• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
B12 hangi besinlerde bulunur? B12 içeren meyve ve sebzeler

B12 hangi besinlerde bulunur? B12 içeren meyve ve sebzeler

Toplumda sık bir şekilde görülen B12 vitaminin eksikliği birçoğumuzu negatif etkilemektedir. B12 eksikliği sabahları yorgun kalkma, asap fonksiyonlarının bozulmasına niçin olma, hissizlik, gönülsüzlük gibi dağıtılmış hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca B12 vitaminin yeteneksizlik durumu laf konusu olursa anemi, sarılık, iştahsızlık gibi jurnal hayatı etkileyen durumlara niçin olmaktadır. Keza B12 vitaminin eksikliğinde işitme siniri iltihabı ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Peki B12 vitamini taşıyan meyve ve sebzeler nelerdir? B12 hangi besinlerde bulunur? B12 vitamininin bulunduğu yiyecekler nelerdir? İşte uzmanlarımızın cevabı…

B12 hangi besinlerde bulunur? B12 içeren meyve ve sebzeler

Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, “B12 vitamini ve son dönemlerde adından sıklıkla laf ettiren ginkgo biloba bitkisi bütün bir fikir dostudur” dedi. B12 vitaminini deniz, et ve süt ürünleri ile yumurta ve peynirden alınabileceğini bildiren Şimşek, “B vitamini kompleksleri ve ginkgo bitkisi bir araya gelince jurnal hayatın koşturmacasına doğal takviye olarak günlük alınması gereken bir gıda takviyesi konumundadır. B vitaminlerinden özellikle büyük öneme sahip B12 vitaminini deniz ürünlerinden, et ve süt ürünlerinden, yumurta ve peynirden alabiliriz. Akşamlar eve daha kuvvetli gitmek istiyorsanız, sevdiklerinizle daha kaliteli zaman dinmek, uyku kalitenizi arttırmak istiyorsanız, B vitamini kompleksi ve ginkgo bitkisini günlük almalısınız.Aradaki farkı ahenkli uygulama sonucu,hemen ayrım edeceksiniz”şeklinde konuştu. 

B12 vitamininden varlıklı olan besinler

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç ise, B12 vitamininin suda eriyen bir vitamin olduğunu ve öteki adının kobalamin olduğunu anlatarak, “Besinlerin saklanması ve pişirilmesi esnasında da vitamin eksikliği görülebilir. Mesela; ızgara ette yüksek ısı ve et suyunun damlaması ile; sütte pastörize ve kaynama işlemlerinde; balığın pişirildikten sonradan suyunun dökülmesiyle B12 vitamininin etkinliği oldukça azalır…Asit, alkali ve ısıya karşı dayanıksızdır. Kaynatma süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artırır. Karaciğerin suda haşlandıktan sonradan suyunun dökülmesi, balık haşlandıktan sonra suyunun dökülmesi, yine B12 vitamini kaybını artıran sebepler arasındadır. Etler ızgara yapılırken, sıcaklık ve damlayan suyla B12 vitamininin yüzde 30’u, nemli sıcaklıktaysa yüzde 10-20’sinin kaybolduğu bilinmektedir. UHT sütlerdeki kayıp yüzde 7- 10 civarında iken, yüzde 30 kadarı da kaynamayla kaybolmaktadır. Peki, tüm bu olumsuz etkilerden uzaktan durmak için nasıl bir gıda planı oluşturmalıyız? B12 vitamininden varlıklı olan başlıca besinleri yani; et, süt, peynir, yumurta ve balığı hayatımıza sokmamız gerekiyor. Yani hayvansal besinleri… Vejetaryenler içinse süt ürünleri ve yumurtaya yük saptamak önerilebilir. sonuç olarak hafıza kaybı, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha önemli problemlerin engellenmesi için B12’den zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda 1 mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi faydalı olacaktır.14 yaşından büyük olanlar için günde 2.4 mcg B12 alınmalıdır. Hamilelik döneminde 2.6 mcg ve emzirme döneminde bu tedarik 2.8 mcg olmalıdır” şeklinde konuştu. 

VİTAMİN B12 HAYVANSAL KAYNAKLI BESİNLERDEN SAĞLANIR

Vejetaryen kişiler, 65 yaş üstü kişiler, gebeler ve emziren anneler, gelişme çağındaki çocuklar, kronik hastalığı olan kişiler, beceriksiz ve dengesiz beslenen cümbür cemaat vitamin B12 yetersizliği yönünden tehlike aşağı olduğuna dikkat çeken Dr. Uysal, B12 yetersizliğinin tedavisiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Vitamin üretimi vücutta yapılamadığı için mutlaka dıştan gıda ya da diğer şekillerde alınması gerekmektedir. Vitamin kaynakları bitkisel değildir. Hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmalıdır. Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir, karaciğer, yürek ve böbrek gibi yiyecekler en iyi vitamin B12 kaynaklarındandır. Özellikle vejetaryen olanlarda vitamin B12 eksikliğine daha fazla karşılaşılmaktadır. Tedaviye doktorunuz karar vermelidir. Kişinin kendisi bu kararı veremez. Kan tahlili sonucunda ölçülen B12’nin değerine bakılarak, hastanın genel tablosu ve besin alışkanlıkları gibi durumlar göz önüne alınarak en yerinde tedaviyi doktorunuz düzenleyecektir. Yetişkin ya da yaşlı ayrım etmez, gereksinimin olduğu her durumda besin ya da ilaç desteği ile vitamin B12 desteği yapılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: