• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

2008 yılında projesi hazırlanan ve bu zamana dek üstünde çalışmalar yapılan Altay tankı bugün nihai olarak üretime hazır hale geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC-Roketsan ve Aselsan ortaklığıyla üretilecek olan Altay, sınıfın en çağdaş ve en dinç tanklarından biri olmaya namzet.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

DELİNEMEZ ZIRH

Tankların en büyük tehtidi olan zırh delici roketler, Altay’a işleyemeyecek. Özellikle Aselsan tarafnından geliştirilen ve öbür bir teknoloji ile üretilen biir tank zırhıyla donatılacak olan Altay, sahada düşmanın korkulu rüyası olacak.

Bu zamana kadar hiç denenmemiş ve gizli tutulan bir zırhla kaplanan Altay, sağlamlık ve güvenlikte rakiplerini geride bırakıyor.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

KUVVETLI TOP

Altay’ın kuvvetl zırhının içerisinde bir böylece kuvvetli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatılacak olan Altay, başlıca tabanca olarak oldukça kasli bir topa sahip olacak. Vurucu kuvvet kabiliyeti açısından da büyükçe bir kapasiteye sahip olacak olan Altay minimum 8 kilometre öteden hedefi bütün 12’den vurabilecek.

Aselsan ve Roketsan’ın üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler ile Altay’ın menzilinin daha da artırılması planlanıyor.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

SINIFININ EN HAFİFLERİNDEN

Heybeti ve donanımlarıyla öne meydana çıkan Altay, bir böylece da hafif. Özellikle hareket kabiliyetini kolaylaştırmak adına ayrıca kuvvetli ayrıca sağlam ayrıca de hafif malzemenin kullanılacağı Altay tankı tam 65 ton olacak. Hafifliği sayesinde yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak olan Altay, çoktan rakiplerini geride bırakmayı çoktan başardı.

Savunma ALTAY ile güçlenecek

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

İHA’LI MODEL DE GELECEK

TSK’ya 2020’de teslim edilecek olan Altay’ların en önemli özelliklerinden biri de insansız, robotik denetleme sistemine de sahip olacak olması. 250 adet üretilecek olan tanklardan bir adam başına insansız kuleli olarak geçen bir sistem ile idare edilebilecek. Bununla İnsansız tank sistemi öncelikle denenmesi planlanırken, uzak kumanda edilerek saha dışından da kontrlü sağlanabilecek.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

DÜŞÜK MALİYET, YÜKSEK KALİTE

18 ay daha sonra banddan inecek olan ilk Altay keza maliyet hem de kaliytesiyle epeyce verimli bir tabanca olacak. Mehmetçik’in ve vatanın yeni koruyucusu Altay, üretim maliyeti olarak muadillerinin yarısını yakalarken, kalitede ise dünyanın en isi olarak tanıdık Alman Leopard’ını yakaladı.

Zeytin Dalı Harekatı’nda yaşanan leopard tankı arızalarının yaşanmaması için yerli imal ağının sağlamlaştırılması planlanırken, parçadaki dışa sadakât bu sayede minimuma indirilecek. Buna ek olarak sınırötesi faaliyetlerde kullanılması durumunda Almanlar “tank satmayız” tehdidiyle Türkiye’yi operasyonlardan vazgeçirmeye çalışmıştı. Altay’ın üretmiyle Türkiye bu alanda da bağımsızlığını duyuru etmiş olacak.

ALTAY Belli Başlı Muharebe Tankı –

TEK RAKİBİ ALMAN LEOPARD

Türkiye’nin milli tankı olma özelliğini içeren Altay, az önce seri üretime geçmemesine rağmen teknik özellikleri ve donanımlarıyla Alman Leopard’ıyla kafa kafaya yarışıyor.

2. Çabuk üretime girdiğinde yılda 750 adetlik kapasiteye ulaşması planlanan Altay, bu başarıyla dünya savunma otoritelerinin de dikkatini çekti. Altay ve Leopard’a ait bir takım karşılaştırmalar:

ALTAY OTOKAR Mürettebat: Dört Belli Başlı silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz Motor gücü: 1.500 at Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $ Azami hız: 70 km

LEOPARD 2 Krauss& Maffei Wegmann Mürettebat: Dört Asıl tabanca: 120 mm yivsiz Motor gücü: 1.500 at Maliyet: 5.7 milyon $ (2007) Maksimum sürat: 72 km

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: