• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
‘Alerjik çocuklar için okuldaki hijyen evdeki dek önemli’

‘Alerjik çocuklar için okuldaki hijyen evdeki dek önemli’

Edirne 1. Sultan Murat Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Şimşek yaptığı açıklamada alerjik çocuklar için okuldaki hijyenin evdeki değin önemli olduğunu vurguladı. 

Dr. Şimşek, “Alerjik hastalığa sahip çocuğu olan aileler için alerjiye sebep olan toz ve mite gibi etkenlerin ortamdan uzaklaştırılması hastalığın tedavisi için son derece önemlidir. Evin ahenkli olarak temizlik robotu gibi kuvvetli emicilerle temizlenmesi çocuğu rahatlatacaktır. Ancak bununla beraber gittiği esas okulunda özellikle çocukların oyun oynadıkları ve uyudukları odada zeminin, tekstil ürünlerinin ve perdelerin de temizlenmesi gerekir” dedi. 

Dr. Yıldırım özellikle başlıca okuluna başlangıç döneminde çocuklarda astım, alerji ve üstteki solunum yolu şikayetlerinin arttığını söylerken, ailelerin evde uyguladığı kuralların benzerlerinin okullarda da uygulanması gerektiğini söyledi. Olağan bir süpürge ile temizlik yapılırken alerjiye yol açan toz ve konut tozu akarların yani mite’ların ortama baştan salındığının altını çizen Dr. Şimşek “Süpürge yerine kiri, tozu ve akarları suya çeken ve filtreleyen temizleme robotları kullanılmalıdır” diye konuştu.

“Yalnızca süpürmek yetmez, ortam mutlaka havalandırılmalı”
Dr. Şimşek, yerlerin süpürülmesi değin çocuğun oturduğu ve bilhassa uyuduğu yerlerin de dikkatle temizlenmesi gerektiği ifade ederek “Alerjik sorunları olan çocuğunuz varsa evinizi haftada en az 3 kere, 30 dakika temizleme robotu ile süpürün. Süpürgenizin ortam havasını da temizlediğinden belirlenmiş olun. Banal süpürgeler emdikleri tozun büyük bir kısmını yeniden havaya verir. Bu tozun bir yerden alınıp diğer bir yere taşınması anlamına gelir. Yani gerçekten bereketli bir temizlik değildir. Temizlik robotları ayrıca ortamı temizler, keza de tozu havaya vermediği için havanın da temizlenmesini sağlar. İster evde ister okulda olsun, çocuğun yaşam alanı süpürüldükten sonradan yaz – kış mutlaka havalandırılmalıdır. Keza halı dışarıda perde, oyuncak, yatak, yorgan, yastık gibi toz akarlarının saklanıp çoğaldığı yerlerin temizlemesi de önemlidir. Alerjik çocuğun yatağı ve battaniyesi çoğu kez temizleme robotu ile süpürülmelidir. Birkaç kullanımdan daha sonra ortamda havanın değiştiği ve çocuğun şikayetlerinin azaldığı gözlenecektir” biçiminde konuştu.

“Alerjik şikayetler azalınca okul başarısı artıyor”
Dr. Yıldırım çocuktaki şikayetlerin azalmasının yaşam kalitesi, iştah, uyku düzeni, akademik başarı gibi pek çok konuda olumlu tesir göstereceğine de uyarı çekerek “Daha dar nefes alan, uyuyan çocuklarda iştah otomatik olarak artıyor. Çoğaltma sıradan çizgiyi yakalıyor. Bu durum elbette oysa okul başarısını da olumlu etkiliyor. Alerji ile ilgili şikayetleri fark edilip hayat alanları buna kadar düzenlenmiş çocuklar gözle görülür bir olumlu değişim yaşıyorlar. Bu yüzden, bizim gözümüzde, hayat alanının pak ve hijyen olması alerji tedavisinin büyük bir parçasını oluştur” sözleriyle ailelere bu konuda tedbirli ve ısrarcı olmalarını hatırlattı.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: