• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Avrupa Birliği, İtalya’nın bütçe taslağını reddetti

Avrupa Birliği, İtalya’nın bütçe taslağını reddetti

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, İtalya’nın 2019 yılı bütçe kroki planının reddedildiği belirtildi.

Inkar gerekçesi olarak bütçe planının birliğin parasal kurallarına önemli uyumsuzluk içermesi gösterildi.

Reddedilen bütçe planının zorunlu düzeltmeler yapılarak 3 hafta içinde AB Komisyonuna her tarafta sunulması gerektiği belirtilen açıklamada, İtalya’nın gelecek sene vereceği bütçe açığını düşürmesi gerektiğine işaret edildi.

Avrupa Birliği, İtalya'nın bütçe taslağını reddetti

İTALYA’YA “ULUS HARCAMALARINI AZALTIN” UYARISI

İtalya, nisan ayında açıkladığı kararlılık programında 2019 yılı bütçe açığı hedefini yüzde 0,8 olarak belirlemişti. Yeni hükümet ise bu oranı planlananın 3 katı dek artıracak bir bütçe taslağı hazırlamıştı.

AB üyesi ülkelerin ekonomik ve parasal birliğe katılımı için öngörülmüş zorunlu koşulların belirlendiği Maastricht kriterlerine göre, ülkelerin millet borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu oranın aşılması durumunda ilgili ülkenin düzeltici önlemler alması ve halk harcamalarını azaltması gerekiyor.

Avrupa Birliği, İtalya'nın bütçe taslağını reddetti

SALVİNİ: “İTALYAN HALKINA SALDIRILIYOR”

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İtalya’nın 2019 kroki bütçe planını reddetmesine ilişkin, “Bir hükümete değil, bir halka saldırıyorlar. Bunlar, İtalyanları daha da rahatsız edecek şeyler. Sonradan da bir takım kişiler Avrupa Birliği’nin popülaritesinin minimum seviyesinde olmasından şikayet ediyor.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği, İtalya'nın bütçe taslağını reddetti

AB İLE İTALYA ARASINDA BÜTÇE KRİZİ

İtalya’nın gelecek sene bütçe açığının yaklaşık yüzde 1,6 seviyesinde olması hedefleniyordu fakat hükümet, uzun müzakereler sonucu işsizlere sağlanacak yurttaşlık geliri (muhtaçlık aylığı), emeklilik yaşını tekrar düşürmeye karşın reform, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik takviye, ücret affı ve değişmez vergi oranı gibi vaadlerini gerçekleştirmek nedeniyle bütçede fazladan yüzde 0,8 oranında açık verilmesini kararlaştırmıştı.

Avrupa Birliği, İtalya'nın bütçe taslağını reddetti

Hükümetin 15 Ekim’de AB Komisyonuna gönderdiği bütçe taslağında, gelecek sene için GSYH’ye oranla bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 olmuştu. İtalya, bütçe açığının 2020 yılında yüzde 2,1’e, 2021’de ise yüzde 1,8’e düşürüleceğini açıklamıştı.

İtalya’nın bu bütçe planına, AB kurumları ve aza ülkelerden eleştiriler gelmişti.

AB Komisyonu, geçen günlerde İtalyan hükümetine gönderdiği mektupta, İtalya’nın 2019 bütçe kanununun Istikrar Paktı tarihinde görülmemiş şekilde hedeflerden sapma gösterdiğini ve bunun paktın yükümlülüklerine uyulmamasına yol açtığını vurgulamıştı.

İtalya, Yunanistan’dan daha sonra AB’de milli gelire tarafından en fazla halk borcu olan ülke konumunda bulunuyor. İtalya’nın, borcunu AB kuralları gereği azaltması gerekiyor.

Yunanistan’ın ulus borcu, GSYH’sinin yüzde 180’ine denk geliyor. Bu oran, İtalya’da yüzde 130 seviyelerinde bulunuyor.

Avrupa Birliği, İtalya'nın bütçe taslağını reddetti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: