• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
AK Parti’nin Ankara Anketinden Ali Babacan Çıktı

AK Parti’nin Ankara Anketinden Ali Babacan Çıktı

Mart 2019’da yapılacak olan lokal seçimlere hazınlanan partiler bir yanlamasına da anketlerle seçmenin nabzını tutmaya çalışıyor. AK Parti ile çalışan Siyasal ve Sosyal Araştırma Servisi’nin (SAROS) yaptığı İstanbul ve Ankara araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

5 bine yakın kişi ile yüz yüze yapılan araştırmadan İstanbul’da Binali Şimşek ve Numan Kurtulmuş’un adı ön plana çıkarken, Ankara’da Ali Babacan sürprizi yaşandı.

İşte Abdulkadir Selvi’nin köşesinde yer verdiği araştırmadan çıkan sonuçlar;

Burhan Eptemli’nin sahibi olduğu SAROS19-28 Eylül tarihleri aralarında İstanbul’da 3027, Ankara’da ise 1620 denekle yüz yüze araştırma yöntemiyle araştırma yaptı. Araştırma sonucuna göre iki büyük şehrimizin seçmenlerinin ezici bir çoğunluğu partiye oy veriyor. Bu oran İstanbul’da birazcık daha yüksek. “Partiye oy veririm” diyenlerin oranı Ankara’da yüzde 59.3’ken bu oran İstanbul’da yüzde 63.1’e değin çıkıyor.

PROJEYE TARAFINDAN OY VERİRİM DİYENLER

Araştırmada İstanbul ile Ankara arasındaki bir fark dikkat çekiyor. İstanbul’da “Adayın açıklayacağı projelere tarafından oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 28.3’le ikinci sırada gelirken bu oran Ankara’da 17.8’le üçüncü sıraya düşüyor. Ankara’da adayın yerli olması 19.1’le ikinci sırada yer alırken, bu oran İstanbul’da 1.8’le en son sırada yer alıyor.

ADAYIN KİM OLDUĞU MANÂLI

Bu oranlara rağmen yine de adayın kimliği büyük tartma talep ediyor. Bu seçimlerde içten aday veya kazanacak namzet tanımını çok duyacağız. O nedenle partiler “kazanacak namzet”lara yönelecekler.

AÇIK UÇLU ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI

Açık uçlu olarak yapılan diğer bir araştırmanın sonuçlarını ve İstanbul, Ankara ve İzmir’e ilişkin kulis bilgilerinini de paylaşan Abdülkadir Selvi şunları yazdı… AK Parti üç büyük ilde seçimlere kuvvetli isimlerle girmeye hazırlanıyor. Bu seçimlerde en büyük yarış İstanbul üstüne olacak.

İSTANBUL VE ANKARA ERDOĞAN’A BIRAKILDI

AK Parti’de tüm iller üzerine araştırmalar yapılıyor. Fakat iki il var oysa orası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bırakılmış durumda. İstanbul ve Ankara adaylarını Erdoğan belirleyecek. O nedenle telefon mesajıyla yapılan anketlerde İstanbul ve Ankara bu sistemin dışarıya tutuldu.

İSTANBUL İÇİN BİNALİ YILDIRIM

İstanbul için Meclis Başkanı Binali Şimşek’ın ismi birincil sırada çıkıyor. Onu eksik bir farkla Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş takip ediyor. Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’nda devam etme ricası biliniyor ama “kazanacak aday” laf konusu olunca nihai karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bırakılmış durumda. bu vesileyle Muharrem İncede İstanbul’da varlığını hissettiriyor.

ANKARA İÇİN İKİ YENİ AD DAHA! BABACAN VE İŞLER

Ankara için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki konuşuluyor. Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda başarılı bir performans göstermişti. Şehircilikte başarılı bir çizgiye sahip. Ankaralılık tercihini dikkate aldığınızda ise eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Emrullah İşler de konuşulan isimler arasında.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: