• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Apartmanın Çatısına Çıkan Kedi, 20 Gündür Kurtarılmayı Bekliyor

Apartmanın Çatısına Çıkan Kedi, 20 Gündür Kurtarılmayı Bekliyor

İzmir’in Hatay semtinde, 20 gün önce bir apartmanın çatısına meydana çıkan kedi, burada mahsur kaldı. Ege Hayvan Hakları Federasyonu, AKUT ve itfaiye ekiplerinin müdahalelerine rağmen kurtarma çabalarından netice alınamadı.

GIDA ULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Hatay semti Murat Reis Mahallesi’nde 20 gün önce bir apartmanın çatısına çıkan kedi, bir daha inemedi. Kediyi kurtarma çabaları da bugüne değin sonuç vermedi. Kedi, erişebildiği 4 ayrı apartman çatısında yaşamını sürdürürken, hayvanseverler de bulunduğu yere yiyecek ulaştırmaya çalışıyor.

ÖZEL GIRIŞ İZNİ GEREKİYOR

Mahallede yaşamış hayvanseverlerden Arzu Bozkurt (43), “Elimizde hayvanseverler ve AKUT kadar gönderilen 4 tuzak var ancak kediyi yakalayamıyoruz. Yetkili birilerinin kapıları açtırması, bize zihin vermesi ve tezgâhtar olması gerekiyor. Apartmanlar özel sahiplik olduğu için kediyi kurtaracak ekibin apartmana antre izninin bulunması gerekiyor” dedi. Hayvanseverler göre mama atılarak beslenen kedinin sıhhat iyi olsa da durmaksızın miyavlaması bölge sakinlerini üzüyor.

“ELE GELEN BİR KEDİ DEĞIL”

Mahsur kalan kedinin 1 yaşından daha minik olduğunu belirten Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “20 gün önce çatıda kediyi gördük. Mahallece bildiğimiz bir kedi. Ele gelen bir kedi yok. Çatıya çıkmış, ağlıyor. Hayvanseverler toplandı ne yapabileceğimizi konuştuk. Baytar, bayıltılırsa düşüp ölebileceğini söyledi. Bu süreçte ilk kez itfaiyeye bildirdik. İtfaiye ekipleri geldi fakat kediyi yakalayamadı. Polisle görüştük ve bir netice alamadık. Daha Sonra bir kedi kapanı olduğunu ve bu kapanla kedinin yakalanabileceğini öğrendik. AKUT İzmir Işlem Bölüm Sorumlusu Murat Aras’a ulaştık. Kendileri kediyi kurtarmak için tuzak yolladı. AKUT, binanın özel sahiplik olması nedeniyle, yetkileri bulunmadığı için müdahale edemedi. Kapanı kurup kediyi kurtarmayı denedik oysa kedinin erişebildiği apartmanların yöneticileri çatıya çıkışa izin vermedi. Özel mal olduğu için izin vermemeleri bir bakıma doğru. Kurtarma çalışmaları sırasında çatı kırılabilir, çatıda olan birey hasar görebilir ve bu durumdan idareci sorumlu olur. Yetkili bir kişinin çatıya çıkması gerekiyor. Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Bayri Ersoy ile görüştük ve Funda hanımın gönderdiği takım buraya geldi ama kediyi yakalayamadı bununla beraber kedinin keyfinin uygun olduğunu ve isterse inebileceğini söylemişler. Son derece yanlış bir bilgi, hayvan altında inemiyor” diye konuştu.

APARTMAN SAKİNLERİ DE MAĞDUR

Kedinin çatısında yaşadığı apartmanın sakinleri ise, sosyal medyada konuyla ilgili paylaşımlar yapılmasından sonra, alkollü kişilerin bile gece kapılarına dayanıp kediyi kurtarmaya geldiklerini söyledi. Özel mülkiyete antre izni olan yetkili ve deneyimli ekiplere kurtarma çalışmaları için apartman yönetimi kadar izin verileceği kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: