• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Antalya Turizmi, Tüm Zamanların Rekorunu Yıl Bitmeden Kırdı

Antalya Turizmi, Tüm Zamanların Rekorunu Yıl Bitmeden Kırdı

Bu sene Antalya için ‘Turizmde 14 milyon ziyaretçi’ hedefiyle yola çıkılırken, yılın bitmesine 2 aydan pozitif zaman kala şehir halkı tarihinin en yüksek turist sayısına ulaşılarak, tüm zamanların rekoru kırıldı. Bu yıl Perge Antik Kenti’nin ‘tema’ olarak belirlenmesi ve ’14 milyon turist’ hedefini ortaya koyan Vali Münir Karaloğlu, 25 Ekim itibarıyla Antalya’nın sadece hava yoluyla 12,5 milyon turist sayısına ulaştığını, bu sene turizmle ilgili en önemli ve mutlu eden konunun sezonun uzaması olduğunu söyledi.

NIYET 12 AY TURİZM

Antalya’da turizm sezonunun ağırlıklı olarak Haziran ile Eylül arasına sıkıştığına dikkat çeken Karaloğlu, “Antalya’da yatak kapasitemiz belirlenmiş. Zaten Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında pik rakamları gördük. 2 milyon 400- 450 bin bizim pik rakamımız. Turist sayısını artırabilmenin en algılama yolu sezonu uzatabilmektir. Yani 4 aya sıkışmış sezonu biz 8- 9 aya, nihai hedefimiz Antalya’yı 12 ay turizm yapılabilir ülkü getirmek. Bunu başarabilirsek biz o zaman bugün 14 milyon değimiz rakamları 20- 25 milyona taşıyabileceğiz. Şehir Halkı, şehir yöneticileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektör bunu her zaman beraber başaramazsak o rakamları da konuşamayız. Bu yıl bunu kısmen başardığımız görülüyor” diye konuştu.

SEZON NASIL UZADI?

Bu yıl sezonun Eylül’den Kasım ayına değin uzamasının nedenlerini de anlatan Vali Karaloğlu, “Sezonun uzamasının bambaşka sebepleri var, tanıtım çalışmaları gibi. Ama esas başka bir faktör, pik zamanda yüzde 100 doluluğa ulaştığımızdan dolayı fiyatlar çok yükseldi. Pik zamanda Antalya’ya tatile gelemeyenler, pik zamanın dışındaki aylarda tatile gelmeye başladı. Bazen şunu tartışıyoruz; turist sayısı mı, turist başı kazanç mi kayda değer? İkisi de fazla manâlı. Biz 12 milyonu geçemezsek Antalya’da turizmi dört ayın dışına yayılma şansımız değil. Lakin 12 ayı bulduğumuzda onu zaten diğer aylara yaymak zorundasınız” dedi.

EKİM’DE TEMMUZ RAKAMLARI

Ekim ayında temmuz rakamlarının görüldüğünü ve fazla sevindirici olduğunu kaydeden Karaloğlu, “Ekim’de 1,5 milyonun üzerinde bir sayıya ulaşacağız. Tarihinde birincil kere Antalya 1,5 milyonları görecek. Ekim ayı olarak da sene olarak da bugünkü rakamları hiç görmedik. Antalya bugün itibarıyla yıllık rakamlar açısından da bütün zamanların rekorunu kırdı. Sene sonunu beklemeye gerek değil. acilen elimizdeki rakamlar 12,5 milyona yaklaştı ve bütün zamanların yıl rekoru kırıldı. Pek gözüküyor oysa yıl sonunda biz 14 milyonu az bir şey geçeceğiz ve 14 milyon hedefine ulaşmış olacağız. Ekim ayı tarihinin en iyi rakamları, hemen Kasım ayı da bütün zamanların en iyi rakamları olduğu rezervasyonlardan belirli. Otellerimizin doluluğu yüzde 70’lerde, bu önceki yıllara tarafından yine kasım ayında mükemmel bir rakam olacak” diye konuştu.

BELEK VE KEMER’DE PARÇALI ARITMA TESİSLERİ BİRLEŞİYOR

Sezonun uzaması ve sayının artmasıyla ilgili gelecek yıllara karşın hazırlıklardan da bahseden Vali Karaloğlu, turizm sektörü temsilcileriyle önemli toplantı yapıldığını söyledi. Karaloğlu, “Gündemi, turizm bölgelerinde altyapı ve çevre yatırımları, atık su meselesi, arıtma, içme suyu, çevre temizliği, katı atığın bertarafı, denizin temizliğini konuştuk. Önümüzdeki senelerde gelecek sayıya göre şehrimizi hazırlamaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un girişimleri ve liderliğinde Belek bölgesinde BETUYAB ve Büyükşehir Belediyesi ile üçlü bir protokol yapıldı. Tüm temizleme tesisleri, kolektörler, terfi merkezlerini yeniliyoruz. Büyükşehir belediyemiz yapacak ve benzer bir metodu Kemer bölgesi için de konuştuk. Örneğin Kemer bölgesinde her turizm tesisine öbür bir temizleme tesisi yapılarak, verimsiz temizleme tesislerini birleştirerek ikiye düşürme konusunda bir projeyi bize sundular. Sektör de elini taşın altına koyacak” dedi.

EMİNE ERDOĞAN’IN ‘OTELLERDE SIFIR ATIK’ PROJESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü ‘Turizm tesislerinde sıfır atık’ projesinin uygulanmasıyla ilgili otel yöneticileriyle incelemeler yapıldığından da bahseden Vali Karaloğlu, geçen hafta Manavgat bölgesindeki otelcilerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının bir araya geldiğini söyledi. Uzmanların otel profesyonel yöneticilerine seminerler verdiğini gösteren Karaloğlu, “şu anda 30’a yakın otel yalnızca Manavgat bölgesinden sıfır atığa geçmek için bakanlığa başvuru etti ve onları eğitiyoruz. Şehirdeki tüm otellere yayılsın arzusundayız. Yani otellerimiz çevreci oteller olsun. Kendi ürettiği atığı kendisi bertaraf eden otellere dönüşsün ve bunu da kendi tanıtımında kullansın. Artık gelen tip, otelin çevre koşullarına ne dek uyup uymadığına da dikkat ediyor. Bu bununla birlikte ayrıca kentin ayrıca de tesisler açısından ciddi bir tanıtım olacak” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: