• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
AK Parti’nin Genç Milletvekili Rümeysa Kadak, Kaç Yaşında Emekli Olacağını Duyurdu

AK Parti’nin Genç Milletvekili Rümeysa Kadak, Kaç Yaşında Emekli Olacağını Duyurdu

Emeklilikte yaşa takılanların sosyal medya üzerinden tepki gösterdiği AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, TBMM’ye başvuru ederek “Ne süre emekli olacağım?” diye sordu. Meclis Başkanlığı da Kadak’ın 65 yaşında emekli olacağı cevabını verdi. Bu cevabı takipçileriyle paylaşan genç vekil, “Size fena bir haberim var; iki yıl daha sonra emekli olamıyorum” dedi.

FOTOĞRAFININ ALTINA BİNLERCE YORUM YAPILDI

EYT tartışması 2 sene milletvekilliği yaptıktan sonra emekliliği adalet edenlerin durumunu da gündeme getirdi. Binlerce birey AK Partili Rümeysa Kadak’ın anne-babasıyla milletvekili rozeti takılırken çekilmiş fotoğrafının altına, “Adı: Rumeysa Kadak, Yaşı: 22. Kendisi Türkiye’nin en genç milletvekili. 24 Haziran 2020 tarihinde yalnızca 24 yaşında emekliliğe yargı kazanacak. Ama o hiçbir zaman ‘bu millete kambur’ olmayacak. Reis böylece diyor” diye yazdı.

“65’İ BEKLEMEM GEREK”

Kadak ise bu eleştirileri yanıtladı ve “Adım: Rumeysa Kadak Yaşım: 22. 65 yaşında emekli olacağım. 2 sene sonra emekli olamıyorum. Biliyorum, 24 yaşında emekli olmamamı dileyenleriniz vardı. Ama 65’i beklemem lüzum.” dedi.

BILGI NOTU PAYLAŞTI

AK Partili temsilci, Milletvekili Hizmetleri Başkanı Ahmet Yurtman’ın kendisine gönderdiği emekliliğiyle ilgili şu bilgi notunu da paylaştı: “5510 sayılı kanunun 43. Maddesine tarafından asgari 2 sene milletvekilliğinde bulunup bu vakit içerisinde Başbakanlık Müsteşarına endeksli prim ödenmesi şartının yanına, kanunun 28. Maddesinde belirtilmiş prim ödeme ve yaş şartının tamamlanması halinde milletvekili statüsünde emekli olunabilmektedir. Yapılan incelemede doğum tarihiniz itibariyle 65 yaşını dolduracağınız 17.05.2061 tarihinden seçimlerin bayağı süresinde yapılacağı dikkate alınarak yargı edeceğiniz fiili hizmet zammı süresi düşüldükten sonradan 15.03.2060 tarihinde emekli aylığı bağlanabileceği anlaşılmıştır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: