• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Avrupa’dan ABD’nin İran yaptırımlarına ortak tepki

Avrupa’dan ABD’nin İran yaptırımlarına ortak tepki

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve söz konusu üç ülkenin savunma bakanları

Açıklamada, İran nükleer anlaşmasının fonksiyonel olduğu ve hedefine ulaştığı vurgulanırken, Milletlerarası Atom Enerjisi Ajansının (IAEA) 12 ayrı raporda İran’ın uzlaşma gereğince yükümlülüklerini yerine getirdiğini açıkladığı anımsatıldı.

İran’ın nükleer yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmesinin esas beklenti olduğu ifade edilen açıklamada, nükleer anlaşmanın İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını da öngördüğü hatırlatıldı.

“Avrupalı idareli aktörleri koruyacağız”

Açıklamada, “Taraflar, AB hukukuna uygun bir şekilde İran ile hukuki yollardan ticaret yürüten Avrupalı idareli aktörleri koruyacak.” ifadesi kullanıldı.

İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelerin İran ile parasal kanalları açık alıkoyma konusunda istikrarlı olduğu vurgulanan açıklamada, İran ile doğal gaz ve petrol ihracatının da sürdürüleceği belirtildi. Açıklamada, bu çerçevede Rusya ve Çin de dahil edinmek üzere İran nükleer anlaşmasını destekleyen ülkelerle müşterek çalışmaların devam ettiği duyuruldu.

Son haftalarda bilhassa ABD yaptırımlarını bertaraf etmeyi amaçlayan yeni bir ticari mekanizma üstünde çalışmaların yoğunlaştığı açıklanmış açıklamada, giderken İran ile ticaret gerçekleştirmek isteyen Avrupa şirketlerine olanak sağlanacağı vurgulandı. Açıklamada, “Bu çalışmaları sonuçlandırma konusunda son derece kararlıyız.” ifadesine yer verildi.

Tarafların İran nükleer anlaşmasını uygulamaya devam edeceğinin aktarıldığı açıklamada, İran’ın da bu çerçevede yapıcı bir rol oynaması gerektiğinin altı çizildi.

ABD’nin yaptırım kararı

ABD yönetimi, 2015 nükleer anlaşması dahilinde kaldırılan tüm İran yaptırımlarının yeniden hayata geçirileceğini duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran yaptırımlarının, 5 Kasım’dan itibaren her yerde uygulanmaya başlanacağını bildirmiş, AB ülkelerine hiçbir dokunulmazlık tanınmayacağını kaydetmişti.

öne çıkan haberler

Emekliye çifte müjde

14 saatte pişiyor

Yüzlerce kedisi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: