• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anaokulu Servisinde Unutulan Alperen’in Ölümüyle İlgili 3 Kişi, 1 Yıl 3 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı

Anaokulu Servisinde Unutulan Alperen’in Ölümüyle İlgili 3 Kişi, 1 Yıl 3 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı

İzmir’in Çiğli ilçesinde, 3 yaşındaki Alperen Sakin’inunutulduğu anaokulu servisinde yaşamını yitirmesine ilişkin haklarında “görevi ihmal” suçundan dava açılan Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu ile şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan 1’er yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

3 KİŞİYE 1 YIL 3’ER AY HAPİS CEZASI

İzmir’in Çiğli ilçesinde, Alperen Sakin’in (3) unutulduğu anaokulu servisinde yaşamını yitirmesine ilişkin Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu ile şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan hakkında görevi ihmalden açılan davada karar çıktı. Hakim, sanıklara 1 yıl 3’er ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” SUÇLAMASIYLA DAVA AÇILDI

İzmir’de okul servis minibüsünde unutulmasının ardından yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüne ilişkin Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla açılan davada sanıkların yargılanmasına devam edildi.

KARAR DURUŞMASINA ALPEREN SAKİN’İN ANNE VE BABASI DA KATILDI

Karşıyaka 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan ile taraf avukatları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen, İzmir Barosunu temsilen avukatlar, Alperen Sakin’in annesi Buket ve babası Serkan Sakin katıldı.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YAZISINA GÜVENEREK GÖNDERDİK”

3 çocuğunun da Almanya’da doğduğunu ve 2 çocuğunun Almanya’da devlete bağlı kreşe gittiğini söyleyen anne Buket Sakin, “Alperen’i o kreşe yollamamızdaki tek sebep tabelasında Milli Eğitim Bakanlığı yazıyor olmasıydı. O yazıya güvenerek gönderdik. Diğer davada yargılanan o şerefsizlerin cesaret aldığı kişiler şuan sanık sandalyesinde oturuyor” dedi.

“SANIKLARIN EN ÜST SINIRDAN CEZA ALMASINI İSTİYORUM”

Söz konusu kreşe haber verilerek denetim yapıldığını ileri süren Buket Sakin, “Haber verilmeden denetim yapılsaydı oğlum belki yaşıyor olacaktı. İhmaller zincirindeki denetim eksikliği domino taşlarındaki gibi ilk taşın düşmesine benziyor. Sanıkların en üst sınırdan ceza almasını istiyorum” diye konuştu.

Alperen Sakin

“BU OLAYIN CEZASIZ KALMASINI İSTEMİYORUM”

Gurbetçi olduklarını dile getiren baba Serkan Sakin ise eşinin elektronik mühendisi olduğunu, Almanya’da rahatlarının yerinde olmasına rağmen Türkiye’ye faydaları olabileceğini düşündükleri için döndüklerini söyledi. Söz konusu kreşin tabelasında Milli Eğitim Bakanlığı yazdığı için devlete güvenerek çocuklarını o kreşe kayıt ettirdiklerini söyleyen Serkan Sakin, “Milli Eğitim Bakanlığına güvenerek suç işlediysek bu suçu kabul ediyoruz. Bu olayın cezasız kalmasını istemiyorum” şeklinde konuştu.

MÜŞTEKİ AVUKATLARI CEZADA İNDİRİM YAPILMAMASINI TALEP ETTİ

Müşteki avukatları da sanıkların en üst sınırdan cezalandırılmasını isterken, cezada herhangi bir indirim yapılmaması ve cezaların 1/2 oranında arttırılmasını talep etti.

HAKİM CEZALARIN ERTELENDİĞİNİ AÇIKLADI

Tüm sorumluluklarını yerine getirdikleri yönünde savunma yapan sanıklar, üzerine atılı suçlardan beraatlerini talep ederken, sanık avukatları ise daha önceki savunmalarını tekrarlayarak müvekkillerinin suçsuz olduğunu söyledi.

Kararı açıklamak için ara veren hakim, aranın ardından Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu ile şube müdürleri Hüseyin Buldu ve Şener Şan’a “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan 1’er yıl hapis cezası verdi. Sanıkların cezasında 1/4 oranında artırım yapan hakim, her bir sanığa 1’er yıl 3’er ay hapis cezası vererek, cezaların ertelendiğini açıkladı.

MÜFETTİŞLERE VE ŞUBE MÜDÜRÜNE SUÇ DUYURUSU

Hakim, Olayın gerçekleştiği Özel Sevgi Yumağı Anaokulunu 3-4 Şubat 2016 tarihlerinde denetleyen maarif müfettişleri N.K.A., S.S. ile B.K. ve aynı okulda 22 Kasım 2016 tarihinde denetim yapan maarif müfettişleri N.K. ile İ.K., anaokulu servis araçlarını denetlemekle görevli Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Destek Hizmetleri Şube Müdürü M.B. hakkında da “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” iddiasından Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017’de anaokuluna gitmek için sabah evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

19 Temmuz’da görülen karar duruşmasında Alperen Sakin’in ölümünde ihmali oldukları ve delilleri yok etmeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle 6 sanık hakkında 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezaları verilmişti. Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında da “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla dava açılmıştı. 3 kişi hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.Kaynak: İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: