KDV ve ÖTV ile ilgili kararlar açıkladık. Zinde bütçe disiplini kararımızı koruduğumuzun altını yeniden çiziyorum. Popülizm değil. Otomobil çalışıyor devam edecek.

“AKARYAKIT MALİYETLERİNİN DÜŞÜK SEVİYEDE KALMASINI SAĞLADIK”

Basit olanı herkes yapar manâlı olan zor olanı gerçekleştirmek. Biz her fazla gelişmeyi vatandaşımıza yansıtmayı devam edeceğiz. Mazot maliyetlerini çok düşük seviyelerde kalmasını sağladık. Kurdaki sağlanan bu düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası bunları vatandaşımıza indirim olarak yansıtmaya başladık.

“GIDA FİYATLANDIRMASI İÇİN TOPLANTI YAPTIK”

Bütçe disiplinini gözettik. Enflasyonla mücadele konusunda yapı reformlar için adımlar atmaya devam ediyoruz. Gıda fiyatlandırması noktasında bu hafta birincil toplantımızı yaptık. Gıda komitesi fazla daha güçlü gelişmelerle 3 bakanlık olarak bu sürece başladık.

Enflasyonda kasım ve aralık ayında fazla daha dinç adımlar atacağız. Ayrıntılı ticaret verilerine bakıyorum YEP’te. 60 milyarlar diyorlardı, bizim 45’ti. Ağustos ekime baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığımızı gösteriyor.

Sene sonu rakamları böyle giderse sene sonu cari dengeye hamile. Bu kriz tellallığı ölçüsündeki spekülatif ataklar devam etmeyecek. Çok daha iyi gidiyoruz.

“BIR BIR OLASI SENARYOLARI GÖRÜYORUZ”

Kur etkileri çerçevesinde çoğu sektörü tek tek mercek altına alıyoruz. tek tek fotoğraflarını çekiyoruz. tek tek mümkün senaryoları görüyoruz.

Kimsenin piyasadaki pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz. Eylül ayında 12 Eylül darbesinde bile yaşamadığımız ticaret finansmanına darbe. Operasyonel manada blokaja maruz kalmasına rağmen bu sürecin de içinden kuvvetli şekilde çıktık. Ekim ayında dengelenme sürecini fazla daha net gördük.

“KREDİ MALİYETİ DAHA DA DÜŞEN FARLE DESTEKLENECEK”

Krediler yüzde 30’ların aşağı, 40’lardan 50’lerden. Makas çok açık daralacak. Marj makası yüzde 10’lara dayandı. Finansman maliyeti ve kredi maliyeti daha da düşen faizlerle desteklenecek.

Kasım ayında likidite çok daha faal olacak. Acilen söylemeyelim. Küresel yatırımcıda fazla ciddi anlamda çoğalma oldu. Fazla manâlı bir ihalemiz oldu.

Piyasalar açısından baktığınızda define finans programı çerçevesi içerisinde bu noktada yoğun bir talebin gerçekleştiği tahminlerimizi gerçekleştirdik. Yüzde 5.5’lik getiri ile talebin 3 katından fazla define likidite sürecini ortaya koyduk. Talep yüksek vadeler daha iyi hakiki sektörümüz ilk olarak devlet olarak bu adımlarla daha da hissetmeye devam edeceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: