• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
AK Parti’den 4 ayaklı yeni dış politika stratejisi

AK Parti’den 4 ayaklı yeni dış politika stratejisi

AK Parti, ilk olarak Avrupa edinmek üzere yurtdışındaki siyasi partiler, finans çevreleri ve STK’larla temasa geçiyor… Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının da sürece katkı maddesi vermesi istenecek. AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Cevdet Yılmaz, yurt dışarıda yapılacak çalışmaları 4 başlıca başlıkta topladıklarını kaydetti. Yılmaz, bilhassa Türkiye’nin yurt dışındaki algısını düzeltmek istediklerini belirterek, yapacakları çalışmaları şöyle anlattı: Türkiye’nin dışardaki algısı gerçekliğinden çok kopmuş ve makas fazla açılmış durumda. Bu algıyı gerçeğe yaklaştırmak konusunda uğraş sarf edeceğiz. Burada da en önemli önceliğimiz partiler arası diyalog koymak olacak. Bizim üstünde durduğumuz nokta, değişik ülkelerdeki partilerle AK Parti olarak diyaloğa geçmek. Kasım ayı içinde Almanya’daki siyasi partileri ziyaret etmeyi düşünüyorum. Bu ay içinde Moskova’ya gideceğim. Brüksel olacak. Çin’e gideceğiz. Gittiğimiz ülkelerde Türkiye’yi anlatacağız ve onları ülkemize ağırlama edeceğiz. Yeni bir diyalog kanal açacağız Bunu yalnızca parti olarak değil, STK’lar medya, mahalli idareler buraları da teşvik edeceğiz, yurtdışındaki algıyı düzeltmeye yönelik girişimleri olacak. Bir taraftan da parti olarak dış dünyadaki STK’lar ile bizim STK’larımızın bir araya gelmesini sağlayacağız.

FETÖ KONUSUNDA KAMUOYU
İkinci olarak, uluslararası terör konusunda çalışmalarımız olacak. PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadele. Bu da birazcık algıyla alakalı. Bunlarla ilgili Türkiye’nin mücadelesine katkı tahsis etmek. Kamuoyu meydana getirmek nedeniyle temaslarımız olacak.

AYAĞINA GİDECEĞİZ
Ekonomi bizim için çok kritik bir bölge. Ekonomi konusunda AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Lütfü Elvan’la birlikte bir takım çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Tanıdık Olmayan ülkelerde yatırımcılarla görüşmeler, finans çevreleri ile bir araya gelme ya da siyasetçilerle ekonomi konularını bahis etme gibi. Hedefimiz ekonominin gelişmesine katkı maddesi arzetmek. Yurt açık havada yatırımcılarla görüşmeye giderken, TOBB’dan, TÜSİAD’dan da temsilci olması daha doğu olur.

GURBETÇİLERLE TEMAS
Yurt dışındaki vatandaşlarımız ve Türkiye ile gönül bağı olan insanlara da ulaşacağız. Bulundukları ülkelerde daha dinç hâle nasıl gelirler, bizim bunlara katkımız nasıl olur? Onlar güçlendikçe Türkiye’nin yurt dışındaki gücüne nasıl katkı verirler. Bunlara çalışacağız.

Topyekûn lobi çalışması

Cevdet Yılmaz “Dosyalar hazırlayacağız. Mesela FETÖ ile mücadele ya da ekonomi konularında, ilgili kurumlardan da destek ve data alacağız. Gideceğimiz yerlerde bu dosyaları da sunacağız. Parlamenter diplomasinin de güçlenmesi için egzersiz olacak. Topyekûn bir lobi çalışması olacak” dedi. 

Türkiye Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: