• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
AYGAD’dan Gövde Gösterisi! 14 İlçenin Gazetecileri, Aynı Programda Buluştu

AYGAD’dan Gövde Gösterisi! 14 İlçenin Gazetecileri, Aynı Programda Buluştu

İstanbul Anadolu Yakasında 14 ilçede çalışan basın mensuplarını, mesleğin saygınlığını koruyarak, topluma aleyhinde görevini layıkıyla yerine getirebilmesi adına benzer çatı aşağıda birleştiren AYGAD, çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Son olarak bölgede çalışan lokal basın mensupları ile Kartal’da yer alan The Grand Mira Otel’de düzenlen sabahtan kahvaltısında buluştu. AYGAD Başkanvekili Selahattin Şimşek’in sunumuyla başlayan programda ilk sözü Başkanvekili Vural Dağtekin aldı.

“GAZETECİLİĞİ ŞANTAJ OLARAK KULLANANLARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

AYGAD Başkanvekili Selahattin Şimşek’in sunumuyla başlayan programda ilk sözü Başkanvekili Vural Dağtekin aldı. Programda konuşan AYGAD Başkan Vekili Vural Dağtekin, lokal basının sorunlarına değindi. Dağtekin şunları dile getirdi; “Lokal basının gücünün ve öneminin haberdar olmalıdır. Gazeteciler yaşadıkları çoğu sıkıntıyla boğuşurken muhakkak ilkelerinden imtiyaz vermemeli ve ilkeleri doğrultusunda vatandaşlara bilgi akışını sunmalıdır. Basın çalışanları yaşadığı somut imkânsızlıklarla boğuşurken bir yana da eline telefon alarak gazetecilik yaptığını sanan şahısların mesleği itibarsızlaştırmasıyla da aleyhinde karşıya kalıyor. bununla beraber gazeteciliği şantaj olarak kullananlara katiyen imtiyaz vermeyerek çaba edeceğiz. Bu mücadelenin dinç bir şekilde verilmesi için AYGAD kayda değer bir kurum ve yaşanan sorunların önüne geçebilecek güçte. Biz gazeteciler olarak derneğimize sahip çıkar ve bu aileye liyakatli çalışanlar olarak takviye verip büyütürsek mesleğimiz hak ettiği noktaya varmış olur” biçiminde konuştu.

PROGRAMA SİYASİLER DE KATILDI

Programa fazla sayıda gazetecinin yanı sıra CHP Eski İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Tavsiye, Ataşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Zeynep Çetinkaya katıldı.

BAŞKAN IŞIKDAĞ, YAPACAĞI ÇALIŞMALARI ANLATTI

Lokal basının sorun ve çözüm önerileri doğrultusunda konuşan Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Işıkdağ, AYGAD’ın hedeflerini ve bölgede yapacağı çalışmaları tek tek anlatarak programa katılan gazetecilere bu konuda güçbirliği yapmalarını söyledi. Başkan Işıkdağ, Lokal Basının gelişmesi ve güçlenmesi için liyakat sahibi her gazetecinin AYGAD’a yardım vermesinin mesleğin sarsılan imajını düzelteceğini söyledi.

“GAZETECİNİN DOĞRU OLMASI ŞARTTIR”

Yaptıkları görevin toplum için hayati siklet taşıdığını açıklayan Başkan Işıkdağ, “Gelişmiş, altyapısı dinç ve halkın desteğini alan yerel basın, demokrasinin sağlıklı işlemesine vesile olur. Bir hususu unutmamamız gerekir. Gazetecilik mesleğinin özünde tenkit vardır. Ancak yapılan eleştiri yol gösterici ve toplum yararına olmalıdır. Çünkü toplumun kısık sesle dile getirdiği memnuniyetsizliği biz yüksek sesle ilgililerine duyurmakla mükellefiz. Yani yönetilenin sesi yönetenin sağduyusuyuz. Yerel basın mensubu, kesintisiz halkın içinde ve halktan biridir. Yayınlama yaptığı bölgede aralıksız sahada olan gazetecinin, mesleğini layıkıyla yerine getirilebilmesi için zeki bilgili, donanımlı, faziletli, nesnel, ilkeli ve en önemlisi de doğru olması şarttır” diye konuştu.

GENÇLER İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Ülkede irtibat fakültelerinden mezun olup mesleklerini ircaa edemeyen ve bu noktada iş bulamayan üniversite mezunlarının istihdam edilmesi için AYGAD olarak önemli çalışmalarının olduğunun altını çizen Başkan Işıkdağ, “Radyo-TV, gazetecilik ve basın bölümünü okuyan binlerce işsiz var. AYGAD’ın bu anlamda ciddi bir çalışması var. Rapor haline getireceğimiz çalışmayı hükümete sunacağız. Olur Ya kabul görürse bu talebimiz ancak kabul görmesi için ısrarcı olacağız. Ayrıca işsizlik oranını düşüreceğiz keza eğitimli kişileri mesleğe kazandıracağız” dedi.

“SORUN VE ÖNERİLERİMİZİ KANIMCA CUMHURBAŞKANI’NA İLETECEĞİZ”

AYGAD’ın Olağan Genel Kurulu’ndan sonradan sahaya inerek ziyaretlerini gerçekleştirdiklerine aksan yapan Başkan Işıkdağ, “Ilk iş olarak lokal yönetimleri ziyaret ediyoruz. Amacımız mesleğimize karşı oluşan ve oluşturulan olumsuzluğu gidererek, yerel basının topluma katkısını anlatmaktır. Aldığımız tepkiler çok hoş ve mesleğin geleceğine yönelik umut verici. Ziyaretlerimiz yerel idarecilerle sınırlı olmayacak. Sırasıyla siyasi parti genel başkanlarını ve hükümetin bizi ilgilendiren kademelerini, bununla beraber Cumhurbaşkanımızı ziyaret edip, sorunlarımızı anlatmak ve taleplerimizi ileteceğiz. Kaybolan yasal haklarımızın geri verilmesi için raporlarımızı da sunacağız” ifadelerini kullandı.

“MESLEĞİN İTİBARINI KORUYACAĞIZ”

Mesleki eğitim ve beceriye sahip olmayan kişilerin gazetecilik yapmalarının sebep olduğu olumsuzluklardan da bahseden Başkan Işıkdağ, bunun önüne geçmek için basın mensuplarının daha aklıselim davranması gerektiğini söyledi. Işıkdağ, “Toplumda bıraktıkları izlenim fazla berbat ve maalesef bu olumsuz izlenim bütün yerel basını kapsamaktadır. Yani ya dilenci ya şantajcı konumundayız. Bizim el birliği ile bu negatif tabloyu değil etmemiz gerekir. Bunu da oysa mesleğimize kalite getirerek yapabiliriz. Her zeki telefonu olan birey gazeteci değildir. sosyal medya paylaşımları da haber değildir. Bir fotoğraf karesinin altına kendisinin bile anlamakta güçlük çekeceği birkaç cümleyi yazmakta gazetecilik değildir. Olsa olsa GESTECİLİK olur” diye konuştu.

“EGO’YA DIKKAT EDİLMELİ”

Gazetecilerin mesleklerini icra ederken egolarını bir kenara koymalarını tavsiye eden Işıkdağ, “Dernek olarak yaşadığımız bir takım aksaklıklar nedeniyle bir önceki yönetim işlevsiz kalmak zorunda kaldı. Bunun da meslektaşlarımızın egolarından kaynaklandığını bilmenizi isterim. zaman zaman yaptığımız etkinliklerde ve ziyaretlerde gazeteci arkadaşlarımız en basitinden fotoğraf çekmeyi bile kendine zül sayıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Senin mesleğin bu! Bir başka ortamda en iyi kareyi yetişmek için elinden geleni yapıyorsun lakin kendi etkinliğinde bir resim çekmeyi bile zül görüyorsun. İnanın meslektaşlarımın kendilerine ve arkadaşlarına olan tutum ve görüş açılarının en hafifini söyledim. Bizim bilhassa kendimize olan bu bakış açısını değiştirmemiz gerekir. Yani birbirimize hürmet göstermemiz gerekir. Defalarca birlikte gazetecilik mesleğinin itibarını korumalı ve güçlenmesini sağlamalıyız. bununla birlikte demokrasiyi de güçlendirmiş olacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, biz fazilet adalarıyız. O halde bu unvanı adalet ettiğimizi göstermeliyiz. Çözüm yollarını birlikte aramak ve gazetecilerin de önerge, tenkit ve isteklerini öğrenmek için bir araya gelmeliyiz. Birlik olmalıyız. Bunun için en içten adres AYGAD’dır. Sizlere açık davet sunuyorum. Her konuda sıkıntınızı, derneği ziyaret ederek bizlere iletebilir, yardım isteyebilirsiniz. Birlikte güçlüyüz” dedi.

“HEDEFLERİMİZE BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ”

Konuşmasının sonunda AYGAD’ın hedeflerini meslektaşlarıyla paylaşan Başkan Işıkdağ, gazetecilerin akıl ve önerileriyle destek vermesinin koşul olduğunun altını çizerek hedeflerini şöyle sıraladı, “Mesleki eğitim ve seminerler hazırlamak, Kurumsallaşmak ve mesleğe; saygınlık, itibar kazandırmak, Yerel basın mensupları için bir merkez yapı inşa etmek, Basımevi kurmak, Ajans ve haber havuzu meydana getirmek, Gazeteciler sitesini yapı etmek, Sosyal tesis koymak, 81 vilayette lokal basınla irtibat kurup iller arası kültür ve bilgi akışını karşılamak, Lokal basının yasal haklarının kazanılmasını temin etmek, Mevkute beyannamesinin kriterlere uygun verilmesi için hukuki talepte bulunacağız.”

YENİ ÜYELERE ROZET TAKILDI

Programın sonunda AYGAD’a yeni üye olan, arasında CHP Eski İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, Erhan Balcı, Turan Aslanoğlu, Yalçın Bel, Necmettin Sezen, Ertuğrul Erk ve Hüseyin Caner Güler’in de bulunduğu 7usta gazeteciye rozetlerini takan Başkan Işıkdağ, meslektaşlarının hazırlamış olduğu bir sürprizle de karşılaştı. Gazeteciler AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’ın doğum günü olması hasebiyle pasta keserek bir kutlama gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: