• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Albayrak: Türkiye Yeni Bir Ekonomik Başarı Hikayesi Yazmaya Başlamıştır

Albayrak: Türkiye Yeni Bir Ekonomik Başarı Hikayesi Yazmaya Başlamıştır

Türk Sanayicileri ve Meslek İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu (CFIE) meslek birliğinde düzenlenen Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA) Zirvesi, İstanbul’da başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak zirvede yaptığı konuşmada “Türkiye yeni bir ekonomik galibiyet hikayesi yazmaya başlamıştır.” dedi.

2018 BRICA İstanbul Zirvesi’nde konuşan Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmalarından satır başları:

2008 KÜRESEL KRİZİNDEN BU YANA KAYDA DEĞER ADIMLAR ATILDI

Bugün fazla kutuplu bir küresel hesaplı sistem görüyoruz. Kuşak ve yol gelişimi bize ulaşım uyuşuk yapısını an be an iyileştirme imkanı veriyor. Türkiye’de kuşak ve yol girişimini destekledik. 2008 küresel ve mali krizden bu yandan 10 yıl geçti. Önemli adımlar atıldı. 2011’den bu yanlamasina küresel ekonomi ağır ağır toparlandı. Para ve maliye politikaların beraberinde getirdiği kimi etkiler bugün hala etkisini sürdürüyor.

TÜRKİYE KUVVETLI TEMELLERİ DOĞRUCA BU SÜREÇTEN ÇIKTI

Değişim ve dönüşüm adımlarını attık, atmaya da devam ediyoruz. Türkiye olarak ticarette korumacılığa karşı çıktık. Türkiye küresel finansal kriz sonrası dönemde takvim sıradan yüzde 7’ye yakın bir artma gösterdi. Başka ülkeler gibi yoğun millet maliyesi tedbirlerine başvurmadık. Bankacılık sektörünün dinç anapara yapısını muhafaza edeceğiz. Son 5 yılda yaşananlara rağmen Türkiye kuvvetli temelleri tamamen bu süreçten daha enerjik çıktı. Temelleri daha da sağlamlaştıracağız.

EKONOMİDE YAŞANAN SALLANTILAR YERİNİ GÜVENE BIRAKTI

Yeni Ekonomi Programımızı ülkemizin kuvvetli yönleri üstüne yapı ettik. Ağırlıklı yurt içi ve yurt dışı piyasalarımız çok olumlu reaksiyon gösterdi. Kaynak bulunamıyor algısı oluşturmaya çalışanlar bağ ihracı ile gereken dersi almıştır. Dalgalanmanın ve belirsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde Türk tahvillerine gelen 3 katı istek doğru politikaların başarısıdır. Son dönemdeki güçlenme, gerçek sektörü daha sıkı şekilde motive ediyor. Milletlerarası Tehlike Primi’nde (CDS) Türkiye olarak iyi bir gerileme kat ettik. Takriben 200 puan değin bir gerileme yaşadık. Türk Lirası dolar karşı yüzde 20’lere varan bedel kazandı. Uluslararası piyasalarda tahvillerimize ilgi arttı. Türkiye ekonomisinde yaşanan sallantılar yerini güvene bıraktı.

AMERİKAN DOLARI CİNSİNDEN GETİRİLER CIDDI POZITIF AYRIŞMA GÖSTERDİ

Hazinenin iç borçlanma faizleri yüzde olarak baktığımızda 230 baz puanın üstünde bir gerileme ortaya koydu. Amerikan doları cinsinden getiriler ciddi fazla ayrışma gösterdi. Özetle Türkiye ekonomisinde yaşanan tüm dalgalanma durdu ve sağlam adımlarla yoluna devam etmeye başladı.

DÜNYADA EN İYİ PERFORMANS BELIRTEN İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ

Tüm bunlar dikkate alındığında Türkiye Brezilya ile birlikte dünyada en iyi performans belirten en iyi iki ülkeden biri oldu. Parasal piyasalarımızda panik havasına yer vermedik. Türkiye yeni bir idareli galibiyet hikayesi yazmaya başlamıştır. Çok dinç bir Türkiye var.

4 MİLYON MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Çıkarlarımızı, insani ve vicdani değerlerin üstüne koymadık. Kapıların kapandığı mültecilere ev sahipliği yapıyoruz. 7 yılda 4 milyon mülteciye tüm dünya kapılarını kapatmışken biz konut sahipliği yaptık. Bu yüzden dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umudu olmuş fazla dinç bir ülke. Içtenlikle ve bu çerçevede enerjik bir koordinasyon içindeyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. The hairs poking from the screen protector are take off efficiently from the moving
  blades. No matter how careful you are, what sort of razor works is,
  well, it basically scrapes and yanks at the hairs. Given underneath are three suggestions
  to consider purchasing to get a men’s electric shaver:Your hair and skin type – We tend to
  each of us have a distinct hair on your face and skin type,
  consequently we have to firstly see that and decide on our requirements.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: