• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Almanya, Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmesinin Ardından Suudi Arabistan’a Silah Satışını Durdurmaya Hazırlanıyor

Almanya, Cemal Kaşıkçı’nın Öldürülmesinin Ardından Suudi Arabistan’a Silah Satışını Durdurmaya Hazırlanıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardındaki Suudi Arabistan’a tabanca satışına ilişkin, “Bu araştırma sürdüğü ve orada ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan’a tabanca ihraç etme konusunda artı karar vermenin zemini bulunmuyor.” dedi.

MAAS, KAŞIKÇI KONUSUNDAKİ KAYGILARINDA HAKLI ÇIKTI

Maas, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye yaptığı açıklamada, Kaşıkçı’nın şok edici bir şekilde hayatını kaybettiğine ilişkin tüm kaygıların haklı çıktığını belirtti.

“CEVAPLARDAN ÇOK SORULAR VAR”

Heiko Maas, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra yapılan açıklamaların yetersiziliğine muhabere ederek, “Cevaplardan fazla sorular var.” dedi.

“SUUDİ ARABİSTAN’A TABANCA İHRAÇ ETME KONUSUNDA POZITIF ZEMİN BULUNMUYOR”

Suudi Arabistan’a Almanya’nın tabanca satışı yapmasına ilişkin bir soruya da Maas, “Bu araştırma sürdüğü ve orada ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan’a tabanca ihraç etme konusunda fazla karar vermenin zemini bulunmuyor.” yanıtını verdi.

Açıklamalardaki tutarsızlıklara dikkati çeken Maas, öncelikle Suudi gazetecinin konsolosluktan ayrıldığının, hemen ise hayatını kaybettiğinin açıklandığına dikkati çekti.

“BU OLAYI AYDINLATMAYA YARDIMCI OLACAK HER ŞEYİ DESTEKLERİZ”

Alman Dışişleri Bakanı, Suudi yetkililerinin olayı aydınlatması gerektiğini yineleyerek gelişmeleri yakından izleyeceklerini kaydetti.

“Suudi Arabistan’ın olayın aydınlatılması yeterli olacak mı, yoksa Birleşmiş Milletler gözetiminde bir aydınlatmadan yanlamasına mısınız?” biçiminde soruya da Maas, “Bu olayı aydınlatmaya tezgâhtar olacak her şeyi destekleriz.” diye konuştu.

Suudi Arabistan’daki yetkililerin ve olayın gerçekleştiği Türkiye’de araştırmaların sürdürülmesinin manâlı olduğunu bildiren Maas, araştırmanın tarafsızlığını ve inandırıcılığını güçlendirmeye katkı maddesi sağlaması açısından, ilk elden ilgili olmayan üçüncü tarafların bu araştırmaya katılmalarının bir olanak olabileceğini kaydetti.

Maas, gerçeklerin masaya konarak konsoloslukta neler olduğunu dünyanın öğrenmesini gerektiğini ifade etti.

“BEN ŞU AN RİYAD’DAKİ BİR KONFERANSA KESINLIKLE KATILMAM”

Siemens şirketinin üstteki yöneticisi (CEO) Joe Kaeser’in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde gelecek hafta Riyad’da düzenlenecek yatırım konferansına katılmaktan vazgeçip vazgeçmemesi gerektiğine ilişkin bir soruya da Maas, bu kararı Kaeser’in kendisinin vermesi gerektiğini, dışişleri bakanı olarak Kaeser’in ne yapacağına ilişkin tavsiyede bulunamayacağını vurguladı.

Çoğu siyasetçinin ve şirket temsilcilerinin konferansa katılmayacağını açıkladığına dikkat çekici eden Maas, “Bu, İstanbul’daki konsolosluktaki hadiselere ilişkin bir sinyaldir. Bunun yanlış bir sinyal olduğuna inanmıyorum. Ben şu an Riyad’daki bir konferansa muhakkak katılmam.” değerlendirmesinde bulundu.

Heiko Maas, Avrupa Birliği (AB) zarfında da bu konuyu görüşeceklerini belirterek bu olaya uluslararası toplumun iki taraflı yanıt vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: