• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Askeri Kamuflaj Desenli ‘Mekik Kelebeği’ Bulan Vatandaş Yetkililere Haber Verdi

Askeri Kamuflaj Desenli ‘Mekik Kelebeği’ Bulan Vatandaş Yetkililere Haber Verdi

Dünya’da ve Türkiye’de ender rastlanan, iri boyutuyla ve yeşil desenleriyle dikkat çeken “Mekik kelebeği” İstanbul’da bulundu. Askeri kamuflaj deseniyle dikkat çeken mekik kelebeği, görenleri şaşkına çevirdi.

ESNAF, ARACIN ÜZERİNDEN ALDIĞI KELEBEĞİ SAHİPLENDİ

Güngören’de esnaflık yapan Ahmet Dilbaz, yolda bir vatandaşın mekik kelebeğini aracın üstünde görüp ürkmesinden sonradan dikkatini çekti.Vatandaşın “Bu ne biçim mahlukat” demesinin ardındaki aracın üstünden kelebeği alıp sahiplendi.

DÜNYADA ENDER RASTLANILAN “MEKİK KELEBEĞİ” OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Sonrasında kelebeğin fotoğrafını çekip internette araştıran Dilbaz, kelebek türünün dünyada ender rastlanılan mekik kelebeği olduğunu öğrendi. Kelebeğe kutu içerisinde bir yer hazırladıktan daha sonra yetkili birimleri arayarak bilgi aldı.

İSTANBUL TABİAT PARKLARI YETKİLİLERİNE TESLİM EDECEK

İstanbul Tabiat Parkları’na yönlendirilen Dilbaz, yetkililerle telefonda görüştü. Dilbaz, Mekik kelebeğini pazartesiye kadar besledikten sonra İstanbul Tabiat Parkları yetkililerine teslim edecek.

“BİRİ KELEBEĞİ GÖRDÜ FAKAT ÜRKEREK KAÇTI, ‘BU NE BİÇİM YARATIK’ DEDİ”

Mekik kelebeğini İstanbul Tabiat Parkları’na teslim edeceğini söyleyen Ahmet Dilbaz, “Iş yerinin önündeydim. Biri kelebeği ayrim etmiş ama ürkerek kaçıyor, “Bu ne biçim mahlukat” dedi. Onun ürktüğünü görünce benim de dikkatimi çekti. Geldim ve arabanın üzerinde öbür bir kelebek türü olduğunu gördüm. Ben kelebeği aldıktan sonra internetten araştırmalara başladım. Araştırırken mekik kelebeği olduğunu; Mekik Kelebeğiyle birlikte ender, az rastlanan bir cins olduğunu anladım. Ölmesin diye de hemen yetkili kimlere verebilirim diye araştırdım. İstanbul Tabiat Parkları’na teslim edebileceğimizi söylediler. “Elinizde dursun, ölmesin, besleyin. Pazartesi’ye değin biz alırız” diye bizi bilgilendirdiler. Pazartesi günü kendilerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

“ZAKKUM AĞACINDA BESLENEN BİR KELEBEK TÜRÜ”

“Iş yerine götürdüğüm zaman içeride sağa sola uçuştu”Kelebeği iş yerine götürdüğünü dile getiren Dilbaz, “Araştırdığım kadarıyla zakkum ağacında beslenen bir kelebek türü. Zakkum tırtılı da diyorlar. Ağacın tepesinden düşmüş. Bulduğumda aracın üzerindeydi. Bunun gece uçtuğunu, zakkum ağacının yaprağı, çiçeğiyle ve çiçek özüyle beslendiğini anladım. Meslek yerine götürdüğüm zaman içeride sağa sola uçuştu. Uçup da uzaklara gitme gibi bir durumu yok. şimdi dışarıdayız, uçacak gibi bir durumu değil” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: