• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Almanya’nın yeni göç yasası Balkan nüfusunu olumsuz etkileyebilir

Almanya’nın yeni göç yasası Balkan nüfusunu olumsuz etkileyebilir

Almanya’nın, ülkedeki kaliteli meslek gücü açığını kapatmak amacıyla çıkarmayı planladığı yeni göç yasasının, Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’da önemli nüfus kaybına niçin olacağı ifade ediliyor.

Ekonomisi cılız olan Balkan ülkelerinde yaşayanların bir umut olarak gördüğü bu göç yasası, bölge ülkelerinde beyin göçü yaşanmasına ve akabinde kaliteli iş gücü açığı oluşmasına niçin olacak.

Almanya’da 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe konması beklenen ve Balkan ülkelerinden insanlara Almanya’da istihdam edilme kolaylığı sağlayacak yasa, bölge halkları kadar sabırsızlıkla beklenirken, büyük bir kesim yaşanabilecek tehlikenin henüz farkında olan yok.

öte yandan, Almanya’nın Saraybosna Büyükelçiliğince yapılan açıklamada, bu yasanın hazırlık aşamasında bulunduğu, detayları değerlendirmek için henüz erken olduğu açıklama edildi.

“Bosna Hersek risk altına girecek”

Bosna Hersek Entegrasyon Birliği Müdürü Mirhunisa Zukic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göç yasanın yürürlüğe girmesiyle Bosna Hersek’in büyük risk altına gireceğini vurgulayarak “Mühendislikler ilk olarak edinmek üzere çoğu meslekten insanımızı kaybedeceğiz. Bosna Hersek’i son 5 yılda 170 bine yakın kişi terk etti.” dedi.

Zukic, Bosna Hersek’teki savaş (1992-1995) sonrasında ülkelerine geri dönenlerin de bu yeni yasayla yeniden öncelikle Almanya almak üzere diğer AB ülkelerine gideceğini dile getirdi.

İnsanların Bosna Hersek’in karışık siyasi yapısı ve verilen vaatlerin yerine getirilmemesi sebebiyle hayal kırıklığı yaşadığını belirterek göçü alıkoymak için bilhassa gençlere tartı verilmesi, onların sorunlarının dinlenmesi gerektiğini açıklama etti.

Sırbistan’dan en çok sıhhat çalışanları gidiyor

AB ülkelerine göçle ilgili sorunu olan bir diğer bölge ülkesi de Sırbistan.

Sırbistan Emekçi Kurumundan alınan bilgiye takriben, Sırbistan’dan AB ülkelerine maksimum göçün yaşandığı bölge sağlık durumu olurken, sağlık durumu çalışanlarını kamyon şoförleri izliyor.

2018 yılı içinde 144 kişinin Almanya’ya göç edip yerleştiği belirtilirken, ilk kez başkent Belgrad almak üzere ayrı şehirlerde “Almanya’da hayat ve alıştırma” konulu çalıştaylar düzenlendiği kaydedildi.

Öbür gençlik derneklerinde görevli Miljana Pejic, Sırbistan’da bilhassa hekim ve hemşirelerin Almanya’ya göçe hazırlanmış olduklarını belirterek yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle bu kişilerin Sırbistan’dan ayrılacağına dikkati çekti.

Almanya’ya göç etmeye hazırlanan Tadjana Milicevic de teknoloji alanında yüksek lisans yaptığını ve aynı zamanda Almanca öğrendiğini ifade ederek “Almanya’da koşullar . Onlara alanlarında bilirkişi insanlar lazım. Sırbistan’ın aksine kendini geliştiren insanlara saygı duyuyorlar.” dedi.

Karadağ ve Kosova’dan gençler göç ediyor

Balkanların nüfus bakımından en ufak ülkesi olan Karadağ’da da Almanya’ya göç konusu gündemde.

Almanya’nın Podgorica Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, 2017’de 876 kişinin Karadağ’dan Almanya’ya göç ettiği, özellikle inşaat, gastronomi ve ihtiyar bakımı alanlarında çalışmak için uygulama aldıkları açıklama edildi.

Karadağ’daki “Euromost” (Avrupa Köprüsü) isimli derneğin üyelerinden Almer Mekic, son 3 yılda yaklaşık 7 bin kişinin AB ülkelerine göç ettiğine dikkati çekerek göç edenlerin büyük çoğunluğunun üniversite mezunu olduğunu söyledi.

Kosova İstihdamı Geliştirme Ajansı (APPK) verilerine tarafından, 2017’de yaklaşık 5 bin Kosova vatandaşı Almanya’ya göç etti.

Almanya’da hemşirelik yapmak isteyen Antigona Ferrataj, Kosova’da meslek bulamadığını belirterek “Kosova’da başarılı olabilme umutlarım en ince ayrıntısına kadar değil oldu. Eğitimimi tamamlamak için bir yılım kaldı. Çocuklarımın geleceği için Almanya’ya gideceğim.” dedi.

AB üyesi Hırvatistan’da da koşul kritik

Bölgenin AB üyesi ülkelerinden Hırvatistan da sürekli göç veren ülkelerden biri. AB üyesi olduğu 2013’ten beri Hırvatistan’dan 300 bine yakın kişi diğer AB ülkelerine göç etti.

“Hırvatların Almanya’ya Göçü: Hırvatistan’ı kaybediyor muyuz?” isimli kitabın yazarı Tado Juric, Hırvatların fakirlik nedeniyle değil, kendi ülkelerinde “düşüncesiz” hissettirildikleri için göç ettiklerini belirterek Hırvatların Almanya’daki hayat koşullarından fazla memnun olduğunu kaydetti.

Demograf Stjepan Sterc de Almanya’da 800 bin Hırvat yaşadığına göze çarpan ederek Almanya’nın her yıl 90 bin emekçi kaybettiğini ve bu bağlamda bölge insanı tarafından kayda değer bir göç rotası olarak görüldüğünü söyledi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: