• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Ankara’da İlginç Trafik Cezası! Start-Stop Özelliği Kusur Sayıldı

Ankara’da İlginç Trafik Cezası! Start-Stop Özelliği Kusur Sayıldı

Start-Stop sistemini kullanarak ayda yaklaşık 4 litre yakacak tasarrufu sağlayan vatandaşlar sistemin kırmızı ışıkta devreye girmesinden dolayı trafik cezalarıyla karşı karşıya kaldı. Seyit Koca isimli vatandaşın kullandığı araçta da bulunan start-stop özelliği başına bela oldu. Kavşaklarda aracın motorunu durdurmak yasaklanmış gerekçesi ile 108 TL para cezasına çarptırılan Koca ayaklanma etti.

ARAÇLARIN START-STOP ÖZELLİĞİNİ GÖSTERMEK YASAKLANMIŞ

Son zamanlarda gelişen trafik cezalarından dolayı Seyit Koca isimli vatandaş, “Kıymetli dostlar, bu aymazlık ve keyfiliğin ne olduğunu açıklayabilecek bir kardeşimiz var mı. Başlangıç stop olarak tasarı edilen bir araca “kavşaklarda aracın motorunu önlemek” diye bir canice yazılabilir mi? Son günlerde sayıları epeyce artan sanki cezalara dur diyebilecek bir babayiğit bulunur mu acaba. Veya bu ve yarı uygulamalarla devletimize olan güven ve aidiyet duygusu nasıl gelişebilir. Umarım ilgililer dikkate alır.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

START-STOP SİSTEMİ NEDİR?

Start-Stop sisteminin çalışma şekli hakkında bilgi aktarımı yukarıda yapılmıştır. Peki bu sistem ne işe yaramaktadır? Fazla kısa olarak izah etmek icabında bu sistem ile; trafikte seyir halinde iken yersiz olarak tanımlanan umma sürelerinde vasıta motorunun gereksizce çalışmasını engelleyerek uzun vadede kullanıcılarına tasarruf karşılamak amaçlı geliştirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: