• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

2008 yılında projesi hazırlanan ve bu zamana kadar üzerinde araştırmalar yapılan Altay tankı bugün nihai olarak üretime hazırlanmış ülkü geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC-Roketsan ve Aselsan ortaklığıyla üretilecek olan Altay, sınıfın en modern ve en güçlü tanklarından biri olmaya namzet.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

DELİNEMEZ ZIRH

Tankların en büyük tehtidi olan zırh delici roketler, Altay’a işleyemeyecek. Özellikle Aselsan tarafnından geliştirilen ve farklı bir teknoloji ile üretilen biir tank zırhıyla donatılacak olan Altay, sahada düşmanın korkulu rüyası olacak.

Bu zamana dek hiç denenmemiş ve sıcacık tutulan bir zırhla kaplanan Altay, sağlamlık ve güvenlikte rakiplerini geride bırakıyor.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

KUVVETLI TOP

Altay’ın kuvvetl zırhının içerisinde bir pek adaleli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatılacak olan Altay, asıl tabanca olarak epeyce adaleli bir topa sahip olacak. Vurucu zor kabiliyeti açısından da büyükçe bir kapasiteye sahip olacak olan Altay en az 8 kilometre öteden hedefi bütün 12’den vurabilecek.

Aselsan ve Roketsan’ın üstünde çalıştığı yeni teknolojiler ile Altay’ın menzilinin daha da artırılması planlanıyor.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

SINIFININ EN HAFİFLERİNDEN

Heybeti ve donanımlarıyla öne meydana çıkan Altay, bir o kadar da hafif. Bilhassa hareket kabiliyetini kolaylaştırmak namına hem zinde ayrıca sağlam hem de hafif malzemenin kullanılacağı Altay tankı bütün 65 ton olacak. Hafifliği doğru yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak olan Altay, şimdiden rakiplerini geride bırakmayı şimdiden başardı.

Savunma ALTAY ile güçlenecek

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

İHA’LI MODEL DE GELECEK

TSK’ya 2020’de teslim edilecek olan Altay’ların en kayda değer özelliklerinden biri de insansız, robotik denetim sistemine de sahip olacak olması. 250 adet üretilecek olan tanklardan bir adam başına insansız kuleli olarak geçen bir sistem ile idare edilebilecek. Bununla İnsansız tank sistemi ilk olarak denenmesi planlanırken, uzaktan kumanda edilerek saha dışından da kontrlü sağlanabilecek.

Altay tankı özellikleriyle göz dolduruyor

DÜŞÜK MALİYET, YÜKSEK KALİTE

18 ay sonra banddan inecek olan ilk Altay ayrıca maliyet hem de kaliytesiyle epeyce verimli bir silah olacak. Mehmetçik’in ve vatanın yeni koruyucusu Altay, üretim maliyeti olarak muadillerinin yarısını yakalarken, kalitede ise dünyanın en isi olarak tanıdık Alman Leopard’ını yakaladı.

Zeytin Dalı Harekatı’nda yaşanan leopard tankı arızalarının yaşanmaması için yerli üretim ağının sağlamlaştırılması planlanırken, parçadaki dışa sadakât bu sayede minimuma indirilecek. Buna ilave olarak sınırötesi faaliyetlerde kullanılması durumunda Almanlar “tank satmayız” tehdidiyle Türkiye’yi operasyonlardan vazgeçirmeye çalışmıştı. Altay’ın üretmiyle Türkiye bu alanda da bağımsızlığını ilan etmiş olacak.

ALTAY Belli Başlı Muharebe Tankı –

TEK RAKİBİ ALMAN LEOPARD

Türkiye’nin ulusal tankı olma özelliğini taşıyan Altay, hemen şimdi hızlı üretime geçmemesine karşın teknik özellikleri ve donanımlarıyla Alman Leopard’ıyla kafa kafaya yarışıyor.

2. Süratli üretime girdiğinde yılda 750 adetlik kapasiteye ulaşması planlanan Altay, bu başarıyla dünya savunma otoritelerinin de dikkatini çekti. Altay ve Leopard’a ait bir takım karşılaştırmalar:

ALTAY OTOKAR Mürettebat: Dört Başlıca silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz Motor gücü: 1.500 at Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $ Maksimum sürat: 70 km

LEOPARD 2 Krauss& Maffei Wegmann Mürettebat: Dört Belli Başlı tabanca: 120 mm yivsiz Motor gücü: 1.500 at Maliyet: 5.7 milyon $ (2007) Maksimum sürat: 72 km

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: