• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Atama bekleyen öğretmenlere müjde

Atama bekleyen öğretmenlere müjde

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ARALIKTA 20 BİN ATAMA OLACAK

Canlı yayında eğitim konusunda çoğu noktaya temas eden Bakan Ziya Selçuk, devir bekleyen öğretmen adaylarına müjdeli bir haber verdi. Aralıkta 20 bin görev yapma hedeflerinin olduğunu söyleyen Selçuk, “MEB’in bir kapasitesi var. Gereklilik analizi var. 2040’a kadar bir nüfus eğrisi var. Nüfusla ilgili verilere dayalı olarak öğretmen ihtiyacımız belirli. Bu anlamda yüzbinlerce öğretmen atamamız aslında olası değil. 10-31 Aralık arası 20 bin öğretmen atanması hedefimiz var. Önümüzdeki yıl için görev rakamları kesin değil. Devir yapılacak dallar 9 Kasım’da belli olacak. MEB 30-40 bin tahsis yapsın deniliyor, bu doğrudan yetkili olduğumuz bir alan yok” ifadelerini kullandı.

Atama bekleyen öğretmenlere müjde

Ödev bekleyen öğretmenlere müjde ViDEO

9 KASIM’DA BRANŞLAR BELLI OLACAK

Ziya Selçuk, “Önümüzdeki sene için tahsis rakamları belirlenmiş değil. Tahsis yapılacak dallar 9 Kasım’da belirlenmiş olacak. MEB 30-40 bin görev yapsın deniliyor, bu doğrudan yetkili olduğumuz bir alan yok” biçiminde konuştu.

OKUL TEŞVİĞİNİN KALDIRILMASI

“Açıklanmış dönemlerde belirtilmiş teşvikler sistemin ihtiyacı olduğu için yapılıyor. Özel öğretimin geliştirilmesi ihtiyacının olduğu dönemde böyle bir özendirme üretilmiş. Birçok veli bundan faydalanmış. Şimdi farklı bir perspektif var. Yaptığımız araştırma önümüzdeki sürecin daha farklı değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koydu.”

SÖZLÜ SINAVLAR ARALIKTA

Ulusal Eğitim Bakanlığınca, yeni ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için ön başvurular 19-23 Kasım’da alınacak.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık’ta ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 10-31 Aralık’ta yapılacak.

Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmaları tamamladıktan daha sonra belirlenecek.

Atanacak bu 20 bin öğretmen de MEB’in yeni düzenlemesinden yararlanacak ve sözleşme süreleri 3 artı 1 sene olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: