• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
AK Partili Kavakcı, Cenevre’de Haddini Aşan Suriyeli Vekili Yerin Dibine Soktu

AK Partili Kavakcı, Cenevre’de Haddini Aşan Suriyeli Vekili Yerin Dibine Soktu

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyada terör konusunda çifte standart olduğunu belirterek, “İstanbul ne değin güvenliyse Londra da pek güvenlidir. Kahire ne değin güvenliyse Washington da o kadar güvenlidir.”dedi.

öte yandan toplantıda konuşarak Türkiye’ye karşın atak niteliğinde ifadeler kullanan Suriye rejimi yanlısı milletvekili Jirair Reisan’a AK Partili Ravza Kavakcı Kan’dan sert tepki geldi.

AÇILIŞ KONUŞMASINI YILDIRIM YAPTI

Şimşek, İsviçre’nin Cenevre kentinde Asya Parlamenter Asamblesi(APA) Koordinasyon Toplantısı’nda Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı başlangıç konuşmasında, Asya kıtasının yükseldiğini söyledi. Dünyadaki sorunlardan tüm ülkelerin etkilendiğine işaret eden Yıldırım, terör, aşırı eğilimler, yöresel krizler, yasa dışı göç, kalkınma farklılıkları, fakirlik ve insani krizlerin dünya gündeminin değişmeyen krizleri haline geldiğini kaydetti.

“SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ÇAĞIRMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Parlamenter diplomasinin gücünün göz ardı edilemeyeceğine dikkati çeken Şimşek, “Bununla Birlikte dünya üstünde yaşanan belirsizlikler öteki coğrafyaları olduğu gibi Asya’yı da çok etkiliyor. Evet, sorunlarımız müşterek. Bizleri bir araya getiren sebep de bu. Artık sorunlarımıza samimiyetle çözüm aramak mecburiyetindeyiz. Bugün ertelediğimiz yoksa görmezden geldiğimiz sorunlar, yarın mutlaka her tarafta kapımızı çalacak. Bu sefer daha daha ağırlaşmış, daha da derinleşmiş şekilde bu sorunlarla yüz yüze geleceğiz” şeklinde konuştu.

“TERÖRİSTLER İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR”

Şimşek, terör konusunda dünyada çifte standart bulunduğunu ve terörle mücadeleden katiyen imtiyaz verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: “Neye mülk olursa olsun terör belasını insanlığın gündeminden düşürmemiz gerekiyor. Terörün ve teröristin etkisiz ayla getirilmesi bütün ülkelerin öncelikli sorunu haline ulaşmak zorundadır. Çoğunlukla ‘İslami terörist’diye terör tanımlarının yapıldığına şahit oluyoruz lakin şunu herkes bilmeli kiterörün dini, etnik kökeni, inancı, mensubiyeti ayrım etmeksizin bütün teröristler insanlığın düşmanıdır.”

Türkiye’nin terörden dolayı 40 yıldır büyük bedeller ödediğini dile getiren Yıldırım, Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla keza DEAŞ ayrıca de PKK/PYD/YPG terör örgütlerine ciddi anlamda darbe vurulduğunu, orada yaşayan insanların hayatının teminat altına alındığını ve keza Türkiye’nin Suriye ile 900 kilometreyi aşan sınırın önemli bir kısmının emniyetinin sağlandığını anlattı.

Yıldırım, konuşmasının sonunda APA 11. Genel Kurul Toplantısı’nın 29 Kasım-2 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirileceğini belirterek, aza ülkeleri bu toplantıya gösteri etti.

SURİYELİ VEKİLE SERT TEPKİ

öte taraftan toplantıda konuşarak Türkiye’ye yönelik atak özelliğinde ifadeler kullanan Suriye rejimi yanlısı milletvekili Jirair Reisan’a sert tepki geldi. İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, söz hakkı alarak Reisan’ın Türkiye’ye karşısında yönelttiği suçlamaların adamakıllı gerçek dışı olduğunu vurguladı.

Kavakcı, “2011’de Suriye’de toplu cinayet başladı, halk müziği ölmeye başladı.Çocuklar, kadınlar, gençler, yaşlılar ve erkekler hayatlarını kurtarma mücadelesine başladı. Onlar Türkiye’nin sınırında hemen yanı başındaydı,sırtımızı dönemezdik. Bu insanlara kapılarımızı açtık, kalplerimizi açtık.” dedi.

“BURADA HER YERDE ETMEYECEĞİZ ÇÜNKÜ…”

Türkiye’nin Suriye’de barış istediğinin altını çizen Kavakcı, bu ülkenin geleceğine yine Suriye halkının karar vereceğini semptom. Kavakcı, Suriye’de 500 binden artı sivilin hayatını kaybettiğini,Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, “(Bazı)Suriyelileri yerinde ziyaret ettim. Kadınların hikayelerini dinledim. Burada her tarafta etmeyeceğim, çünkü bir insan olarak (bu hayat hikayelerini) anlatmaktan hicap duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Suriyeliler de dahil yardım isteyen bütün insanlara kapısının sonuna kadar açık olduğunu dile getiren Kavakcı, “Sivil savaştan eşit şartlarda bahsedilebilir. Suriye’de sivil savaş değil lakin toplu cinayet var. İnsan olarak her zaman birlikte bunun (katliamın) sona erdirilmesini söylemek zorundayız.” diye konuştu.

Toplantının arkasında TBMM Başkanı Şimşek ve beraberindeki parlamenterler heyeti İsviçre’deki Türk vatandaşlarıyla buluşmak üzere Lozan’a hareket etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: