• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Amatör Olarak Başladığı Solucan Gübresi İşinde Şimdi Siparişlere Yetişemiyor

Amatör Olarak Başladığı Solucan Gübresi İşinde Şimdi Siparişlere Yetişemiyor

İstanbul’da uzun yıllar çalıştıktan sonra memleketi Malatya’ya dönen Erol Avşaroğlu bir ilki denedi. Arapgir’e yerleşerek solucan alıp gübre üretmeye başlayan 33 yaşındaki Avşaroğlu müşterilere sipariş yetiştiremez duruma geldi.

2015 YILINDA İŞE BAŞLADI

2015 yılında küçük bir tesis ile başladığı solucan gübresi üretimi için İstanbul’dan Malatya’ya kesin dönüş yaptıklarını belirten genç girişimci Erol Avşaroğlu,” 2014 yılında acemi olarak başladığımız işin bölgede zorunlu olduğunu gördük.Coğrafyadaki, coğrafi sinyâl almış ürünlerin, organik bir şekilde buradaki materyalleri ile beslenip üretilmesi gerekiyordu. 2015 yılında küçük bir tesis ile üretime başladık daha sonralar işi büyütmeye karar verdik. Bu noktada yerel yönetimin Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun koskocoman bir katkısı oldu. ” dedi.

AVRUPA STANDARTLARINDA IMAL YAPILIYOR

Avşaroğlu, “Süreç ilerleyince İstanbul’u bırakıp Arapgir’e kırsala yerleştik ve burada da böyle bir tesis kurduk. Tesisimiz 2015 yılından buyana faaliyet gösteriyor. Son bir senedir ayrıntılarıyla Avrupa standartlarında imal yapıyoruz. Tüm belgelerimiz, bütün sistemimiz Avrupa standartlarında bakanlık tasdikli. Şuan Arapgir dışına üretmeye başladık. Pozitif çevre illere ve İstanbul’a değin mahsul göndermeye başladık. Önemli bir üretim yapıyoruz, geri dönüşler gayet iyi taleplere yetişmekte zorlanıyoruz. Bölgenin kendine özgü nitelikli ürünleri var. Reyhan olsun üzüm olsun bunlarında epeyce etkisini gördük buda bir pekiştirme yaptı bölgede. Malatya’da, Erzincan’da, Adıyaman ve Elazığ’da olmayan bir standartta imal yapıyoruz. Bu üretimi üzerine kata kata çoğaltmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

EL DEĞMEDEN PAKETLENİYOR

Solucan gübresinin üretim aşamasına dair bilgilerde aktaran Avşaroğlu,” Tarımsal ve hayvansal atıkların doğada kaybolmasının yanı sıra bunları alıp getirerek burada bir işlemden geçirdikten daha sonra solucana veriyoruz. Solucanlar bunları yiyerek dışkı haline getiriyor. Dışkıyı alıyoruz belli bir işlemden daha sonra el değmeden hijyenik bir şekilde paketlemeye sunuyoruz. İyi standartlarda mahsul çıkıyor ve bununla birlikte da bölgede koku yapabilecek sorun olabilecek organik materyalleri de ekolojik bir döngü içerisinde doğaya ve ekonomiye kazandırıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: